2013 071 005

 

Про позицію Федерації профспілок України щодо підвищення оплати праці у бюджетній сфері, роль профспілок у прискоренні вирішення принципово важливих питань соціально-економічного захисту працівників розповів 4 квітня на зустрічі з представниками регіональних друкованих ЗМІ заступник Голови ФПУ Сергій Кондрюк.

 

Інформуючи журналістів про ситуацію щодо забезпечення соціальної справедливості у системі оплати праці, зокрема працівників бюджетної сфери, Сергій Кондрюк зазначив: аналіз стану забезпечення трудових, соціально-економічних прав і гарантій працівників бюджетної сфери дозволяє зробити висновок про те, що переважна більшість порушень прав працівників обумовлена щорічним обмеженням обсягів бюджетного фінансування на забезпечення гарантій, встановлених законодавством України. Серед головних причин такого стану речей – ігнорування елементарних принципів соціальної справедливості з боку окремих органів державної влади. Саме встановлення соціальної справедливості у системі оплати праці – один з основних пріоритетів діяльності ФПУ, підкреслив він.

Тому це питання було розглянуто на засіданні Президії Федерації профспілок України 28 березня 2013 року. Цьому передувала велика консультаційна робота ФПУ з урядом та роботодавцями. А напередодні – 27 березня буквально за день до засідання Президії ФПУ – Кабінет міністрів ухвалив постанову «Про підвищення оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери». «Це, безумовно, стало реальним результатом багатомісячних переговорів соціальних партнерів», - зазначив Сергій Кондрюк.

Заступник Голови ФПУ наголосив, що, згідно з зазначеним документом, з 1 січня поточного року підвищуються посадові оклади працівників бюджетної сфери, оплата праці яких здійснюється на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.

У цілому підраховано, що підвищення отримають майже 3,5 млн. працівників освіти, культури, охорони здоров’я, соціальної сфери та інших бюджетних галузей. Як зазначив Сергій Кондрюк, це майже 1 млрд. грн. за 2013 рік. Таким чином, профспілки домоглися того, що в кишені працівників додатково потрапили як мінімум 800 млн. гривень.

І це ще не все. Фактичне збільшення буде ще вищим, адже практично усі працівники бюджетної сфери мають надбавки і доплати до посадового окладу: за вислугу років (від 10 до 30%), за складність і напруженість у роботі (до 50%), за виконання обов’язків тимчасово відсутніх працівників, за суміщення професій (посад) (до 50%), за науковий ступінь (15%, 25%), за класне керівництво (до 20%), педагогічним працівникам 20% за престижність праці, бібліотечним працівникам за особливі умови роботи – 50% тощо.

Але, як підкреслив Сергій Кондрюк, профспілки на цьому зупинятися не збираються. З метою підвищення рівня забезпечення встановлених законодавством прав і гарантій працівників бюджетної сфери, ФПУ спільно з всеукраїнськими профспілками працівників бюджетної сфери будуть домагатися перегляду соціальних стандартів та їх фінансового забезпечення на основі моніторингу виконання Державного бюджету України за підсумками I кварталу 2013 року, як це передбачено п. 9 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік», забезпечення проведення щоквартальних консультацій з метою вироблення узгоджених пропозицій щодо підвищення в 2013 році розміру базового тарифного розряду ЄТС для їх внесення на розгляд Уряду.

Заступник Голови ФПУ також підкреслив: представникам профспілкової сторони під час переговорного процесу з укладення Генеральної угоди на 2013–2015 роки, а також проведення консультацій на всіх стадіях бюджетного процесу в рамках роботи над формуванням проекту Державного бюджету України на 2014 рік треба домагатися забезпечення розміру тарифної ставки (посадового окладу) працівника І тарифного розряду ЄТС на рівні мінімальної заробітної плати, відстоювати соціально-економічні права та інтересі людини праці.

Сергій Кондрюк дав відповіді на запитання представників регіональних ЗМІ.

 

Інформаційно-аналітичний центр ФПУ

 

2013 071 009

 

2013 071 006

 

2013 071 007

 

2013 071 011