02 квітня 2019

До уваги членів СПО об’єднань профспілок

     

 

11 квітня 2019 року відбудуться засідання двох СПО об’єднань профспілок:

  • Øо 11.00 год. СПО, створене відповідно до Угоди про СПО об’єднань профспілок від 08.09.2017р.;
  • Øо 12.00 год. СПО, створене відповідно до Угоди про СПО об’єднань профспілок від 04.09.2012р.

 

Засідання відбудуться в ПрАТ «Укрпрофоздоровниця», 16 поверх

 

 

Секретаріат СПО

об’єднань профспілок

 

[ Детальніше... ]

ПОЗИЦІЯ ПРОФСПІЛОК. Мінімальна зарплата має відповідати сучасним реаліям

А

 

2 квітня  в Міністерстві соціальної політики відбулось засідання спільної робочої Комісії повноважних представників Сторін органів виконавчої влади, Спільного представницького органу об’єднань профспілок і Спільного представницького органу сторони роботодавців з ведення колективних переговорів та підготовки пропозицій щодо встановлення розміру мінімальної заробітної плати на 2020 рік.

Нарада проходила під головуванням Першого заступника Міністра соціальної політики Ольги Крентовської.

Учасники засідання обговорили наступні важливі питання:

  1. 1.Утворення секретаріату Комісії.
  2. 2.Повідомлення представників ві Уряду про законодавство щодо визначення розміру мінімальної заробітної плати (Мінсоцполітики.Мінфін), прогнозні макроекономічні показники розвитку економіки України (Мінекономрозвитку).
  3. 3.Пропозиції щодо базових параметрів та критеріїв для визначення розміру мінімальної заробітної плати.

Наприкінці засідання його учасники визначили орієнтовний час проведення наступного засідання Комісії – 16-19 квітня.

 

Прес-центр ФПУ

 

А2

 

А5

 

А1

[ Детальніше... ]

Держпраці про обмеження щодо сумісництва та суміщення

15-16 310-311 62-1

Як роз’яснює головний спеціаліст з питань запобігання та виявлення корупції Управління Держпраці у Хмельницькій області Тетяна Гаєвська, обмеження щодо сумісництва та суміщення поширюється виключно на осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (пункт 1 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції»).

 

Разом з тим така заборона не поширюється на викладацьку, наукову і творчу діяльності, медичну практику, інструкторську та суддівську практики із спорту.

Спеціальним законодавством дещо конкретизуються вказані положення. Так, характеризуючи поняття «наукова діяльність» варто виходити з того, що статтею 1 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» передбачено, що наукова діяльність - інтелектуальна творча діяльність, спрямована на одержання нових знань та (або) пошук шляхів їх застосування, основними видами якої є фундаментальні та прикладні наукові дослідження.

Перелік суб’єктів наукової і науково-технічної діяльності наводиться у статті 4 вказаного Закону. Такими суб’єктами, зокрема, є наукові працівники, науково-педагогічні працівники, аспіранти, ад’юнкти і докторанти, інші вчені.

Хоча законодавство не містить визначення терміну «викладацька діяльність», правозастосовна практика виходить з того, що в даному випадку може бути застосовано відповідні положення щодо педагогічної діяльності. Вказаний термін вживається у законодавстві про освіту. Зокрема, відповідно до Законів України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», «Про вищу освіту», «Про наукову і науково-технічну діяльність» та «Про професійно-технічну освіту» зазначений термін охоплює діяльність викладацького складу відповідних навчальних закладів.

З приводу визначення терміну «творча діяльність» слід зазначити, що згідно з підпунктом 21 частини першої статті 1 Закону України «Про культуру» та частиною четвертою статті 1 Закону України «Про професійних творчих працівників та творчі спілки» творча діяльність - це індивідуальна чи колективна творчість, результатом якої є створення або інтерпретація творів, що мають культурну цінність.

Відповідно до Закону України «Про культуру» від 14.12.2010 № 2778-УІ творча діяльність визначається як індивідуальна чи колективна творчість, результатом якої є створення або інтерпретація творів, що мають культурну цінність.

У законодавстві про охорону здоров’я термін «медична практика» визначається в Ліцензійних умовах провадження господарської діяльності з медичної практики, затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України, відповідно до якого - це вид господарської діяльності у сфері охорони здоров'я, який провадиться закладами охорони здоров'я та фізичними особами - підприємцями, які відповідають єдиним кваліфікаційним вимогам, з метою надання видів медичної допомоги, визначених законом, та медичного обслуговування. Однак, слід брати до уваги, що вказаний термін передбачений саме для застосування до господарської діяльності у відповідній сфері.

Водночас, у контексті антикорупційного законодавства йдеться не про господарську чи підприємницьку діяльність із здійснення медичної практики, а про можливість зайняття такою практикою в державних, комунальних чи приватних закладах охорони здоров’я.

Слід відзначити, що за порушення обмежень щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності статтею 172-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення встановлено відповідальність у вигляді штрафу та конфіскації отриманого доходу чи винагороди. У разі повторного вчинення особою зазначених правопорушень протягом року після застосування адміністративного стягнення, передбачена відповідальність у вигляді штрафу, конфіскації отриманого доходу чи винагороди та позбавлення права обіймати посади або займатися певною діяльністю строком на один рік.

 

Інформація з сайту Управління Держпраці у Хмельницькій області: http://km.dsp.gov.ua/news/735-obmezhennya-schodo-sumsnictva-ta-sumschennya.html

 

                                                                                         Департамент правового захисту ФПУ

[ Детальніше... ]

Обговорено питання сплати та адміністрування єдиного соціального внеску, результати запровадження військового збору

imag

 

28 березня ц.р. у Комітеті Верховної Ради України з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення за участю народних депутатів України, представників центральних органів виконавчої влади, Пенсійного фонду, роботодавців та профспілок відбулась робоча нарада на тему «Система функціонування єдиного соціального внеску, результати запровадження інших зборів».

З інформацією виступили представники Державної фіскальної служби, Міністерства фінансів, Пенсійного фонду, Мінсоцполітики, інших відомств.

Заступником голови правління Пенсійного фонду Ковпашко І.В. було зазначено, що щорічно зростає фонд оплати праці, зокрема у 2018 році збільшився на 124,5%, протягом 2018 року легалізовано 180,5 тис робочих місць, внаслідок чого додатково отримано 189,1 млн грн. За 2018 рік власні надходження зросли порівняно з 2017 роком на 43,2 млрд грн, або 27,2% і становили 202,1 млрд грн. Разом з тим, Пенсійний фонд на 6 млрд. грн. менше отримав страхових коштів, ніж було заплановано. При цьому потрібно зазначити, що у зв’язку з існуючою максимальною величиною бази нарахування єдиного внеску (15 мінімальних зарплат) майже на 40 млрд. грн. не нараховується єдиний внесок, а це більше 8 млрд. грн.

Разом з тим, у зв’язку із зниженням у 2016 році майже вдвічі (до 22 відсотків) розміру єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування не відбулося значного збільшення надходжень до Пенсійного фонду України. При цьому за ці роки зросла заборгованість зі сплати єдиного внеску – з 2,5 до 15 млрд. грн. Зазначалось також, що за ці роки зросла і заборгованість зі сплати податків до бюджетів – з 20 до 100 млрд. грн.

Керівник управління соціального страхування і пенсійного забезпечення ФПУ Максимчук В.С. проінформував, що при підготовці та внесенні законодавчих змін щодо зниження з 2016 року розміру єдиного внеску профспілками неодноразово зверталась увага на ризики прийняття такого сумнівного в частині легалізації доходів рішення, на ймовірність погіршення фінансового забезпечення відповідних страхових виплат і соціальних послуг.

Крім того, розмір єдиного соціального внеску у цілому (роботодавці + працюючі) був на рівні розмірів аналогічних внесків країн ЄС, таких як Бельгія (42,5%=28,5+14,0), Італія (41,1%=31,6+9,5), Франція (49,5%=35,1+14,4), Австрія (46,5%=28,5+18,0), Чехія (45%=34,0+11,0) тощо. А після зниження єдиного соціального внеску його розмір для роботодавця в Україні став нижчий ніж для роботодавців у перелічених країнах, а також у Швеції (31,4% сплачує лише роботодавець), Словакії (31%), Іспанії (29,9%), Естонії (33,8) та інших, притому, що в них сплачують також і працівники, а отже фінансове наповнення системи соціального страхування в цих країнах більш суттєве.

Минулий період засвідчив, що суттєвої легалізації зайнятості (доходів) не відбулося (протягом останніх років загальна чисельність працюючих осіб, за яких сплачується єдиний внесок коливається в межах 10,5 млн.), а у фондах соціального страхування недостатньо фінансових ресурсів для покриття всіх витрат. Деякий час проблему вдавалось вирішувати за рахунок перерозподілу єдиного внеску за рахунок зменшення його частки для Пенсійного фонду, дефіцит якого покривається з коштів Держбюджету. Але зростання суми недоїмки із сплати страхувальниками єдиного внеску на кінець 2018 року до майже 16 млрд. грн. призвело до невиконання планових показників доходної частини бюджетів фондів. У Фонді соціального страхування України наприкінці минулого року виникла заборгованість з виплати допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах (762 млн. грн.). Наразі вона вже складає більше 1 млрд.грн. і до кінця 2019 року за прогнозом виконавчої дирекції Фонду така заборгованість становитиме до 3 млрд. грн. Тому проблема потребує негайного вирішення. Зокрема для погашення вже існуючої заборгованості з фінансування матеріального забезпечення для застрахованих осіб для Фонду необхідна разова сума біля 1 млрд. грн. Крім того потрібно збільшити розмір частки єдиного соціального внеску, що спрямовується до Фонду соціального страхування.

Керівник Директорату розвитку соціального страхування та пенсійного забезпечення Міністерства соціальної політики України Кудін В.А. зазначила, що зменшення розміру єдиного внеску до 22% не дало очікуваного результату. З метою вирішення фінансових проблем системи соціального страхування Мінсоцполітики розроблено законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо справедливого механізму нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», який передбачає скасування максимальної величини бази нарахування єдиного внеску із запровадженням регресивної шкали, що передбачає зменшення відсотку сплати єдиного внеску, якщо база його нарахування перевищує 25 розмірів мінімальної зарплати. Необхідно зазначити, що в цій частині законопроект було погоджено СПО обʼєднань профспілок. Крім того, законопроектом передбачено посилення відповідальності за несплату єдиного соціального внеску, передачу адміністрування єдиного внеску від Державної фіскальної служби до Пенсійного фонду та низку інших змін до законодавства. Проте незважаючи на те, що цей законопроект було схвалено на засіданні Уряду ще в листопаді 2018 року, до цього часу його не внесено до Верховної Ради України. В першу чергу через те, що бізнесові структури виступили проти скасування максимальної величини бази його нарахування і встановлення диференційованого розміру єдиного внеску.

З питання сплати військового збору виступили представники Міністерства фінансів, Державної фіскальної служби та Міністерства оборони України. У 2018 році надійшло від сплати військового збору 18 млрд. грн., у 2019 році – очікується 21 млрд. грн. Враховуючи, що багатьма порушується питання щодо відсутності прозорості з надходженням та використанням сум військового збору (збір направляється до доходів загального фонду Державного бюджету), то з боку фінансових органів було запевнено присутніх, що кошти використовуються за цільовим призначенням, а щоб у подальшому не виникало подібних питань до відповідних нормативних документів будуть внесені необхідні зміни.  

 

Управління соціального страхування

і пенсійного забезпечення апарату ФПУ

 

[ Детальніше... ]

Четвертий страйк, або коли в людей терпець урвався

DSCN0076

 

Девятнадцятого березня оголосили страйк працівники ТОВ «Проско» у селищі Просяному Покровського району. Вже в четвертий раз за останні два роки, відколи Національною службою посередництва та примирення у Дніпропетровській області зареєстровано колективний трудовий спір між трудовим колективом (його інтереси представляє профспілковий комітет) та адміністрацією підприємства.

 

Страйкарі (а це понад 300 працівників) вимагають погашення двомісячної зарплати (близько 2 млн. грн.) та забезпечення її своєчасної виплати, поліпшення умов праці та виконання інших положень колективного договору, а також оплати вимушеного (з ініціативи адміністрації) простою з 11 по 19 березня, коли колектив було відправлено у безоплатну відпустку.

   Але власники на перемовини зі страйкомом не йдуть, посилаючись на фінансові проблеми через сезонний характер роботи, хоча, на відміну від інших років, на початку цього року продукція (а це каолін – сировина для будівельної , фармацевтичної промисловості, що є дуже затребуваною) справно виробляється і відвантажується замовникам. Через це ситуація на підприємстві (а воно з повними підставами може носити статус місцеутворюючого, бо інших промислових об’єктів, крім елеватора, у селищі немає) вкрай загострилась. Обурені ставленням роботодавців, працівники, зокрема, вже вдаються до блокування відвантаження продукції, є й заклики до більш радикальних дій (перекриття доріг тощо).

   За цей час відбулося вже 16 засідань примирної комісії з його вирішення,було надіслано десятки звернень у всі інстанції – починаючи від облдержадміністрації і місцевих органів влади до суду та прокуратури.

В інформації НСПП про останнє засідання примирної комісії наприкінці лютого поточного року вже звучала пересторога стосовно вибухонебезпечної ситуації у ТОВ «Проско», але представники адміністрації запевняли, що вживуть відповідних заходів для нормалізації стану соціально-трудових відносин.

Правда, що стосується вимог підвищення зарплати найманим працівникам, з їх боку була заява про начебто неможливість цього через фінансові проблеми, але в той же час адміністрацією розглядається можливість підвищення окладів для начальників змін.

   Днями в обкомі профспілки працівників будівництва та промбудматеріалів відбулася зустріч з представниками страйкового комітету, у якій   взяли участь голови обкому профспілки – І.Сова, профкому ТОВ «Проско» - Л.Михайлюта, начальник відділення НСПП І.Чуб та представники облпрофоб’єднання Т.Мазана і О.Йосипова. Під час неї зазначалось, що черговий страйк став наслідком вкрай безвідповідальної поведінки власників підприємств та порушення ними вимог чинного законодавства. Вони постійно хитрують й обманюють як трудящих, так і профком, державні органи.

   Причому, протягом значного відрізку часу адміністрація, порушуючи закон, навіть вдавалася до приховування самого факту існування зарплатної заборгованості, не подаючи відповідних даних до органів статистики. Не допускала вона на підприємство й перевіряючих з управління Держпраці.

   В ході наради в обкомі профспілки було визначено оперативні заходи для вирішення цього довготривалого конфлікту.

Людей дуже обурює, що всі ці дії не знаходять відповідної реакції як місцевої, так і обласної влади. Чому їх не цікавлять проблеми простих людей праці, які через несвоєчасні розрахунки з боку роботодавця не мають засобів для існування.   Крім того, чому ніхто не дає оцінки постійним затримкам не тільки з виплатою зарплати, але й з несвоєчасній сплаті податків, що потім призводить до виникнення у працівників значних проблем з призначенням пенсій, субсидій та інших соціальних виплат (про це наразі йшлося й під час останнього засідання примирної комісії).

   Чи не час поставити крапку в цій історії ?!

 

DSCN0082

 

                 В.Коврига,

зав. прес-центром Дніпропетровського облпрофобєднання

  

  

 

  

[ Детальніше... ]

ПРОЖИТКОВИЙ МІНІМУМ, ДИНАМІКА СЕРЕДНЬОЇ ЗАРОБІТНОЇ ПЛАТИ ТА СТАН ВИПЛАТИ ЗАРПЛАТИ У ЛЮТОМУ 2019 РОКУ

Без назваороопопния

 

За розрахунками Мінсоцполітики фактичний розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб з урахуванням суми обов’язкових платежів відповідно до чинного законодавства у цінах лютого 2019 року становив 4566 грн. (графік 1 додається).

Таким чином, законодавчо встановлений на лютий 2019 року прожитковий мінімум для працездатних осіб (1921 грн.)  занижено порівняно з його фактичним розміром у 2,4 рази або на 2645 грн. Мінімальна заробітна плата була нижчою від фактичного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 393 грн.

 

Середня заробітна плата в Україні у лютому 2019 року склала 9429 грн. (графік 2 додається), що:

- у 2,3 рази вище мінімальної заробітної плати (4173 грн.);

- на 20,4% більше ніж у лютому 2018 року.

Заробітна плата працівників окремих галузей бюджетної сфери залишається нижчою ніж середня по економіці: в освіті – 7467 грн., охороні здоров’я та надання соціальної допомоги – 6375 грн.

Найбільшою середня зарплата є в Донецькій (10512 грн.) області та м. Києві (14513 грн.), найнижчою – у Чернівецькій області (7186 грн.).

 

Індекс реальної заробітної плати у лютому 2019р. порівняно із січнем 2019р.  становив 101,7%, а відносно лютого 2018р. – 110,7%.

 

На 7,5% відносно 1 січня 2019 року знизилася заборгованість з виплати заробітної плати та станом на 1 березня 2019 року склала 2446,8 млн. грн. (графік 3 додається).

87,1 тисячам працівників економічно активних підприємств не виплачено 1267,7 млн. грн., з яких 233,2 млн. грн. – борги державних підприємств.

Працівникам промисловості заборговано 1908,9 млн. грн. або 78% від загальної заборгованості.

 

Департамент з питань бюджету

та оплати праці апарату ФПУ

[ Детальніше... ]

Наявність посадових інструкцій є обов’язковою на кожному підприємстві: роз’яснення Держпраці

statut1-298x300-298x300

Відповідно до ст. 29 КЗпП України роботодавець зобов’язаний до початку роботи ознайомити працівника з правилами внутрішнього трудового розпорядку, роз’яснити права й обов’язки, забезпечити необхідними для роботи засобами.

Обов’язки, права та відповідальність працівників закріплюють у посадових (робочих) інструкціях (п. 4 Загальних положень Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників (ДКХП); п. 4 Загальних положень Довідника кваліфікаційних характеристик професій робітників (ДКХПР), вміщених до Випуску 1 «Професії працівників, що є загальними для всіх видів економічної діяльності» ДКХП, затвердженого наказом Мінпраці від 29.12.2004 № 336).

Посадова інструкція – це організаційно-правовий документ, в якому визначено основні завдання, обов’язки, права і відповідальність працівника при виконанні роботи на певній посаді (за відповідною професією).

Посадова інструкція має бути розроблена для всіх посад, передбачених штатним розписом.

Наявність посадових інструкцій є обов’язковою на кожному підприємстві, а їх відсутність є порушенням законодавства про працю України.

Завдяки наявності посадових інструкцій працівник чітко усвідомлює, яких результатів від нього чекають, як оцінюватиметься робота, яку відповідальність передбачено за невиконання встановлених вимог.

Уніфіковані форми для посадової та робочої інструкцій містить Збірник уніфікованих форм організаційно-розпорядчих документів, схвалений протоколом Методичної комісії Держкомархіву від 20.06.2006 року №3.

Проект посадової інструкції працівника розробляє безпосередній керівник за методичної та консультаційної підтримки кадрової служби. Далі цей документ подають на погодження до кадрової і юридичної служб підприємства.

До посадових інструкцій можна вносити зміни та доповнення тільки на підставі наказу керівника підприємства за згодою працівника (абз. 7 п. 6 Загальних положень розд. 1 Вип. 1 ДКХП; абз. 8 п. 6 Загальних положень розд. 2 Вип. 1 ДКХПР).

Відсутність посадової/робочої інструкції – це порушення вимог статті 29 Кодексу законів про працю України (КЗпП).

Відповідальність за згадане порушення: для винних посадових осіб – адміністративна, штраф від 510 до 1700 грн. (ч. 1 ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення); для роботодавця – штраф у розмірі мінімальної зарплати за «інші порушення законодавства про працю» (ст. 265 КЗпП).

Окрім того, посадові інструкції працівників, як внутрішній документ ТОВ, розробляються згідно чинного законодавства та повинні відповідати вимогам діючого статуту товариства.

Тобто, наявність посадових інструкцій в ТОВ передбачена КЗпП України, а зміст повинен відповідати Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» та статуту товариства в частині, що не суперечить згаданому Закону.

Додатково слід зазначити, що 06.02.2018 року прийнято новий Закон України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю».

Закон запроваджує нові механізми корпоративного управління ТОВ, які дозволять врегулювати більшість питань діяльності товариства через його статут.

Саме статутом можна врегулювати більшість питань, які стосуються порядку прийняття рішень, запровадження Наглядової ради, розподілу повноважень між органами, прийняття нових учасників, врегулювання питання спадкування чи застави часток тощо.

               Новим Законом встановлено строк до 17.06.2019 року, протягом якого статути усіх товариств повинні бути приведенні у відповідність до вимог Закону. Після настання вказаної дати статут залишається дійсним в частинах, які не суперечать вимогам чинного Закону.

 

Інформація з сайту Управління Держпраці у Івано-Франкувській області:

http://dspif.gov.ua/news/3215-pravov-pdstavi-priynyattya-na-pdpriyemstv-posadovih-nstrukcy-pracvnikv.html

 

                                                                                      Департамент правового захисту ФПУ

[ Детальніше... ]

Архiв
<< < Квітень 2019 > >>
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Не
1 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30