1c715937

 

Шановні товариші та друзі!

Шановні делегати та колеги!

Поважні представники органів влади!

 

Дуже приємно вітати всіх вас на 14-му Конгресі Європейської конфедерації профспілок!

Ми проводимо наш Конгрес за кілька днів до європейських виборів, в дуже критичний момент для Європи і трудящих - ці вибори стануть поворотною точкою або в сторону більш соціальної Європи, або в сторону занепаду Європейського Союзу.

Європейський Союз і наша демократія знаходяться під тиском.

Ми бачимо підйом крайнє правих, націоналістичних і навіть неофашистських партій - і нас дуже хвилює те, що відбувається в Угорщині, в Польщі, в моїй рідній країні Італії, у Франції, у Великобританії з Брекзитом, у Німеччині з партією Альтернатива для Німеччини, в Іспанії з партією Вокс, і цей список можна продовжувати.

Нас дуже хвилює антитрудова та антипрофспілкова політика, яку проводить австрійський уряд – і саме тому ми вирішили, разом з австрійською конфедерацією профспілок, провести наш конгрес у Відні – щоб продемонструвати солідарність всього європейського руху з нашими колегами, підтримати їхню боротьбу проти австралійського крайнє правого уряду.

Ми, звичайно, дуже раді бачити, що цей уряд розпадається і що в Австрії незабаром відбудуться вибори – і не важливо, що це відбувається через корупцію.

Ми прекрасно знаємо, що багато крайнє правих партій корумповані і нерідко перебувають під впливом країн і сил за межами ЄС, які хочуть, щоб європейський проект розвалився.

Але в той же час ми сподіваємося, що крайнє праві уряди впадуть через свою помилкову політику і риторику повну ненависті, - що в кожній країні люди виступлять проти фашизму і ксенофобії, на захист демократії і соціальної справедливості.

Там, де ці партії приходять до влади, права людини і демократія знаходяться під загрозою: свобода слова, свобода ЗМІ та преси, верховенство права, право не бути дискримінованими на основі віри, релігії, етнічного походження, сексуальної орієнтації.

Під загрозою також і соціальні права, перш за все, свобода об'єднання, організації та колективних переговорів – права, які є основою демократії.

Не варто недооцінювати широкорозповсюджений популізм, націоналізм і ксенофобію, а також проблеми, які стоять за ними.

Нерідко ми бачимо, як ці негативні настрої ростуть серед працівників, навіть серед наших членів – але ми зробили б величезну помилку, якби звинуватили їх у цьому, навпаки, на нас лежить відповідальність за усвідомлення причин цьому.

Ми повинні глянути на шрами, що залишилися внаслідок кризи - безробіття, нерівність, бідність і соціальне виключення впливають на віру людей у майбутнє.

Ми повинні повернути людям їхнє майбутнє – майбутнє для працівників сьогодення та їхніх дітей – майбутнє, в якому кожен може мати гідну роботу, зарплату, на яку можна прожити, доступ до рівних прав і захисту, до якісного житла, охорони здоров'я, освіти та навчання.

Це європейська соціальна модель, якою ми пишаємося десятиліттями.

Європейська демократія знаходиться під загрозою через те, що ЄС втратив свою соціальну душу – але недостатньо говорити тільки про демократію і соціальні права, ми повинні запропонувати краще і переконливіше бачення, ніж екстремісти.

Бачення кращого і процвітаючого майбутнього, яке приносить вигоди усім, а не жменьці обраних.

Ми спостерігаємо деякі позитивні зрушення в останні місяці, коли прогресивні сили не пустили крайнє правих в уряди шляхом створення демократичних коаліцій в Швеції, Іспанії, і, сподіваюся, у Фінляндії, Данії, Бельгії та Польщі.

Це саме те, чого ми хочемо бачити в наступному Європейському парламенті: коаліцію демократичних і проєвропейських партій, що об'єднуються для побудови більш справедливої Європи - а не зручні альянси консервативних партій з крайнє правими.

Саме тому ми мобілізували трудящих напередодні європейських виборів - і вийшли з чітким посланням до усіх демократичних партій.

Наше послання полягає в тому, що ми хочемо, щоб вони активізували свої зусилля з метою побудови більш демократичної, більш справедливої і більш соціальної Європи – наше послання полягає в тому, що Європейський Союз виживе тільки якщо зможе принести людям конкретні результати, які можуть позитивно вплинути на їхнє життя.

ЄКП включила ці цінності та пропозиції до своєї програми до виборів та винесла в основу нашої дискусії на Конгресі.

Ми закликаємо до більш справедливої Європи для працівників - як це зазначається у гаслі нашого Конгресу – на основі демократії та соціальної справедливості, якісних робочих місць і вищої заробітної плати, справедливого переходу до низьковуглецевої та цифрової економіки.

Ми закликаємо до оновленого соціального договору для Європи.

Соціальний договір був зруйнований кризою і заходами жорсткої економії - експлуатуючи і налаштовуючи працівників один проти одного, надаючи економічним свободам більшого значення, ніж соціальним правам: підриваючи тим самим саму природу європейської соціальної ринкової економіки.

Ми хочемо змінити все це - ми хочемо знову укласти соціальний договір.

Ми досягли важливих результатів для соціальної Європи протягом поточного терміну повноважень.

Сталося так завдяки тиску з боку профспілок, але ми також повинні визнати значні результати досягнуті Комісією Юнкера.

Дякую вам Жан-Клоде, тому що ви показали, що Європа може бути рушієм соціального прогресу, тому що ви допомогли нам врятувати соціальну Європу, яка майже загинула після кризи, втрачених років жорсткої економії під проводом неоліберальної Комісії Баррозу.

Ми отримали більше інвестицій для створення якісних робочих місць і боротьби з безробіттям.

План Юнкера не є тим надзвичайним планом забезпечення державних та соціальних інвестицій, який ми все ще вимагаємо, але він став хорошим початком для мобілізації приватних фінансів на підтримку економіки. Наступна Комісія повинна розвивати цей план, щоб забезпечити більше прямих державних інвестицій та необхідні соціальне поліпшення.

Тепер нам потрібна інші економічні стратегії, які замість економії та скорочень будуть сприяти сталому зростання для всіх громадян, які зроблять пріоритетними соціальні потреби, а не тільки корпоративні вимоги.

Завдяки нашій кампанії за підвищення зарплат для європейських працівників, ми дали поштовх росту заробітної плати в Європі, а наші членські організації добилися підвищення мінімальних зарплат і позитивних колективних в результаті переговорів.

Нам потрібні кращі зарплати для всіх, щоб побороти нерівність та стимулювати стале зростання – при цьому ЄС та країни члени мають підтримувати, а не підривати чи перешкоджати колективним переговорам між роботодавцями та профспілками.

Саме тому через місяць після нашого Конгресу, в Бухаресті, ми дамо старт ініціативі щодо створення партнерства за участю європейських та національних інституцій і соціальних партнерів з метою посилення колективних переговорів, сприяння конвергенції зарплат у всіх країнах і забезпечення зарплати, на яку можна гідно прожити, всім європейським працівникам. де б вони не жили.

Протягом поточного терміну ми перезапустили соціальний діалог за допомогою спільної ініціативи з Європейською комісією та Радою - але загалом завдяки здатності соціальних партнерів відкинути в сторону конфлікти і розпочати змістовні переговори, результатом яких стали кілька спільних зобов'язань, партнерств, угод та – не в останню чергу – нова Робоча програма, яка незабаром дозволить розпочати переговори стосовно цифровізації.

Ми бачимо три виклики для соціального діалогу в майбутньому: зробити його реальним в усіх державах-членах, особливо в тих з них, де соціальні партнери виключені з процесів прийняття рішень – переконати наших колег роботодавців співпрацювати з нами, щоб зробити європейське економічне управління та семестр більш соціально орієнтованими – і забезпечити закріплення усіх угод між соціальними партнерами в законодавстві відповідно до Договору ЄС.

Ми закликаємо Комісію припинити блокувати угоди між соціальними партнерами, зокрема угоду щодо прав на інформацію та консультації для працівників центральних органів влади, і ми просимо Вас підтримати пізніше нашу надзвичайну резолюцію.

Найважливішим досягненням останнього періоду є Європейська опора соціальних прав - яка спочатку була проголошена просто як документ з побажаннями для роздумів, але згодом була реалізована через низку нових важливих європейських законодавчих та незаконодавчих ініціатив - включаючи перегляд Директиви про відряджених працівників, нові директиви про баланс праці та особистого життя, про прозорі та передбачувані умови праці, створення Європейського органу з питань праці, нове законодавство щодо канцерогенних речовин та інформаторів.

Ми дуже пишаємося всім цим, оскільки вже більше десяти років не було прийнято нового соціального законодавства на рівні ЄС – це результат нашого тиску та переговорів, але ми також повинні подякувати Президенту Юнкеру, комісару Тіссену, Європейському союзу. Європарламент і його доповідачеві Марії Жоао Родрігес, урядам, які її підтримали, і перш за все всім вашим колегам, які мобілізувалися, щоб зробити такий успіх можливим.

Тепер, коли у нас є опора, ми повинні продовжувати боротьбу за її впровадження через соціальне управління та належне законодавство на всіх рівнях так, щоб досягти реальної конвергенції у всіх країнах щодо соціальних прав, умов праці та соціального захисту і надання доступу до неї всім працівникам, у тому числі нестандартним, нетиповим і самозайнятим.

Є ще дуже важливі речі, які слід зробити.

Проактивне управління кліматичними діями та цифровізація, щоб ніхто не залишився позаду.

Індустріальна політика для Європи здатна захистити нашу економіку та робочі місця від нерегульованої глобалізації та торгових війн.

Реформування законодавства ЄС про компанії, конкуренцію та участь працівників усуне перешкоди для свободи об'єднання, колективних переговорів і демократії на роботі.

Майбутнє праці, коли всі працівники, включаючи нестандартних і самозайнятих, можуть користуватися рівними правами, рівною винагородою та рівним захистом.

І останнє, але не менш важливе – справедлива мобільність і міграція, припинення скандалу закритих кордонів і огорож і запровадження справедливої та всеохоплюючої політики мобільності робочої сили та міграції у Європі, заснованої на солідарності та повазі до прав людини, інтеграції та рівному ставленні до всіх.

Не у всіх державах-членах профспілки та соціальні партнери здатні всього цього досягти.

Ось чому ми повинні створити рамки та інструменти розбудови спроможності на рівні ЄС, які, з повагою до добре функціонуючих національних практик, зможуть допомогти тим, хто відстає.

Ось чому нам потрібні інституції та роботодавці, щоб зрозуміти, що без справедливості та включення, без перерозподілу та рівності у суспільстві та на ринку праці ми не можемо зробити зростання міцним, стабільним та сталим.

Ми хочемо, щоб всі розуміли, що наша соціальна ринкова економіка ґрунтується не лише на бізнесі та конкуренції, на обмеженнях державного і скороченнях бюджету, а, перш за все, на праці, на цінності праці.

Таке наше бачення, стратегія і вимоги до майбутнього – це те, за що ми виступаємо.

Європейський профспілковий рух є сильним і життєво важливим, незважаючи на те, що нас поставили під сумнів саме через кризу і політику жорсткої економії, які знищили мільйони робочих місць, а також через втручання інституцій у підрив і ліквідацію нашої спроможності організувати і забезпечити колективно-договірне регулювання і соціальний діалог.

Отже, захист прав профспілок, зміцнення впливу профспілок та органайзинг є головними пріоритетами ЄКП і протягом наступних чотирьох років ми будемо продовжувати виконувати розпочате протягом поточного терміну.

Багато хто повторює, що профспілки є застарілими, старомодними організаціям нездатними інтерпретувати зміни у суспільстві і на ринку праці. Насправді профспілки – це фундамент демократії, і ми спираємося на це, оновлюючи профспілки.

Наші битви і кампанії за демократію на роботі, за організацію нових форм праці і реформи наших внутрішніх структур, щоб зробити їх більш ефективними і представницькими, включаючи мобільних і трудових мігрантів, жінок і молоді, усі категорії працівників і, насамперед, маргіналізованих – це оновлення профспілок.

До речі, це перший повністю гендерно збалансований Конгрес ЄКП.

У той же час, ми повинні продовжувати зміцнювати наші переговорні позиції, вплив на прийняття інституційних та законодавчих рішень, здатність мобілізуватися та організовувати на робочих місцях.

Профспілковий рух дуже різноманітний – між Північчю і Півднем, Сходом і Заходом існують різні моделі і практики.

Але ми не паралізовані своїми відмінностями, як це часто трапляється у Європейській раді з главами держав і урядів. Наш плюралізм – це наше багатство, наша додана вартість, яка дозволяє нам об'єднувати сили і обмінюватися практиками, зміцнюватися у солідарності і діях.

Наш Конгрес є заключним моментом місяців аналізу та обговорень і я дуже пишаюся тим, що ми змогли прийти до спільних і загально прийнятних стратегій і пріоритетів на майбутнє.

Я впевнений, що з трьох з половиною днів дебатів, завдяки вашому внеску, делегатам та членським організаціям, а також участі наших гостей ми розбудуємо сильну і єдину ЄКП, здатну вирішувати серйозні виклики майбутнього трудящим всієї Європи.

У нас позаду чотири роки напруженої роботи і чотири важливі і захоплюючі роки попереду.

Разом ми виграємо нашу битву, разом ми досягнемо кращої Європи для трудящих!

Щиро вдячний і бажаю успішного Конгресу!

 

У роботі Конгресу бере участь Віце-президент МКП, Голова ФПУ Григорій Осовий. У рамках Конгресу сьогодні ввечері має відбутися міжнародна Конференція з питань демократії. Українській очільник запрошений до виступу на цій Конференції.

 

Департамент міжнародних

 

зв’язків апарату ФПУ