daizhdzhest-1

 

(25 січня – 1 лютого 2019 р.)       I. ПРОФСПІЛКОВІ НОВИНИ     «МАСКИ-ШОУ» ПІД ПОКРОВОМ НОЧІ

 

25 січня, ще до світанку о 5-й годині, стався кричущий випадок у санаторії «Лермонтовський» в Одесі. Люди в балаклавах із залученням військових зрізали замки й вдерлися до найстарішої одеської оздоровниці. Директора та працівників санаторію із застосуванням сили виставили за межі території, заклад знеструмили.

 

На цей час у санаторії перебували 50 осіб на реабілітаційному та санаторно-курортному лікуванні за профілями: кардіопульмонарна реабілітація, нейрореабілітація, м’язово-скелетна реабілітація, реабілітація при порушенні перебігу вагітності, постраждалі внаслідок Чорнобильської катастрофи тощо.

Свої дії військові пояснили тим, що, мовляв, існує наказ про те, що Міністерство юстиції має передати санаторій Міноборони. Одесити ж кажуть: справжньою метою усіх цих подій є не турбота про військових, а банальне захоплення земельної ділянки з подальшою забудовою.

Варто зазначити, що події минулого тижня – далеко не перша спроба захоплення санаторію, про що у вересні 2015 р. писали «Профспілкові вісті» (читайте на офіційному сайті «ПВ» psv.org.ua, № 37–38 від 24 вересня 2015 року).

 

До теми:

28 січня ц.р. Комітетом Верховної Ради України з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення проведено засідання робочої групи задля вивчення ситуації, що виникла в Клінічному санаторії «Лермонтовський».

У заході взяли участь народні депутати України, депутати Одеської обласної ради, представники центральних органів виконавчої влади, органів місцевої влади, ПрАТ «Укрпрофоздоровниця», Клінічного санаторію «Лермонтовський», громадськості та ЗМІ. У ході зустрічі було заслухано представників Міноборони, Нацполіції та санаторію з приводу подій, що відбулися 25 січня 2019 року, – повідомляє прес-служба комітету.

Перший заступник голови комітету Сергій Каплін повідомив, що депутатами підготовлено проект постанови ВР України про невідкладні заходи щодо стабілізації діяльності ДП «Клінічний санаторій «Лермонтовський», який планується найближчим часом внести на розгляд Верховної Ради України.

 

Докладніше:

http://www.fpsu.org.ua/napryamki-diyalnosti/pravovij-zakhist/15298-rezonans-maski-shou-pid-pokrovom-nochi-2

 

 

             МІНАГРОПОЛІТИКИ УКРАЇНИ ІНФОРМУЄ ФПУ

 

Міністерство аграрної політики та продовольства України на лист ФПУ про надання інформації щодо стану виконання доручень КМУ на звернення ФПУ та її членських організацій повідомило стосовно проведення наради з питання обговорення актуальних проблем фінансування лісового господарства та шляхів їх вирішення, а також щодо обсягів бюджетного фінансування за програмою «Ведення лісового і мисливського господарства, охорона і захист лісів в лісовому фонді».

Копія листа Мінагрополітики додається

 

Докладніше:

http://www.fpsu.org.ua/napryamki-diyalnosti/sotsialnij-dialog/15273-vimogi-fpu-na-gromadskij-kontrol

 

ІНФОРМАЦІЯ ЩОДО РОЗГЛЯДУ ПРОФСПІЛКОВИХ ПРОПОЗИЦІЙ СТОСОВНО ВИРІШЕННЯ ПРОБЛЕМ СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНОГО РОЗВИТКУ УКРАЇНИ

 

На виконання доручення Віце-прем’єр-міністра України П. Розенка від29.12.2018 № 47625/4/1-18 до листа Мінсоцполітики від 27.12.2018 № 25494/0/2-18/53 Мінсоцполітики розглянуло звернення Федерації професійних спілок України від 21.12.2018 № 03/01-16/1129 щодо профспілкових пропозицій стосовно вирішення проблем соціально-економічного розвитку України та в межах компетенції надало інформацію з порушених профспілками питань (додається).

 

Докладніше:

http://www.fpsu.org.ua/napryamki-diyalnosti/sotsialnij-dialog/15286-informatsiya-shchodo-rozglyadu-profspilkovikh-propozitsij-stosovno-virishennya-problem-sotsialno-ekonomichnogo-rozvitku-ukrajini

 

ЗНИЖЕНО НОРМУ СПОЖИВАННЯ ГАЗУ ДЛЯ НАСЕЛЕННЯ

 

Останнім часом соціальну напругу у суспільстві викликав існуючий правовий вакуум у сфері нормування споживання природного газу побутовими споживачами, які не мають приладів обліку, що був спричинений рішеннями Окружного адміністративного суду м. Києва від 30.05.2018 (справа №826/2507/18) та постановою Верховного суду України від 27.11.2018 щодо скасування постанови Кабінету Міністрів України від 23.03.2016 № 203 «Про норми споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників».

Це призвело до застосування газопостачальними організаціями-монополістами завищених норм споживання 1996 року, які почали виставляти рахунки споживачам, у яких відсутні лічильники, із «боргом», що нібито сформувався за період з жовтня 2014 року по жовтень 2018 року.

Федерація профспілок України взяла активну участь у виправленні зазначеної ситуації, зокрема, висловила категоричну незгоду з рішеннями, якими впроваджувались завищені норми споживання, а також спробами перекласти на населення витрати на погашення заборгованості, яка ніби то сформувалась перед операторами ринку природного газу.

30 січня 2019 року на засіданні Уряду прийнято довгоочікуване рішення щодо затвердження норм споживання природного газу побутовими споживачами у разі відсутності лічильників газу, яким знижено норму споживання газу на одну людину.

 

Докладніше:

http://www.fpsu.org.ua/nasha-borotba/15280-normi-spozhivannya-prirodnogo-gazu-znizheno

 

 

ПРЕДСТАВНИКИ ФПУ ВЗЯЛИ УЧАСТЬ У ПРЕЗЕНТАЦІЇ ПРОЕКТУ СТРАТЕГІЇ РОЗВИТКУ ХІМІЧНОЇ ГАЛУЗІ ДО 2030 РОКУ

 

          У зустрічі взяли участь керівники підприємств хімічної промисловості: «Украгрохімхолдинг», «Сухімпром», «Рівнеазот», «Хімпласт», Одеський припортовий завод, ПАТ «Азот», «УКРПЛАСТИК», «Дніпроазот», «НІОХІМ», «Черкаський НДІТЕХІМ», експерти, фахівці, вчені НАН України.

 

Докладніше:

http://www.fpsu.org.ua/nasha-borotba/zagalni-novini/15271-predstavniki-fpu-vzyali-uchast-u-prezentatsiji-proektu-strategiji-rozvitku-khimichnoji-galuzi 

 

ПРОЖИТКОВИЙ МІНІМУМ, ДИНАМІКА СЕРЕДНЬОЇ ЗАРОБІТНОЇ ПЛАТИ ТА СТАН ВИПЛАТИ ЗАРПЛАТИ У ГРУДНІ 2018 РОКУ

 

За розрахунками Мінсоцполітики фактичний розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб з урахуванням суми обов’язкових платежів відповідно до чинного законодавства у цінах грудня 2018 року становив 4349 грн. (графік 1 додається).

Таким чином, законодавчо встановлений на грудень 2018 року прожитковий мінімум для працездатних осіб (1921 грн.) занижено порівняно з його фактичним розміром у 2,3 рази або на 2428 грн. Мінімальна заробітна плата була нижчою від фактичного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 626 грн.

 

Докладніше на сайті ФПУ: http://www.fpsu.org.ua/napryamki-diyalnosti/sotsialnij-zakhist/15283-prozhitkovij-minimum-dinamika-serednoji-zarobitnoji-plati-ta-stan-viplati-zarplati-u-grudni-2018-roku

 

 

II. ДІЯЛЬНСТЬ ЧЛЕНСЬКИХ ОРГАНІЗАЦІЙ ФПУ

 

НАРАДА З КЕРІВНИКАМИ ЧЛЕНСЬКИХ ОРГАНІЗАЦІЙ КИЇВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ ПРОФСПІЛОК

 

Нараду з керівниками членських організацій Київської міської ради профспілок провів Голова Міськпрофради Валентин Мельник.

 

 На порядку денному були розглянуті питання:

- інформування щодо питань, розглянутих на засіданні СПО об’єднань профспілок, що відбулося 21 січня ц.р. в Федерації профспілок України;

- про участь у робочих поїздках з відвідуванням Управлінь соціального захисту населення, організованих Комітетом Верховної Ради України з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного;

- про порядок та сприяння в отриманні нових електронних пенсійних посвідчень, картки киянина нового формату та ін..

Голова Міськпрофради В.П. Мельник нагадав, що у березні ц.р. відбудеться засідання Ради Федерації профспілок України, на якому буде розглянуто питання щодо викликів і загроз профспілковому руху та завдань ФПУ, її членських організацій в сучасних умовах.

 

Докладніше:

http://kyiv.fpsu.org.ua/index.php/novyny/novyny-obiednannia/493-narada-z-kerivnikami-chlenskikh-organizatsij-miskprofradi-4

 

Указом Президента України №14/2019 від 22.01.2019 р. «Про відзначення державними нагородами України з нагоди Дня Соборності України» за значний особистий внесок у державне будівництво, зміцнення національної безпеки, соціально-економічний, науково-технічний, культурно-освітній розвиток Української держави, вагомі трудові досягнення та багаторічну сумлінну працю Валентину Петровичу МЕЛЬНИКУ - голові Об’єднання профспілок, організацій профспілок у м.Києві "Київська міська рада профспілок" присвоєне почесне звання: "ЗАСЛУЖЕНИЙ ПРАЦІВНИК СОЦІАЛЬНОЇ СФЕРИ УКРАЇНИ".

 

З нагоди Дня Соборності України, значний особистий внесок у державне будівництво, зміцнення національної безпеки, соціально-економічний, науково-технічний і культурно-освітній розвиток Української держави, а також вагомі трудові досягнення та багаторічну сумлінну працю Орденом "За заслуги" ІІІ ступеня нагороджено Сергія Анатолійовича Тесленка - голову Об’єднання профспілок Харківської області.

 Указ №14/2019 «Про відзначення державними нагородами України з нагоди Дня Соборності України» підписано Президентом України П.Порошенком 22 cічня 2019 р. Від щирого серця вітаємо та бажаємо подальших досягнень!

 

Указом Президента України №14/2019 від 22.01.2019 р. «Про відзначення державними нагородами України з нагоди Дня Соборності України» Людмилі Василівні РУДЬ - члену Профспілки машинобудівників та приладобудівників України (м.Київ) присвоєне почесне звання "ЗАСЛУЖЕНИЙ ПРАЦІВНИК ПРОМИСЛОВОСТІ УКРАЇНИ".

 Вітаємо колегу!

 

КЕРІВНІ ОРГАНИ УКРЕЛЕКТРОПРОФСПІЛКИ ПРОВОДЯТЬ СВОЇ ЗАХОДИ В ЧЕРНІГІВСЬКОМУ НАВЧАЛЬНОМУ ЦЕНТРІ

 

На семінар 23-25 січня в “столиці” Сіверського краю зібралися лідери структурних ланок організації усієї країни. Розпочався захід із засідання президії Центрального комітету Профспілки працівників енергетики та електротехнічної промисловості України під керівництвом голови організації Сергія Шишова.

 

Далі лідери Укрелектропрофспілки попрацювали в режимі міні-тренінгу, де розмова була побудована навколо налагодження правильних міжособистісних комунікацій в організації.

 У рамках заходу профспілкові лідери попрацювали над розвитком критичного інформаційного мислення та навичок медіаграмотності. На конкретних прикладах слухачі розібрали маркери маніпуляцій та фейків, які зустрічаються в засобах масової інформації та соціальних мережах. В цьому блоці учасникам допомагав Віталій Копиш — керівник Центру освіти дорослих “Перспектива” НМЦ профспілок.

 

ЧЕРНІГІВСЬКІ ОСВІТЯНИ РОЗВИВАЮТЬ СПІВПРАЦЮ ЗІ СВОЇМИ КОЛЕГАМИ З БІЛОРУСЬКОЇ ПРОФСПІЛКИ

 

Ще декілька років тому Чернігівська обласна організація Профспілки працівників освіти і науки України та Гомельська обласна організація Білоруської профспілки працівників освіти і науки підписали Угоду про співпрацю. Днями в рамках цієї співпраці колеги зустрілися в Чернігові.

 

За ініціативи української сторони на базі Навчально-методичного центру профспілок було проведено спільний семінар-нараду «Соціальне партнерство: ефективність колективно-договірного регулювання в галузі освіти». На початку заходу привітав білоруських колег на Чернігівській землі голова Федерації профспілкових організацій області Ігор Москаленко.

 Змістовна частина семінару розпочалася з презентації досвіду соціального діалогу в галузі освіти в Чернігівській області. Із результатами роботи освітянської профспілки гостей із Гомелю познайомила Тетяна Матвєєва — голова Чернігівської обласної організації Профспілки. Щодо правових нюансів роботи доповнення зробив Олексій Лугина — юрисконсульт Чернігівської обласної організації Профспілки.

 

Докладніше:

http://www.fpsu.org.ua/nasha-borotba/novini-chlenskikh-organizatsij/15285-chernigivski-osvityani-rozvivayut-spivpratsyu-zi-svojimi-kolegami-z-biloruskoji-profspilki

 

КОРИСНИЙ ДІАЛОГ

 

Наприкінці минулого року, як ми вже повідомляли, в рамках обласної тристоронньої соціально-економічної ради за участі профспілок в облраді відбулася нарада за темою «Вимоги інспекції – європейські підходи», де йшла мова про необхідність активізації боротьби з тіньовими схемами працевлаштування та оплати праці, а також взаємодії роботодавців зі службою Держпраці в Дніпропетровській області.

 Згідно з рекомендаціями тієї наради 30 січня в Будинку профспілок у тому ж форматі за участю представників галузевих профспілок, роботодавців та органів влади продовжився діалог з актуальних питань дотримання вимог трудового законодавства на підприємствах Дніпропетровщини.

 

Докладніше:

http://www.fpsu.org.ua/nasha-borotba/novini-chlenskikh-organizatsij/15284-korisnij-dialog

 

У ПОЛТАВСЬКІЙ ОБЛПРОФРАДІ ВІДБУЛАСЯ ЗУСТРІЧ ПРОФСПІЛКОВИХ ЛІДЕРІВ З ГОЛОВОЮ НАЦІОНАЛЬНОЇ СЛУЖБИ ПОСЕРЕДНИЦТВА І ПРИМИРЕННЯ УКРАЇНИ ОЛЕКСАНДРОМ ЯРОСЛАВОВИЧЕМ ОКІСОМ

 

Плідна і, як зазначили сторони, взаємно корисна у підсумку дискусія щодо необхідності внесення суттєвих змін до Закону України «Про соціальний діалог» окреслила чимало ділянок спільної роботи, котрі потребують більшої уваги, солідарних зусиль, а подекуди – і переформатування стосунків.

Голова облпрофради Леонід Вернигора, виходячи з особливої актуальності майнового конфлікту профспілок Полтавщини з Фондом Держмайна України та Генпрокуратурою, звернувся до Окіса О.Я. з проханням виступити посередником у залагодженні суперечки та реально підтримати позицію профспілок.

НСПП як соціальний арбітр має для цього всі можливості. 

 

Докладніше:

http://www.fpsu.org.ua/nasha-borotba/novini-chlenskikh-organizatsij/15295-dialog-potrebue-pogliblennya

 

 

СЕМІНАР-НАВЧАННЯ З ПИТАНЬ ДОТРИМАННЯ НОРМ ЧИННОГО ЗАКОНОДАВСТВА ПРО ПРАЦЮ

 

25 січня п.р. Миколаївська облорганізація профспілки працівників житлово-комунального господарства, місцевої промисловості, побутового обслуговування населення згідно Плану основних заходів на 2019 рік провела для профактиву та спеціалістів галузі семінар-навчання з питань дотримання норм чинного законодавства про працю на підприємствах всіх форм власності.

 Перед початком семінару відбулось розширене засідання президії з головним питанням порядку денного - про основні завдання колективно-договірної роботи на 2019 рік. Президією були визначені напрямки роботи галузевої профспілки та затверджені графіки проведення зборів та конференцій з підведення підсумків виконання зобов’язань колективних договорів на підприємствах галузі.

Після обговорення по всіх питаннях були прийняті відповідні постанови.

 

Докладніше:

http://www.fpsu.org.ua/nasha-borotba/novini-chlenskikh-organizatsij/15278-seminar-navchannya-z-pitan-zakonodavstva-pro-pratsyu

 

ЛЕГАЛІЗАЦІЯ ТРУДОВИХ ДОХОДІВ ТА БЕЗПЕКА ПРАЦІ

 

Ці дві тези стали основними у спільній роботі профспілок Черкащини та територіального Управління Держпраці.

 

Як член колегії Управління Держпраці у Черкаській області голова Федерації профспілок Черкаської області Шевченко Петро Васильович долучився до обговорення підсумків роботи Управління в 2018 році.

В обговоренні виступаючі привернули увагу до необхідності підвищення відповідальності перед працівником не тільки роботодавця, але й органів виконавчої влади, на території яких функціонує суб’єкт господарювання, ролі комісій безпеки життєдіяльності при органах влади, удосконалення системи періодичних медичних оглядів.

Особливого значення ці питання набувають під час формування нових об’єднаних територіальних громад. Важливо на старті їх діяльності забезпечити нагляд за легалізацією праці, умовами виробничого середовища. У своєму виступі Шевченко П. В. поінформував учасників колегії про роботу профспілок області щодо попередження порушень прав працівників у сфері парці, виробничого травматизму, участі технічного інспектора парці Федерації профспілок області у 85 спеціальних розслідуваннях, судових засіданнях.

 

Докладніше:

http://www.fpsu.org.ua/nasha-borotba/novini-chlenskikh-organizatsij/15297-legalizatsiya-trudovikh-dokhodiv-ta-bezpeka-pratsi

 

 

                                                   III. ФПУ У МІЖНАРОДНОМУ ПРОФСПІЛКОВОМУ РУСІ

 

У КИЄВІ ПЕРЕБУВАТИМЕ МІСІЯ ЄВРОПЕЙСЬКОЇ КОНФЕДЕРАЦІЇ ПРОФСПІЛОК (ЄКП) НА ЧОЛІ З ГЕНЕРАЛЬНИМ СЕКРЕТАРЕМ ЄКП ЛУКОЮ ВІСЕНТІНІ

 

Виходячи з пріоритетів, які стоять перед Європейським Союзом, у Києві 13–14 лютого 2019 року перебуватиме місія Європейської конфедерації профспілок (ЄКП) на чолі з Генеральним секретарем ЄКП Лукою Вісентіні. Серед членів місії – керівники національних профоб’єднань сусідніх держав: Польщі та Чеської Республіки, а також представники профспілок інших країн, де працюють українські мігранти.

Метою приїзду місії ЄКП є ознайомлення зі становищем українських працівників, зокрема факторами, які зумовлюють їх масову міграцію до країн ЄС, ходом реалізації Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, у першу чергу щодо створення гідних робочих місць, забезпечення гідної оплати праці, якісного громадського обслуговування, дотримання прав профспілок та трудящих тощо.

За підсумками роботи місії 14 лютого з 12.00 до 13.00 в агенції «Укрінформ» буде проведено прес-конференцію.

Запрошуємо представників засобів масової інформації взяти участь у висвітленні цього заходу. Вхід за журналістськими посвідченнями.

 

 

Прес-центр ФПУ