header3 

Актуальні питання забезпечення гідних та безпечних умов праці на виробництві обговорено на засіданні колегії Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України, яке відбулось 31 січня. У заході взяли участь члени колегії – заступник Голови Федерації профспілок України Сергій Українець, голова ЦК Профспілки трудящих металургійної та і гірничодобувної промисловості України Володимир Казаченко, а також радник голови Профспілки працівників вугільної промисловості Юрій Білуха.

Під час засідання було підбито підсумки роботи Держгірпромнагляду за 2012 рік та окреслено завдання по подальшому удосконаленню наглядової діяльності у сфері промислової безпеки та охорони праці. Заслухано звіт керівництва Служби, а також керівників Кіровоградської, Дніпропетровської, Донецької, Сумської та інших територіальних управлінь, визначено завдання щодо усунення недоліків в роботі.

Колегія відзначила, що у 2012 році кількість нещасних випадків, пов’язаних з виробництвом, порівняно з попереднім роком зменшилась на 8%, або на 841 нещасний випадок (на підприємствах України у 2012 році травмовано 9816 осіб, у 2011 році – 10 657 осіб), а кількість нещасних випадків зі смертельним наслідком, пов’язаних з виробництвом, порівняно з минулим роком – на 9%, або на 62 нещасних випадки (на підприємствах України у 2012 році смертельно травмовано 623 особи, у 2011 році – 685 осіб).

У своєму виступі на засіданні Володимир Казаченко запропонував передбачити у проекті рішення колегії завдання територіальним управлінням провести ґрунтовний аналіз стану промислової безпеки та охорони праці у регіонах за участю обласних об’єднань профспілок. Він також дав оцінку стану промислової безпеки, охорони праці та повідомив про роботу у цієї сфері профспілкових організацій гірничо-металургійного комплексу.

На тому, що на протязі 2012 року досягнуто реальних позитивних зрушень у сфері охорони праці, знижено рівень загального та смертельного травматизму на виробництві акцентував увагу у своєму виступі заступник Голови ФПУ Сергій Українець. «А це означає, що збережено конкретні людські життя, менше стало калік і сиріт», - підкреслив він. Завдяки тому, що серйозно (на 45 відсотків) збільшено контингент інспекторів у всіх провідних галузях, виріс їх фаховий рівень зросло охоплення і якість нагляду. Так в АПК кількість інспекторів зросла на 73, на транспорті і зв’язку – на 29, у вугільної промисловості – на 107, у соціально-культурної сфері – на 43 особи. Це результат збалансованих і своєчасних управлінських рішень керівництва Служби і територіальних управлінь.

Як наголосив Сергій Українець, у відповідь на спробу істотно обмежити планову наглядову діяльність Служби профспілки разом з Держгірпромнаглядом шукали додаткові шляхи підсилення роботи державного нагляду і громадського контролю за охороною праці.

11 грудня 2012 року підписано Спільні заходи ФПУ та Держгірпромнагляду по виконанню діючої Угоди про співробітництво між ними. Доречи, у рішенні колегії за підсумками засідання в одному з пунктів поставлено завдання: «Начальникам територіальних управлінь Держгірпромнагляду встановити особистий контроль за виконанням наказу Держгіпромнагляду України від 04.01.2013 р. №5 «Про забезпечення виконання Спільних заходів Федерації профспілок України і Держгірпромнагляду на 2013 – 2015 роки».

Сергій Українець підкреслив, що у підсумку непростих переговорів по укладанню Генеральної угоди в її текст було закладено додаткові механізми співпраці для досягнення позитивного результату. Досягнуто також порозуміння з Урядом та роботодавцями у плані організації і фінансування навчання десятків тисяч відповідальних осіб підприємств, органів влади, громадських інспекторів праці профспілок. Ратифіковано Конвенцію №155 Міжнародної організації праці про безпеку і гігієну праці. «Це новий інструмент соціального захисту, - зазначив представник ФПУ. – Він передбачає, що регулярно має переглядатися національна політика безпеки праці».

Є й ще один важливий здобуток. Нарешті Уряд підтримав і вніс на затвердження парламенту фактично спільний проект соціальних партнерів. – Загальнодержавної соціальної цільової програми поліпшення стану безпеки праці на 2014-18 рр. Треба подумати, як долучити до цієї важливої справи місцеву владу.

Зі свого боку Федерація профспілок України на засіданні Ради ФПУ 12.12 2012 року прийняла дуже важливу, розгорнуту постанову щодо забезпечення громадського контролю за дотриманням трудового законодавства, у тому числі - про охорону праці.

Говорячи про головні завдання, що поставлені у цьому плані перед профспілковими організаціями, Сергій Українець наголосив: «Це збільшення та розширення штатних інспекцій охорони праці, підбір відповідальних представників з охорони праці у кожний з 80 тисяч первинних профспілкових організацій, тренінг з питань здійснення перевірок складання процесуальних документів, створення необхідної учбової бази, виявлення фактів нелегального використання праці та прихованого травматизму».

Заступник Голови ФПУ також звернувся до членів колегії з пропозицією відновити інститут позаштатних інспекторів Держгірпромнагляду з числа представників профспілок, використати територіальні колективні угоди для організації співпраці всіх причетних органів на обласному і особливо районному рівні, покращити пропаганду безпеки праці у місцевої пресі.

 

Інформаційно-аналітичний центр ФПУ