11 травня 2018

ПРЕС-КОНФЕРЕНЦІЯ. Негайно зупинити наступ на права профспілок!

 

МАЙ

 

Порушення прав профспілок з боку влади та роботодавців набуває системного характеру і ця проблема вимагає негайного вирішення. Про це заявили учасники прес-конференції «Про наступ на права профспілок, у тому числі майнові», що відбулась 11 травня в інформаційної агенції УНІАН.

 В прес-конференції взяли участь  Голова ФПУ Григорій Осовий, заступник Голови ФПУ Євген Драп'ятий, голова Закарпатської обласної ради профспілок Володимир Фленько, голова Полтавської обласної організації профспілки працівників хімічних та нафтохімічних галузей промисловості, член Ради ФПУ Ольга Курінько,  керівник управління юридичного забезпечення майнового комплексу ФПУ Юрій Багатченко.  

 

Голова Федерації профспілок України  Григорій Осовий проінформував присутніх про те, що питання наступу на права профспілок, у тому числі майнові, було обговорено на засіданні Ради ФПУ 29 березня ц.р. У цьому документі проаналізована ситуація з дотриманням прав прфоспілок та окреслені шляхи подалання негативних тенденцій у цієї сфері.

Голова ФПУ зазначив, що в Україні діють норми міжнародного законодавства, пакти і декларації ООН, конвенції Міжнародної організації праці щодо прав профспілок, які імплементовані у національне законодавство через їх ратифікацію Верховною Радою України. Україна, як член МОП з 1954 року, ратифікувавши конвенції МОП, узяла на себе обов’язок підтримувати їх принципи та права працівників і профспілок. Однак аналіз реальної ситуації вказує на те, що ці обов’язки виконуються не повного мірою, оскільки в країні не дотримуються норми окремих конвенцій МОП і не відбувається на належному рівні процес адаптації законодавства до вимог міжнародних актів.

 

МАЙ1

 

Наприклад, в Україні, порівняно з європейськими країнами, діє надмірно складний механізм реалізації найманими працівниками права на страйк із довготривалою процедурою прийняття рішення про його оголошення та проведення. Крім цього, законодавством передбачена значна кількість випадків обмежень права на страйк окремим категоріям працюючих. Щонайменше у 17 нормативно- правових актах встановлена заборона проведення страйку в певних галузях або для певних категорій працівників. Конвенції МОП, інші акти міжнародного права не знаходять належного прямого застосування як джерела права, у рішеннях роботодавців, органів виконавчої влади, судів при вирішенні трудових, майнових та інших спорів.

Є ще багато питань в сфері забезпечення прав на гідну оплату праці, гідних та безпечних її умов, пенсійного забезпечення, регістрації профспілок, фінансового мониторінгу їх діяльності, спроби ущемлення прав прфоспілок, які діють в учбових закладах та інше.

Порушення прав профспілок відбуваються також в сфері права на власність. Нехтуючи Ст. 41 Конституції України щодо непорушності права приватної власності, протягом багатьох років влада грубо порушує майнові права профспілок. Шляхом ухвалення неправомірних рішень судів про відчуження об’єктів власності профспілок і визнання їх власністю держави у період 2011 2017 років у профспілок вилучено 40 майнових об’єктів.

Лише в 2014–2016 рр., відповідно до рішень судів, у Закарпатті, на Івано-Франківщині, Чернігівщині, Полтавщині були визнані за державою Будинки профспілок та будівлі навчально-методичних центрів. Тривають судові спори за будівлі профспілок Одеської, Хмельницької і Чернівецької областей.

 Федерації профспілок України, всеукраїнські профспілки та територіальні профоб’єднання вважають такі рішення суддів не обґрунтованими і такими що суперечать документально підтвердженому праву власності профспілок на своє майно. Як приклади, він навів те, що трапилось у Полтаві та Закарпатті, де, ігноруючи позицію і доводи профспілок, були прийняти судові рішення, на підставі яких Уряд прийняв розпорядження про передачу профспілкового майна до сфери управління відповідно Генеральної прокуратури та Державної судової адміністрації. При цьому надані після зустрічі Прем’єр-міністра України з профспілками доручення щодо врегулювання цього питання не виконуються.

«Ми вимагаємо від Уряду і парламенту законодавчого врегулювання правового статусу майна профспілок із урахуванням профспілкових пропозицій, - наголосив він. - ФПУ, її членські організації засуджують спроби владних структур привласнити будинки профспілок на місцях. Ми вимагаємо скасування розпорядження Кабінету Міністрів України про передачу профспілкових об’єктів, у першу чергу будинків територіальних профоб’єднань Закарпатської і Полтавської областей. Також ми звернулись до Кабінету Міністрів України, як суб’єкта законодавчої ініціативи, з закликом подати до Верховної Ради України законопроект з урахуванням профспілкових пропозицій, метою якого є законодавче врегулювання правового статусу майна профспілок».

 

МАЙ2

 

Григорій Осовий підкреслив, що профспілки залишають за собою право у разі нехтування їхніх вимог використовувати всі наявні в їх арсеналі форми та методи діяльності. Він проінформував представників ЗМІ, що представники профспілкових організацій 15 областей провели 12 квітня в Полтаві масову акцію протесту проти наступу на права профспілок на їх власність.   А 16 травня у місті Ужгород відбудеться  Всеукраїнська попереджувальна акція протесту профспілок у формі маніфестації, включаючи пікетування Закарпатського окружного суду, та проведення мітингу біля будівлі обласної ради профспілок та облдержадміністрації з метою захисту соціально-економічних прав членів профспілок, у тому числі майнових.

Заступник Голови  ФПУ Євген Драпятий проінформував представників ЗМІ про ситуацію з порушенням прав працівників на оплату праці (зараз заборгованість по зарплаті досягла 2 млрд 400 млн. гривень), умов та безпеки праці (щорічно на виробництві гинуть біля 400 людей), а також визначених законодавством прав профспілок. «Мають місце непоодинокі випадки перешкоджання діяльності профспілкових організацій, переслідування активістів, втручання в статутну діяльність профспілкових організацій з боку роботодавців, органів державної влади, у тому числі судової, а також органів місцевого самоврядування, зокрема при створенні об’єднаних територіальних громад, - наголосив він. -  До порушень призводить також і неврегульованість на законодавчому рівні окремих питань діяльності профспілок. Також існує практика прийняття без громадського обговорення та погодження з профспілками законів та інших нормативно-правових актів, які тією чи іншою мірою порушують їх права».

 

МАЙ3

 

Існування зазначених проблем наносить шкоду авторитету України як правової, демократичної, соціальної держави, підкреслив він, оскільки забезпечення міжнародних стандартів у дотриманні прав людини, в тому числі на свободу об’єднання, є найважливішим її обов’язком. Згідно з оцінкою Глобального індексу прав МКП, що презентується на Міжнародній конференції праці, Україна входить до п’ятірки країн, де найбільше порушуються права профспілок і працівників.

 

МАЙ4

 

 

Про правові та юридичні сторони конфлікту та можливі шляхи їх вирішення проінформував керівник управління юридичного забезпечення майнового комплексу ФПУ Юрій Багатченко. 

Голова Полтавської обласної організації профспілки працівників хімічних та нафтохімічних галузей промисловості, член Ради ФПУ Ольга Курінько проінформувала про ситуацію в Полтаві. Вона зазначила, що господарські суди різних інстанцій, відверто знехтувавши статтею 34 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», по суті націоналізували в облпрофради приміщення – Будинок спілок (вул. Соборності, 37), котрим профспілки області користувалися з 1948 року. В зв’язку з чим 19 обласних галузевих профорганів та облпрофрада були вимушені працювати в приміщенні по вул. Ляхова,1, утримуючи його за рахунок кооперування коштів з профспілкових внесків обласних профорганізацій, але й дане приміщення за рішенням суду було визнано державною власністю.

При цьому профспілкова громадськість розцінює дії державних органів щодо неправомірного позбавлення профспілок їхнього майна, як  спосіб ослаблення профспілкового руху в країні та його захисної ролі в сучасних умовах. Важко уявити, щоб у будь-якій країні Європи, куди рухається наша країна, так цинічно і відверто порушувалися права, силою, незаконно відбиралося майно правозахисної громадської організації.

 

МАЙ5

 

Складається враження - профспілки активно підштовхують до вибору інших, більш радикальних способів захисту своїх прав та інтересів, які в надзвичайно складний і важкий для країни час можуть похитнути крихкий мир у суспільстві, що вкрай необхідний для країни, яка стала на шлях масштабних реформ.

Голова Закарпатської обласної ради профспілок Володимир Фленько заявив на прес-конференції, що державні органи незаконно втручаються у роботу профспілок, порушують Закон України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», здійснюють відверту антипрофспілкову кампанію, спрямовану на підрив активності профспілкових організацій, їх дискредитацію перед суспільством, а також позбавлення статутної діяльності.

Він зазначив: конфліктна ситуація за право власності на Будинок профспілок в м. Ужгороді, на площі Народній, 5, яка дістала національний і міжнародний розголос, виникла внаслідок прийнятих всупереч здоровому глузду, з грубими порушеннями норм міжнародного судочинства судових рішень, якими обласну раду профспілок Закарпаття позбавлено права власності на будівлю профспілок, яка належить їй на законних підставах протягом 55 років. Однак, усі ці обставини не були враховані в рішеннях Господарського суду Закарпатської області від 17 травня 2016 року та Львівського апеляційного господарського суду від 5 вересня 2016 року по справі №907/118/16 щодо визнання права власності Фондом державного майна України на будівлю Закарпатської обласної ради профспілок.

 

МАЙ6

 

На підставі цих судових рішень було прийнято розпорядження Кабінету Міністрів України від 29 березня 2017 року №221-р «Про передачу частини будівлі в м. Ужгород до сфери управління Державної судової адміністрації».

У цих складних умовах перед обласною радою профспілок, її членськими організаціями постають спільні завдання щодо пошуку нових шляхів посилення ефективності дій, спрямованих на захист соціально-економічних та майнових прав профспілок, консолідації профспілкового руху, збереження профспілкового майна.

Нині в області проходить активна підготовка до масової попереджувальної акції протесту профспілок Закарпаття, в якій також візьмуть участь регіональні профоб’єднання 10 областей України. Акція відбудеться 16 травня в місті Ужгороді.

Підводячи підсумки прес-конференції та відповідаючи на запитання представників ЗМІ, Голова ФПУ Григорій Осовий зазначив, що Федерація профспілок України, її членські організації будуть і надалі активно та ефективно відстоювати законні права та інтереси членів профспілок, всіх людей праці.   

 

 

Відеозвіт про прес-конференцію можна подивитися тут:

 

https://www.youtube.com/watch?v=G-bW8m2e5B4&list=UUVzX2Wmfj4DefFZE3S2t9SA 

Прес-центр ФПУ

[ Детальніше... ]

ПРЕС-КОНФЕРЕНЦІЯ. Негайно зупинити наступ на права профспілок!

 

МАЙ

 

Порушення прав профспілок з боку влади та роботодавців набуває системного характеру і ця проблема вимагає негайного вирішення. Про це заявили учасники прес-конференції «Про наступ на права профспілок, у тому числі майнові», що відбулась 11 травня в інформаційної агенції УНІАН.

 В прес-конференції взяли участь  Голова ФПУ Григорій Осовий, заступник Голови ФПУ Євген Драп'ятий, голова Закарпатської обласної ради профспілок Володимир Фленько, голова Полтавської обласної організації профспілки працівників хімічних та нафтохімічних галузей промисловості, член Ради ФПУ Ольга Курінько,  керівник управління юридичного забезпечення майнового комплексу ФПУ Юрій Багатченко.  

 

Голова Федерації профспілок України  Григорій Осовий проінформував присутніх про те, що питання наступу на права профспілок, у тому числі майнові, було обговорено на засіданні Ради ФПУ 29 березня ц.р. У цьому документі проаналізована ситуація з дотриманням прав прфоспілок та окреслені шляхи подалання негативних тенденцій у цієї сфері.

Голова ФПУ зазначив, що в Україні діють норми міжнародного законодавства, пакти і декларації ООН, конвенції Міжнародної організації праці щодо прав профспілок, які імплементовані у національне законодавство через їх ратифікацію Верховною Радою України. Україна, як член МОП з 1954 року, ратифікувавши конвенції МОП, узяла на себе обов’язок підтримувати їх принципи та права працівників і профспілок. Однак аналіз реальної ситуації вказує на те, що ці обов’язки виконуються не повного мірою, оскільки в країні не дотримуються норми окремих конвенцій МОП і не відбувається на належному рівні процес адаптації законодавства до вимог міжнародних актів.

 

МАЙ1

 

Наприклад, в Україні, порівняно з європейськими країнами, діє надмірно складний механізм реалізації найманими працівниками права на страйк із довготривалою процедурою прийняття рішення про його оголошення та проведення. Крім цього, законодавством передбачена значна кількість випадків обмежень права на страйк окремим категоріям працюючих. Щонайменше у 17 нормативно- правових актах встановлена заборона проведення страйку в певних галузях або для певних категорій працівників. Конвенції МОП, інші акти міжнародного права не знаходять належного прямого застосування як джерела права, у рішеннях роботодавців, органів виконавчої влади, судів при вирішенні трудових, майнових та інших спорів.

Є ще багато питань в сфері забезпечення прав на гідну оплату праці, гідних та безпечних її умов, пенсійного забезпечення, регістрації профспілок, фінансового мониторінгу їх діяльності, спроби ущемлення прав прфоспілок, які діють в учбових закладах та інше.

Порушення прав профспілок відбуваються також в сфері права на власність. Нехтуючи Ст. 41 Конституції України щодо непорушності права приватної власності, протягом багатьох років влада грубо порушує майнові права профспілок. Шляхом ухвалення неправомірних рішень судів про відчуження об’єктів власності профспілок і визнання їх власністю держави у період 2011 2017 років у профспілок вилучено 40 майнових об’єктів.

Лише в 2014–2016 рр., відповідно до рішень судів, у Закарпатті, на Івано-Франківщині, Чернігівщині, Полтавщині були визнані за державою Будинки профспілок та будівлі навчально-методичних центрів. Тривають судові спори за будівлі профспілок Одеської, Хмельницької і Чернівецької областей.

 Федерації профспілок України, всеукраїнські профспілки та територіальні профоб’єднання вважають такі рішення суддів не обґрунтованими і такими що суперечать документально підтвердженому праву власності профспілок на своє майно. Як приклади, він навів те, що трапилось у Полтаві та Закарпатті, де, ігноруючи позицію і доводи профспілок, були прийняти судові рішення, на підставі яких Уряд прийняв розпорядження про передачу профспілкового майна до сфери управління відповідно Генеральної прокуратури та Державної судової адміністрації. При цьому надані після зустрічі Прем’єр-міністра України з профспілками доручення щодо врегулювання цього питання не виконуються.

«Ми вимагаємо від Уряду і парламенту законодавчого врегулювання правового статусу майна профспілок із урахуванням профспілкових пропозицій, - наголосив він. - ФПУ, її членські організації засуджують спроби владних структур привласнити будинки профспілок на місцях. Ми вимагаємо скасування розпорядження Кабінету Міністрів України про передачу профспілкових об’єктів, у першу чергу будинків територіальних профоб’єднань Закарпатської і Полтавської областей. Також ми звернулись до Кабінету Міністрів України, як суб’єкта законодавчої ініціативи, з закликом подати до Верховної Ради України законопроект з урахуванням профспілкових пропозицій, метою якого є законодавче врегулювання правового статусу майна профспілок».

 

МАЙ2

 

Григорій Осовий підкреслив, що профспілки залишають за собою право у разі нехтування їхніх вимог використовувати всі наявні в їх арсеналі форми та методи діяльності. Він проінформував представників ЗМІ, що представники профспілкових організацій 15 областей провели 12 квітня в Полтаві масову акцію протесту проти наступу на права профспілок на їх власність.   А 16 травня у місті Ужгород відбудеться  Всеукраїнська попереджувальна акція протесту профспілок у формі маніфестації, включаючи пікетування Закарпатського окружного суду, та проведення мітингу біля будівлі обласної ради профспілок та облдержадміністрації з метою захисту соціально-економічних прав членів профспілок, у тому числі майнових.

Заступник Голови  ФПУ Євген Драпятий проінформував представників ЗМІ про ситуацію з порушенням прав працівників на оплату праці (зараз заборгованість по зарплаті досягла 2 млрд 400 млн. гривень), умов та безпеки праці (щорічно на виробництві гинуть біля 400 людей), а також визначених законодавством прав профспілок. «Мають місце непоодинокі випадки перешкоджання діяльності профспілкових організацій, переслідування активістів, втручання в статутну діяльність профспілкових організацій з боку роботодавців, органів державної влади, у тому числі судової, а також органів місцевого самоврядування, зокрема при створенні об’єднаних територіальних громад, - наголосив він. -  До порушень призводить також і неврегульованість на законодавчому рівні окремих питань діяльності профспілок. Також існує практика прийняття без громадського обговорення та погодження з профспілками законів та інших нормативно-правових актів, які тією чи іншою мірою порушують їх права».

 

МАЙ3

 

Існування зазначених проблем наносить шкоду авторитету України як правової, демократичної, соціальної держави, підкреслив він, оскільки забезпечення міжнародних стандартів у дотриманні прав людини, в тому числі на свободу об’єднання, є найважливішим її обов’язком. Згідно з оцінкою Глобального індексу прав МКП, що презентується на Міжнародній конференції праці, Україна входить до п’ятірки країн, де найбільше порушуються права профспілок і працівників.

 

МАЙ4

 

 

Про правові та юридичні сторони конфлікту та можливі шляхи їх вирішення проінформував керівник управління юридичного забезпечення майнового комплексу ФПУ Юрій Багатченко. 

Голова Полтавської обласної організації профспілки працівників хімічних та нафтохімічних галузей промисловості, член Ради ФПУ Ольга Курінько проінформувала про ситуацію в Полтаві. Вона зазначила, що господарські суди різних інстанцій, відверто знехтувавши статтею 34 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», по суті націоналізували в облпрофради приміщення – Будинок спілок (вул. Соборності, 37), котрим профспілки області користувалися з 1948 року. В зв’язку з чим 19 обласних галузевих профорганів та облпрофрада були вимушені працювати в приміщенні по вул. Ляхова,1, утримуючи його за рахунок кооперування коштів з профспілкових внесків обласних профорганізацій, але й дане приміщення за рішенням суду було визнано державною власністю.

При цьому профспілкова громадськість розцінює дії державних органів щодо неправомірного позбавлення профспілок їхнього майна, як  спосіб ослаблення профспілкового руху в країні та його захисної ролі в сучасних умовах. Важко уявити, щоб у будь-якій країні Європи, куди рухається наша країна, так цинічно і відверто порушувалися права, силою, незаконно відбиралося майно правозахисної громадської організації.

 

МАЙ5

 

Складається враження - профспілки активно підштовхують до вибору інших, більш радикальних способів захисту своїх прав та інтересів, які в надзвичайно складний і важкий для країни час можуть похитнути крихкий мир у суспільстві, що вкрай необхідний для країни, яка стала на шлях масштабних реформ.

Голова Закарпатської обласної ради профспілок Володимир Фленько заявив на прес-конференції, що державні органи незаконно втручаються у роботу профспілок, порушують Закон України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», здійснюють відверту антипрофспілкову кампанію, спрямовану на підрив активності профспілкових організацій, їх дискредитацію перед суспільством, а також позбавлення статутної діяльності.

Він зазначив: конфліктна ситуація за право власності на Будинок профспілок в м. Ужгороді, на площі Народній, 5, яка дістала національний і міжнародний розголос, виникла внаслідок прийнятих всупереч здоровому глузду, з грубими порушеннями норм міжнародного судочинства судових рішень, якими обласну раду профспілок Закарпаття позбавлено права власності на будівлю профспілок, яка належить їй на законних підставах протягом 55 років. Однак, усі ці обставини не були враховані в рішеннях Господарського суду Закарпатської області від 17 травня 2016 року та Львівського апеляційного господарського суду від 5 вересня 2016 року по справі №907/118/16 щодо визнання права власності Фондом державного майна України на будівлю Закарпатської обласної ради профспілок.

 

МАЙ6

 

На підставі цих судових рішень було прийнято розпорядження Кабінету Міністрів України від 29 березня 2017 року №221-р «Про передачу частини будівлі в м. Ужгород до сфери управління Державної судової адміністрації».

У цих складних умовах перед обласною радою профспілок, її членськими організаціями постають спільні завдання щодо пошуку нових шляхів посилення ефективності дій, спрямованих на захист соціально-економічних та майнових прав профспілок, консолідації профспілкового руху, збереження профспілкового майна.

Нині в області проходить активна підготовка до масової попереджувальної акції протесту профспілок Закарпаття, в якій також візьмуть участь регіональні профоб’єднання 10 областей України. Акція відбудеться 16 травня в місті Ужгороді.

Підводячи підсумки прес-конференції та відповідаючи на запитання представників ЗМІ, Голова ФПУ Григорій Осовий зазначив, що Федерація профспілок України, її членські організації будуть і надалі активно та ефективно відстоювати законні права та інтереси членів профспілок, всіх людей праці.   

 

 

Відеозвіт про прес-конференцію можна подивитися тут:

 

https://www.youtube.com/watch?v=G-bW8m2e5B4&list=UUVzX2Wmfj4DefFZE3S2t9SA 

Прес-центр ФПУ

[ Детальніше... ]

Ефективність реабілітації складних патологій за кошти Фонду становить 83%

 

11665550 856621784428615 4713799414276046887 n

 

 

У 2017 році за кошти Фонду соціального страхування України реабілітаційне лікування отримали понад 25 000 застрахованих осіб і членів їх сімей, серед яких більше 19 000 мали складну патологію з тривалим лікуванням – завдяки отриманій реабілітації 83% з них відновили здоров’я та приступили до роботи одразу після повернення з санаторію.

Вчасна реабілітація також є одним з головних чинників упередження настання первинної інвалідності. Фонд здійснює направлення застрахованих осіб на відновне лікування до санаторно-курортних закладів одразу зі стаціонару закладу охорони здоров’я, що збільшує ефективність подальшого лікування, наголосив голова правління ФССУ Володимир Саєнко.

«Під час реформування механізму надання реабілітації за кошти Фонду ми керувались потребою в оперативності і максимально скоротили терміни оформлення послуги для застрахованих. Відійшли від практики довідок, відмовились від путівок, які завжди мали певну визначену дату заїзду, передбачили в порядку строки етапів надання реабілітації – страховий агент Фонду особисто приходить у лікарню до пацієнта не пізніше наступного дня після того, як заклад охорони здоров’я повідомляє Фонд про особу, що потребує реабілітації», – говорить Володимир Саєнко.

З метою збільшення показників ефективності реабілітаційного лікування постановою правління ФССУ №39 від 13.07.2017 застрахованій особі надано право вибору санаторно-курортного закладу для проходження лікування. За словами В. Саєнка, це має сприяти конкуренції між оздоровницями в частині покращення якості надання ними послуг.

З початку року на реабілітаційне лікування за кошти Фонду соцстрахування було направлено 9 700 застрахованих осіб.

Нагадаємо, з 01 січня 2018 року Фонд впровадив реформу надання соціальних послуг, перевівши їх на адресність. Сьогодні ФССУ оплачує реабілітаційне лікування кожному працевлаштованому за медичними показами, потреба в забезпеченні соціальною послугою покриваються повністю.

Процедура:

– Після надання висновку лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я щодо необхідності реабілітації за певним профілем, лікувальний заклад повідомляє робочий орган Фонду про наявність на лікуванні особи, що має покази для проходження відновного лікування.

– Не пізніше наступного дня у стаціонар лікарні до пацієнта прибуває фахівець Фонду (страховий агент), який за наданим паспортом і ідентифікаційним кодом самостійно перевіряє, чи є особа застрахованою, та разом із хворим заповнює заяву на відновне лікування.

– Пацієнту надається перелік санаторіїв, які відповідають вимогам по профілю його хвороби, і вона самостійно обирає санаторно-курортний заклад для проходження лікування.

– Страховий агент узгоджує з санаторієм наявність вільних місць і укладається тристоронній договір – між Фондом, санаторієм і хворим.

– Застрахована особа направляється до санаторно-курортного закладу на відновне лікування зі стаціонару лікарні. На час реабілітації продовжується лікарняний листок, за яким Фондом фінансується допомога по тимчасовій втраті працездатності, аби компенсувати особі втрачений за час лікування заробіток.

– Після проходження реабілітації застрахованою особою підписується акт приймання-передачі наданих послуг.

 

Прес-служба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України

[ Детальніше... ]

Поняття «профспілкова сім’я» має бути не абстрактним виразом, а реальністю

2013-68-p19 shershun

 

Нещодавно у Федерації профспілок Рівненської області відбулося розширене засідання VI Ради Федерації профспілок та ІІІ Форум голів первинних профспілкових організацій, під час яких обговорювалось питання з подальшого розвитку профспілкового руху в умовах реформ, а також чимало говорили і про реформи в нашій країні. Свій виступ на Форумі Микола Шершун, голова Федерації профспілок Рівненщини спланував таким чином, щоб в присутності очільників області, озвучити те, що найбільш турбує сьогодні профспілковців.

Зокрема, для людей незрозуміло, чому вони – маючи роботу, працюючи офіційно, мало відчувають обіцяне покращення. Чому робочі місця скорочуються, зарплати не відповідають ринковим і є досить низькими.

Багато хто з присутніх, працюючи повний день, не має змоги прогодувати сім’ю і заплатити комунальні послуги, вже не кажучи про відпочинок і дозвілля. Це нонсенс, щоб працююча людина була бідною!

А зі ЗМІ постійно чуємо виправдання від урядовців, які коротко можна передати в трьох реченнях: Що ви хочете? Йде війна. Ось-ось МВФ дасть гроші і тоді вже буде покращення, а для цього знову потрібно, щоб зросла ціна на енергоносії для населення.

 

- Миколо Харитоновичу, нещодавно у Києві профспілки відзначали День праці, чому профспілковці з Рівненщини не брали участь у цій Першотравневій ході?

-  Рішення Президії ФПУ з цього приводу не було. У цій ході брала участь лише Київська міська організація профспілки, це їх право. Разом з тим, хотів би наголосити, що цей день, який дехто вважає комуністичним пережитком, насправді є днем боротьби працівників за свої права. Що ж до «критиканів», які які стверджують зворотнє, то вони певно, у свій час, занадто начиталися робіт Леніна, у яких говорилося, що профспілки – школа комунізму. Для довідки: 1 Травня відзначають, крім України, ще в 141 країні світу. Ця боротьба розпочалася ще 1 травня 1886 року в Чикаго зі страйку американських робітників, вони вимагали нормований робочий день у 8 годин. Їх ініціатива закінчилася кривавим побоїщем із поліцейськими. Боротьба триває, досі. Бо ж, ніхто нам просто так нічого не дасть. Все ж, хочу підкреслити, якщо ми лише будемо на 1 травня проводити демонстрації, махати прапорцями, це теж нічого не дасть. Ми на президії вирішили не брати участь в Київській ході, а натомість поїхати на Закарпаття, щоб показати свою солідарну підтримку колегам, які зараз її дійсно потребують, оскільки там йде наступ на права спілчан, і ситуація є дуже гострою.

- Тоді наступне питання до Вас як до лідера профспілкового руху на Рівненщині, а також людини з великим досвідом: життєвим і професійним, чому живемо так, як живемо в незалежній Україні вже двадцять сьомий рік… Невже з цього замкненого кола немає виходу?

-   Вихід завжди є. І він у тому, щоб спільно працювати, бачачи ціль до якої йдемо, а наша ціль – незалежна країна, зі зміцнілою економікою та свідомими і заможними людьми.

На жаль, в українському «човні» більшість пасажирів стоїть у черзі до керма, а не до весел. І в намаганні встигнути покермувати ризиковано розхитують той човен. Роль профспілок – не розхитувати, а взятися за весла, і створити чергу з бажаючих веслувати, щоб зрушити українського човна з місця.

Профспілкам, і про це йшлося на VI Раді ФПО і ІІІ Форумі профспілок, самим потрібно перебудовуватись, адже у розвинених демократичних країнах саме профспілки є рушійною силою, яка приводить до змін. І такі профспілки мають право на життя. До них дослухаються, з ними рахуються, їхнього гніву остерігаються.

Ми відвідали багато країн переймаючи досвід роботи європейських колег. І що можу сказати: в тих країнах, де профспілки мають вагу у суспільстві, на високому рівні знаходиться соціальний захист працюючої людини. Скажімо у Данії немає Трудового кодексу, все регулюється колективними угодами та договорами між профспілками та роботодавцями. До підписання таких угод можливі перемовини, протести, але якщо угоду сторони підписали, тоді все - всі працюють.

Ось тому своїх виступах ми профспілковці, на усіх рівнях звертаємося до Уряду і керівників областей і наголошуємо на проблемах, які маємо вирішити аби отримати позитивний результат в нашій діяльності.

- Тобто, в даному випадку профспілки, через своїх лідерів, виступають як рупор і підштовхувач до змін?

- У нашому менталітеті, українському, багато є хорошого, це: повага до батьків, сімейні цінності, любов до землі, але є в нашому суспільстві одна, на мою думку погана риса – нарікання на долю, винен завжди хтось, але не я. Потрібно завжди починати зміни з себе. Хотів би нагадати, що Президент сполучених штатів Дональд Трамп захищаючи в сенаті доктрину національної безпеки, розпочав свій виступ словами про створення нових робочих місць і проголосив гасло «Америка - для американців»

Неодноразово у свої виступах, профспілковці звертають увагу урядовців і керівників держави на головне, ми нагадуємо їм, що в Україні є всі можливості для створення робочих місць за рахунок природного ресурсного потенціалу, але не створено відповідних умов, зокрема і для ведення малого і середнього бізнесу. В першу чергу це кредитування бізнесу: у Німеччині 2-3%, в Україні 20%. Податкові «канікули» для тих, хто розпочинає бізнес. Ми пропонуємо запровадити цей досвід європейських країн в Україні. І, мабуть, найважливіше для залучення інвесторів це – мінімізувати ризики, в тому числі рейдерські захоплення. Про таке ганебне явище я лише в книжках читав! Такі силові захоплення власності, нехтуючи законом були десь в 20-30 роках минулого тисячоліття в Америці на дикому заході.

Якщо б до наших пропозицій викладених вище дослухалися, забезпечили безпечне ведення бізнесу, тоді до нас підуть іноземні інвестори і разом з вітчизняними підприємцями будуть розвивати внутрішній ринок – випускати конкурентні товари і послуги. Надіятись на допомогу МВФ чи ще когось – не варто. В нас є всі можливості та ресурси, в тому числі і кадровий потенціал, аби створювати робочі місця і розвивати економіку. При цьому варто потурбуватися і про безпекову складову на робочому місці. Сумна статистика минулого року: 400 працівників загинули, 5000 отримали травми середньої важкості на робочому місці.

- До того ж, все більше молодих і креативних людей виїжджають закордон в пошуках кращого життя. Зарплата в Україні, на жаль, не конкурентна, щоб утримати спеціалістів високого ґатунку.

- Скажу так, деякі зрушення у бік збільшення зарплати вже є. Урядовці відреагували на вимоги профспілок і підвищили мінімальну зарплату до 3723 грн. Зросла і середня. По Рівненській області на січень місяць вона становила - 6458 грн, по Україні – дещо більше 7711 грн. Правда, коли сьогодні уряд звітує про підвищення середньої заробітної плати, то експерти стверджують інше – і наводять конкретні приклади: курс гривні до долара США у 2015 році становив 21,38 грн., то нині – 26 гривень потрібно заплатити за той де американський долар.

Отож, купівельна спроможність грошей знизилася. Економісти кажуть, що і реальна заробітна плата зменшилась внаслідок знецінення гривні. А без реального росту ВВП, без зміцнення нашої національної валюти – гривні, неможливе її збільшення. Ось тому і наші вимоги про її підвищення залишаються просто гаслами.

Як бачите, всі питання пов’язані між собою, як сіамські близнюки. Без їх вирішення годі говорити про поліпшення життя наших громадян, про гідну заробітну плату, в цілому по Україні, а особливо, працівникам освіти, культури, медицини, про достойні пенсії людям, які працювали все життя, а отримують сьогодні мізерні пенсії.

- Миколо Харитоновичу, а звідки ж взяти гроші для підвищення зарплат і пенсій? Надрукувати? Адже ви говорите і це дійсно так - економіка в занепаді, от і наш Прем’єр-міністр, нещодавно заявив, що мінімальна зарплата у найближчий час зростати не буде, адже вона теж залежить від розвитку національної економіки, і її підвищення, за його словами, не є посильним для роботодавців.

- Закони економіки одні для всіх. Для того щоб в Україні роботодавці платили своїм найманим працівникам достойні зарплати потрібно застосувати європейський підхід до формування заробітної плати на виробництві підвищуючи її частку в собівартості продукції.

Скажімо сьогодні в Україні частка в собівартості продукції складає 7-8%. У більшості країн Європи – 30-60%. Багаті повинні поділитися з бідними! Доходи мають розподілятися рівномірно. Інакше суспільство буде вирувати, і лише один Господь Бог знає, чим це все може закінчитися. А коли зарплата зросте, покращаться умови праці в нашій країні, тоді і міграційні процеси, які набули загрозливого розмаху в нашій державі, зупиняться. Наголошую: стабільна держава це та – яка має прошарок середнього класу не менше 60-70%. У нас, на жаль, середній клас майже зовсім відсутній. Розрив між багатими і бідними дедалі збільшується, тому все більше наших громадян вимушені їхати на заробітки. За даними статистики, кожен місяць із України в пошуках кращого життя, виїжджає 25 тисяч наших громадян. У більшості – молодь. А це катастрофа для держави.

- Що ж робити, як діяти в цій ситуації профспілковій спільноті? Кому вірити? Хто зможе переламати цю ситуацію?

- Питаєте чи зможемо ми щось змінити? Думаю так. Наведу приклад польської профспілки «Солідарність», досвід роботи якої ми вивчали. Вона у своїй країні є рушійною силою змін, які відбуваються. Щомісячно у кожній із галузей відбуваються наради-семінари, під час яких проходить обмін думками, вивчаються проблеми, аналізуються, а тоді, відразу ж, напрацьовуються шляхи їх вирішення.

Ми з вами знаємо, як гостро реагують профспілки на будь-які зниження соціальних стандартів та якості життя: зокрема, на ріст цін, тарифів, у Європі. Останнє таке повідомлення було про масові протести Французьких профспілок, вони своїм невдоволенням спонукають уряд працювати. Гарний приклад того, як змусити владу дослухатися, продемонстрували і профспілкові-освітяни з Дубровиці, влаштувавши пікет під райдержадміністрацією.

Якщо будемо працювати усі так згуртовано, покажемо свою єдність, вірність профспілковій ідеї – будемо мати результат: влада перестане бути глухуватою, дослухатиметься до наших пропозицій. Зявиться повага в суспільстві, це й буде мотивацією до профспілкового членства.

А важелі, якими б це все досягалося, у профспілок є: нас сьогодні 5 мільйонів спілчан, об’єднаних у Федерацію профспілок України – це величезна сила. Маємо представництво в Національній Тристоронній соціально-економічній раді, а також економічні ради на територіальному рівні держави, на територіальному рівні Тристороння угода, колективні договори, соціальний діалог, на крайній випадок – акції протесту.

Але поняття «профспілкова сім’я» має бути не абстрактним виразом, а реальністю. У кожного члена профспілки повинно бути усвідомлення того, що профспілка: не Осовий (ред.голова ФПУ), Шершун чи Кравець (голова ООП освіти і науки), а профспілка – це ми разом. І тоді ми, як громадяни європейської країни, почуватимемо себе рівними серед рівних.

Розмовляла Жанна Арсенічева

 

[ Детальніше... ]

Вдячність та пам’ять нащадків

 

DSC0496

 

 

Спілчани Черкащини взяли участь в акції «Перша хвилина миру» та в заходах до 73-ї річниці Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні.

9 травня на центральній площі обласного центру – де зібралися тисячі представників трудових колективів, навчальних закладів, містяни, учасники та ветерани АТО, а на почесні місця зайняли ветерани, учасники та діти війни – пройшов мітинг.

До присутніх звернулися представники влади, ветеранських та громадських організацій.        .

Потім відбулася хода памяті та покладання квітів до монументу «Борцям за волю України», Стели Героїв Другої світової війни та до підніжжя монументу Матері-Вітчизни.

Черкащани вшанували героїв кривавих подій, згадали визволителів рідного краю, тих, хто здобув мир для свого народу.

 

Федерація профспілок Черкаської області

 

 

ф 06

 

ф 04

 

ф 1

 

32187214 232835157272819 1084212980037451776 n

 

32116973 1741439772590433 8535301066101620736 n

[ Детальніше... ]

Архiв
<< < Травень 2018 > >>
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Не
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31