profsoyuz 2012-4-19-11

Робота технічної інспекції праці профспілок

 по захисту прав працівників

 у сфері охорони праці в 2012 році

 

             Профспілка працівників вугільної промисловості України

При розслідуванні нещасного випадку, що відбувся 07.04. 2012 року на Шахті «Добропільська» Донецької обл. з машиністом підземних установок дільниці ШТ-2 Дудушко О.О. , який  під  час пересування під нижньою стрічкою конвеєра 2Л-100У був захоплений і протягнутий між підтримуючим роликом та стрічкою конвеєра, за наполяганням головного технічного інспектора праці Добропільської територіальної організації Укрвуглепрофспілки Міленка Є.П, основною причиною настання цього випадку була визнана технічна причина (недостатня огорожа нижньої стрічки конвеєра 2Л-100У), а не особиста необережність потерпілого і порушення посадових обов'язків інженерно-технічними працівниками, як було визначено комісією на початку розслідування.

При розслідуванні смертельного нещасного випадку, що відбувся з помічником начальника дільниці №8 шахти «Білицька» Павленко В.А. завдяки принциповій позиції представників профспілки, основною причиною настання нещасного випадку була визнана неякісна розробка проектної документації, а не порушення трудової дисципліни потерпілим, як це намагалися  визначити окремі члени комісії. 

На вимогу технічних інспекторів праці Макіївської територіальної організації профспілки було знято необґрунтоване звинувачення потерпілих, а саме:

18 червня 2012г. на  ВП «Шахта ім. С.М.Кірова» при зведенні бентонітової перемички на ПК-4 вентиляційної магістралі центральної панелі пласта hв10 гірник підземної ділянки ВТБ  Баєв В.А. втратив рівновагу і  впав з робочого полка з висоти близько 2 метрів, ударившись спиною і руками об рейкову колію. Контроль за безпечним  виконанням робіт в зміні здійснював помічник начальника дільниці Чаговець В.А. Спочатку потерпілому ставилось у провину незастосування запобіжного поясу (якого не було в наявності) та в неправильному спорудженні робочого полку. Завдяки наполегливості технічних інспекторів праці Макіївської територіальної організації профспілки травмований був виведений зі списку осіб дія або бездіяльність яких привела до нещасного випадку.

14 грудня 2012 року гірничомонтажник ВП “Шахта «Чайкіно» Сєрєнков В.П. пересувався по ходовому відділенню гезенку на ходок з конвеєрного уклону, оступився і впав з висоти 3,5 м, одержавши при цьому травму – відкритий перелом правої гомілки. За наполяганням технічного інспектора профспілки (на підставі виявлених обставин нещасного випадку) основною причиною виникнення нещасного випадку була визнана технічна (відсутність окремих скоб, призначених для пересування по гезенку), а не організаційна (особиста необережність постраждалого). При такому формулюванні відсоток вини потерпілого значно зменшився.

Головнім технічним інспектором праці Краснолучської територіальної організації профспілки була надана правова і технічна допомога по зняттю необґрунтованого звинувачення постраждалого на виробництві гірника по ремонту і перекріплюванню гірничих виробок Ватажко А.В., який травмувався на                    ш. «Міусинська» 17.05.2012г. При неякісній оборці навислих шматків породи при перекріплюванні західного відкатного штреку пл.Н4 гор. 670 м.

Його звинувачували через те, що він нібито сам себе не забезпечив обірником породи  необхідної довжини для цієї мети. А при ретельному розслідуванні техінспектором праці виявилося, що даний обірник був зданий у ремонт керівництвом дільниці. По цьому пункту було зняте необґрунтоване звинувачення  постраждалого.

Також техінспектором праці відхилено намір адміністрації Краснолучського машзаводу не пов'язувати нещасний випадок із смертельним  наслідком, що відбувся у вихідний день - у суботу 18.08.2012г. з робітником комплексного обслуговування і ремонту  будинків (приватного підприємства «Бутком») Чижевським С.Н., який на думку адміністрації, нібито  самовільно проник на територію заводу і в цех в не робочий день - у суботу, тобто без відома адміністрації заводу. Внаслідок чого, був уражений електрострумом від тролеї кран-балки, на якій не була відключена напруга. А при детальному розслідуванні цього нещасного випадку техінспектором праці було встановлено, що в цей час на завод, який  є режимним підприємством, без відома адміністрації ніхто не може проникнути, тим більше в цех. Тому  цей нещасний випадок був пов'язаний з виробництвом.

Технічною інспекцією праці Донецької територіальної організації профспілки вугільної промисловості скасовано необґрунтоване звинувачення в настанні нещасного випадку з 8-ми потерпілих:

На ОП «Шахта «Південнодонбасівська» №3 ім. Сургая «ДП «ДВЕК»:

-         прохідника ділянки ПР-1 Тютюник С.Ф. (акт форми Н-1 №3 від 12.01.12 р.);

-         МПУ ділянки №5 Нартова С.В. (акт форми Н-1 №20 від 18.05.12 р.);

-         електро-слюсаря підземного ділянки Лозинського Е.А. (акт форми Н-1 №23 від 22.06.2012 р.);

-         прохідника ділянки ПР-1 Ткачова В.Н. (акт форми Н-1 №28 від 16.07.12 р.);

-         ГРП ділянки КТ Леонова А.Н. (акт форми Н-1 №69 від 12.12.12 р.).

На ДП «Шахтоуправління «Південнодонбасівське №1»:

-         прохідника ділянки №3 Радченко Є.В. (акт форми Н-1 №22 від 12.03.12 р.);

-         ГРОЗ ділянки №5 Пилипенко А.А. (акт форми Н-1 №42 від 19.06.12 р.);

-         ГРП ділянки №2 Гладкоскок В.А. (акт форми Н-1 №51 від 23.09.12 р.).

 

 

Профспілка працівників металургійної і гірничодобувної

промисловості України

 

Працівник ЦРЛ ВАО «ММК ім. Ілліча» (Донецька область) Пузирькова Л.Д. отримала перелом ноги. Комісією підприємства був складений акт за формою Н-5. Після консультації постраждалої в Донецькій обласній організації профспілки працівників металургійної і гірничодобувної промисловості (ПМГУ) було складено заяву в територіальне управління Держгірпромнагляду, внаслідок чого після проведення повторного спеціального розслідування, комісією випадок визнано пов’язаним з виробництвом  і складено акт за формою Н-1. Представник Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України написав окрему думку і відділення цього Фонду подало позов до суду про відміну акту Н-1. Технічний інспектор праці Єременко С. Н. взяв участь в засіданні суду, де представляв інтереси потерпілого. Суд було виграно, інтереси постраждалої захищені.

          

Профспілка працівників охорони здоров’я України

 

У Армянської ЦМЛ фельдшер Коток В.А. під час відрядження для проходження іспитів в м. Сімферополі була смертельно травмована в результаті ДТП маршрутного автобусу. Вона виїхала в м. Сімферополь без посвідчення про відрядження. На вимогу технічного інспектора праці Кримського республіканського комітету профспілки працівників охорони здоров'я Курганова О.М., комісія зі спеціального розслідування додатково провела вивчення документів, і нещасний випадок із "побутової травми" було перекваліфіковано у "пов'язаний із виробництвом". У сім'ї Коток В.А. залишилося двоє дітей на вихованні батьків потерпілої. Сім'ї виплачено Фондом соціального страхування від нещасних випадків відшкодування в розмірі 200000 грн.

Надано допомогу лікареві-фтизіатрові Жовтневої лікарні м. Джанкой Коваленко М.М., яка за висновком НДІ отримала профзахворювання. Роботодавець та посадові особи ФССНВВ перешкоджали у призначені одноразової допомоги, щомісячного відшкодування. За ініціативою Джанкойського відділення Фонду комісія тричі намагалася перерозслідувати профзахворювання. Технічним інспектором праці за цим випадком направлено подання про порушення законодавства  у прокуратуру м. Джанкоя, АР Крим, Джанкойське відділення Республіканського ФСС НВВ, Державну інспекцію праці. Внаслідок наданої допомоги Коваленко М.М. отримала відшкодування за профзахворювання на туберкульоз понад 120 тис. грн.

Надано допомогу у розслідуванні профзахворювання працівнику КРУ «Протитуберкульозний диспансер № 1». Внаслідок втручання технічного інспектора праці проведено розслідування профзахворювання Букатіної Т.В., за висновком МСЕК їй встановлено 25% втрати професійної працездатності, Фондом виплачено відшкодування за профзахворювання туберкульозом у повному обсязі (більше 30000 грн.).

Надано допомогу дільничному лікарю поліклініки № 6 м. Сімферополя Ширковій Т.А., якій МСЕК пропонувала встановити 5% втрати професійної працездатності. За пропозицією технічного інспектора праці, який взяв участь у роботі комісії, вона була направлена до НДІ м. Дніпропетровська. За висновками НДІ, МСЕК м. Сімферополя встановила втрату професійної працездатності 25% довічно.

Після 30 місячного розслідування смертельного випадку з фельдшером Вишгородської СШМД Дуняком В.В., членів комісії зі спецрозслідування (на вимогу голови комісії - інспектора Держгірпромнагляду) примушували не визнавати цей випадок "пов’язаним із виробництвом". Такі дії голови комісії були оскаржені технічним інспектором праці, внаслідок чого випадок визнано "пов’язаним із виробництвом", складено акт Н-1.

Надано допомогу в судовому розгляді справи дільничного лікаря Ялтинської поліклініки Кортунової Л.І. Роботодавець оголосив їй догану за відмову обслуговувати виклик у багатоповерховому будинку із зовнішніми металевими сходами, де була загроза життю та здоров’ю лікаря через ожеледь на сходах. Технічним інспектором праці Кримського республіканського комітету профспілки працівників охорони здоров'я Кургановим О.М. було обстежено сходи та зроблено висновок про їхню невідповідність ДБН. Використовуючи висновок в місцевому, а потім і в апеляційному суді, суд виніс ухвалу про скасування наказу головного лікаря про винесення догани Кортуновій Л.І.

 

Об’єднання профспілок Дніпропетровської області

 

Прикладом активної позиції технічних інспекторів праці профспілок Дніпропетровщини є результат розслідування випадку із смертельним наслідком в ПАТ «Євраз Баглійкокс» з майстром Ребристим В.В. 07.10.2012 р. Ребристий В.В. був виявлений в операторській на підлозі без ознак життя. Безпосередніх свідків події не було. За висновком судово-медичної експертизи смерть настала внаслідок механічного здавлення грудної клітини. Обставин, за яких могло статись таке здавлення комісія з розслідування не змогла виявити і більшість членів комісії були схильні не пов’язувати цей випадок з виробництвом. Однак, головний технічний інспектор праці обкому профспілки трудящих металургійної і гірничодобувної промисловості Кожем’яка А.В. не погодився з такою кваліфікацією нещасного випадку, зміг переконати комісію в тому, що випадок повинен бути пов'язаний з виробництвом і члени комісії погодились – склали акт форми Н-1.

В ТОВ «Український завод понадвеликогабаритних шин» 02.05.2012 р. слюсар  Улибін О.І., без погодження з керівником, вирішив встановити кондиціонер у приміщенні одного з виробничих корпусів. Після його встановлення, для перевірки правильності встановлення, йому необхідно було перебратись з вікна на дах нижче розташованого приміщення. На цьому даху лежала драбина і він вирішив стрибнути з вікна, а назад, після перевірки правильності виконаної роботи, залізти по цій драбині. Однак після стрибка отримав тяжкі травми обох ніг.

Представник у комісії з розслідування від Фонду ССНВВ запропонував не повязати даний випадок з виробництвом. Однак, член комісії від обласної ради профспілки робітників хімічної та нафтохімічної галузей промисловості Іхненко В.О. наполягла на протилежному і заявила, що буде писати окрему думку. Зрештою, її позицію підтримали всі члени комісії, крім представника від Фонду, який виклав окрему думку. Але комісія склала акт форми Н-1, який був затверджений начальником теруправління Держгірпромнагляду.

Довготривалим був судовий процес по розгляду справи щодо зв’язку з виробництвом травми слюсаря Дніпродзержинської ГЕС Смачила І.І., яку він одержав ще 03.12.2010 р. В той день, за усним розпорядженням адміністрації підприємства проходили міжцехові спортивні змагання з волейболу. Під час гри Смачило І.І. отримав травму, яка підприємством спочатку була кваліфікована як побутова. Після звернення потерпілого до теруправління Держгірпромнагляду, адміністрацію підприємства було зобов’язано скласти акт форми Н-1, однак страховий експерт з охорони праці Фонду ССНВВ не погодився з таким рішенням і виклав окрему думку. На цій підставі відділення виконавчої дирекції Фонду ССНВВ у м. Дніпродзержинську звернулося до суду з позовом про встановлення факту випадку не виробничого характеру. Потерпілий Смачило І.І. у цій справі був співвідповідачем, а представник обласного обєднання профспілок – представником співвідповідача (за довіреністю). В судовому процесі також брав участь і технічний інспектор праці обласного галузевого профоб’єднання.

Остаточне рішення з цього питання було винесено апеляційним судом Дніпропетровської області лише 17 вересня 2012 року. Аргументована підтримка представниками профспілок інтересів потерпілого переконала суддів і випадок був визнаний пов’язаним з виробництвом.

 

Об’єднання профспілок Кіровоградської області

 

За наполяганням технічного інспектора праці ФПО Любімова В.Д. у 6 випадках виробничого травматизму, знято безпідставне звинувачення з потерпілих (птахокомбінат «Кіровський» Кіровоградського р-ну, ПП «Спецмонтаж - 98» м. Кіровоград), а також у 4 випадках травмування, відхилено наміри не повязувати їх з виробництвом (Олександрійський кінний завод, ВАТ «Кіровоградолія» м. Кіровоград, Златопольський шкір завод м. Новомиргород та ВАТ «Червона Зірка» м. Кіровоград).

  

Об’єднання профспілок Харківської області

 

В судовому порядку за участю представника об’єднання профспілок Харківської області встановлено факт нещасного випадку, повязаного з виробництвомщо стався  з працівником Комунального підприємства охорони  здоров’я «Областна база спецмедпостачання» Стахнюком Н.А., який був побитий на работі, на грунті виробничих відносин.

За наполяганням профспілок в судовому порядку повязано з виробництвом несчастний випадок із смертельным наслідком з працівником хлібопекарні Валківского району Харківської області  Коваль А.Д.

 

Інформація підготовлена департаментом охорони праці ФПУ за результатами  звітів членських організацій ФПУ  про роботу у сфері охорони праці у 2012 році