Питання гідної оплати праці знову на порядку денному соціальних партнерів

Рада1

 

У Харківському обласному об'єднанні профспілок відбулося засідання Територіальної тристоронньої соціально-економічної ради.

 

Відкриваючи засідання голова Ради, заступник Голови Об'єднання профспілок Харківської області С.Г. Волков зазначив, що питання оплаті праці завжди є найбільш проблемними та актуальними, особливо під час формування та прийняття основного фінансового документу держави – бюджету на наступний рік. Враховуючи, що вступила в дію постанова Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 року № 295 «Деякі питання реалізації статті 259 Кодексу законів про працю України та статті 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», яка спрямована на запровадження механізмів легалізації зайнятості та заробітної плати, пов’язаних із делегуванням органам місцевого самоврядування повноважень із здійснення контролю у сфері зайнятості та оплати праці, на засідання були запрошені фахівці, на яких покладено обов’язки інспекторів праці у м. Харкові, містах обласного підпорядкування та новостворених територіальних громадах.

Під час засідання розглянуті питання «Про хід виконання в області зобов’язань з питань оплати праці Генеральної угоди про регулювання основних принципів і норм реалізації соціально-економічної політики і трудових відносин в Україні» та «Про хід виконання Програми сприяння розвитку малого та середнього підприємництва в Харківській області на 2016-2020 роки».

Інформуючи з першого питання порядку денного директор Департаменту соціального захисту населення обласної державної адміністрації Шпарага Ю. І.;зазначив, що одним з найактуальніших завдань є досягнення високих стандартів життя. А для цього, перш за все, необхідно забезпечити своєчасну та гідну оплату праці. Також Шпарага Ю.І. відмітив, що за результатами проведеного моніторингу рівня заробітної плати на госпрозрахункових підприємствах та в бюджетних установах області, яким було охоплено 460,0 тис. працюючих, що складає 56,0 % від загальної кількості платників єдиного соціального внеску, своєчасне введення мінімальної заробітної плати забезпечено всіма роботодавцями. При цьому, як зазначив доповідач, кількість платників єдиного соціального внеску в регіоні не скорочується, а зростає. Реалізація низки заходів сприяла тому, що середньомісячна заробітна плата в області за січень-липень 2017 року зросла до відповідного періоду минулого року на 38,8 % та склала 5910 грн. Все більше працівників отримують високі зарплати: у червні 2017 року майже половина отримала понад 5000 грн., а рік тому таких працівників було 28,0 %.

Також керівник профільного департаменту облдержадміністрації зупинився на такому явище, як тіньова зайнятість та виплата заробітної плати «в конвертах». За його повідомленням за результатами проведеної у І півріччі 2017 року роботи легалізовано 213 (або 71 %) з 300 виявлених «тіньових» робочих місць. В ході усунення порушень чинного податкового законодавства при виплаті заробітної плати додатково до бюджету надійшло 7,2 млн. грн. податку на доходи фізичних осіб та єдиного соціального внеску. Шпарага Ю.І. висловив надію, що передача на місця низки контрольних функцій з питань праці та зайнятості, дасть позитивні результати, адже хто як не місцева влада достоіменно знає на яких підприємствах є порушення трудового законодавства. Тому боротьба із тіньовою зайнятістю та «зарплатами у конвертах» стане більш предметною та результативною.

 

Рада2

 

Заступник начальника Головного управління державної служби з питань праці в Харківській області Петренко О. М. підтримала керівника департаменту облдержадміністрації в частині плідної роботи місцевого самоврядування та повідомила, що наразі Державною службою України з питань праці розпочата робота по забезпеченню інспекторів праці органів місцевого самоврядування службовими посвідченнями. Вже видані  перші посвідчення інспекторам праці органів місцевого самоврядування Вінницької, Хмельницької та Дніпропетровської областей. В свою чергу службою в області в поточному році здійснено 739 перевірок. Керівникам 607 суб’єктів господарювання внесені приписи щодо усунення виявлених порушень (виконано 586; не виконано 16; на розгляді 5).По проведеним перевіркам вжито 881 заходів реагування. Сплачено штрафів в добровільному порядку на суму 3,4 млн. грн. За результатами перевірок щодо дотримання мінімальних гарантій підприємствами працівникам донараховано 1182,0 тис.грн., а саме: 895,0 тис.грн. індексації заробітної плати; 287,0 тис.грн. інших мінімальних гарантій за роботу в нічний, понаднормовий, святковий час, тощо. З яких сплачені податки та ЄСВ.

В своєму виступі голова Секретаріату Спільного представницького органу роботодавців Харківської області, заступник співголови ради Григор’єв В.В. звернув увагу членів Ради, що харківські роботодавці впевнені – тільки економіка, що розвивається, здібна забезпечити зростання доходів та благополуччя людей. Сьогодні роботодавці зацікавлені в достойній оплаті праці працівників, оскільки вона напряму впливає на якість продукції, продуктивність праці, ступінь віддачі працівників на виробництві.

Волков С.Г. акцентував увагу на 3 зобов'язаннях Генеральної угоди, які не виконані: п.2.4 до теперішнього часу не визначена ставка робітника I розряду на 2017 рік. Це істотно впливає на формування тарифної системи на більшості підприємств. Є також приклади, де в основу формування тарифної системи закладений рівень мінімальної заробітної плати в розмірі 1450 грн. В результаті у нас в області найнижчий рівень заробітної плати серед промислових регіонів України, так і темпи зростання часто не перевищують середніх по Україні;

- п.2.24 - де кабінет Міністрів зобов'язався протягом 6 місяців внести до Верховної Ради законодавчі ініціативи в частині захисту працівників у разі затримки заробітної плати на активних підприємствах і підприємствах-банкрутах

-                     - п.2.25 - в частині погашення заборгованості із виплати заробітної плати на державних підприємствах і тих, де частка державної власності становить не менше 50%. Фактично борги в області щомісяця зростають, і в основному за рахунок державних підприємств.

DSC 0299

 

Також заступник Голови Об'єднання профспілок Харківської області проінформував членів Ради, що 25 липня поточного року народним депутатом України С.М. Капліним, як представником профспілок у парламенті, до Верховної Ради України внесено проекти Законів України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту працівника в разі затримки виплати заробітної плати» (рег. Номер 7002) і «Про внесення змін до статті 168 Податкового кодексу України щодо посилення захисту працівника в разі затримки виплати заробітної плати »(рег. номер 7003). Обидва законопроекти підготовлені на основі профспілкових законодавчих ініціатив і сприятимуть забезпеченню своєчасної виплати заробітної плати, захист економічних прав працівників як економічно активних, так і збанкрутілих підприємств шляхом посилення відповідальності посадових осіб за несвоєчасність виплати заробітної плати, а також забезпечення безумовної позачерговості виплати заробітної плати (в тому числі заборгованості). Всім народним депутатам від Харківщини направлені листи з проханням підтримати ці законопроекти під час їх обговорення та прийняття у Верховній раді.

Доповідаючи з другого питання «Про хід виконання Програми сприяння розвитку малого та середнього підприємництва в Харківській області на 2016-2020 роки» заступник директора Департаменту економіки і міжнародних відносин Харківської обласної державної адміністрації – начальник управління аналітики, прогнозування та зведення інформації Коновалова І. В. зазначила, що станом на 01.01.2017 року обсяг реалізованої продукції малими підприємствами області становив 79853,1млн.грн. або 29,8% від загального обсягу реалізації відповідного виду діяльності, та обсяг реалізованої продукції середніми підприємствами області становив 144313,2 млн. грн. або 54,0% від загального обсягу реалізації. Робота щодо створення необхідних для підприємців нових об’єктів інфраструктури підтримки підприємництва проводиться з орієнтацією на місцеві потреби суб’єктів підприємництва.

Також, рішенням Харківської обласної ради від 23.02.2017 № 382-VIІ затверджено новий Порядок використання коштів обласного бюджету, що виділяються для мікрокредитування суб’єктів малого та середнього підприємництва на зворотній основі під бізнес-плани проектів, на 2017 – 2020 роки. На даний час розпочато конкурс на отримання безвідсоткового мікрокредиту за рахунок коштів обласного бюджету серед суб’єктів малого підприємництва Харківської області, який буде проходити до 29 вересня 2017 року. З метою активізації співпраці підприємницьких кіл з органами виконавчої влади регіону, продовжує свою роботу Регіональна рада підприємців у Харківській області, сформована за територіальним принципом із числа представників суб’єктів господарювання, громадських організацій підприємців, об’єднань підприємців, організацій роботодавців. Регіональна рада підприємців є консультативно-дорадчим органом обласної державної адміністрації, діяльність якої спрямована на забезпечення захисту інтересів суб’єктів господарювання.

В обговоренні зазначених питань взяли участь: Волков С.Г., Байбакова Н.П., Шпарага Ю.І., Колесніков О.О., Татаринцева М.І., Апостол О.І. та ін.

За результатами засідання прийнято протокольне рішення.

DSC 0294

 

 

Відділ соціально-економічних, правових питань та охорони праці ОПХО

Архiв
<< < Вересень 2018 > >>
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Не
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30