P1040038

Міжрегіональний семінар – навчання профспілки

культури у Закарпатті

 

В практику роботи Профспілки працівників культури України увійшла така форма навчання профспілкових працівників як проведення виїзних міжрегіональних семінарів голів обласних профспілкових організацій з різних напрямків профспілкової роботи. За доброю традицією цього року такий семінар – навчання розпочав свою роботу у закарпатському місті Мукачеве. В його роботі беруть участь профспілкові працівники та активісти Київської міської, Вінницької, Івано – Франківської, Кіровоградської, Закарпатської, Київської, Луганської, Рівненської, Хмельницької, Черкаської та інших обласних профспілкових організацій України.

Хлібом – сіллю зустрічали закарпатці почесних гостей в селі Нижня Грабівниця Мукачівського району. Відкриваючи семінар - навчання, голова ЦК профспілки працівників культури України Людмила Перелигіна підкреслила, що на порядок денний зібрання винесено актуальне для галузі питання: «Соціально – правовий захист працівників культури на селі: реалії і перспективи», оскільки саме робота працівників низової ланки культури – клубів, будинків культури, бібліотек – формують імідж галузі у суспільному житті. Тож їх соціально – економічний і правовий захист   - першочергове завдання галузевої профспілки.

В роботі міжрегіонального семінару – навчання взяв участь Голова Федерації профспілок України Юрій Кулик. У своєму виступі він окреслив основні напрямки діяльності ФПУ на найближчий період. Головне стратегічне завдання – поглиблення соціального – діалогу, підвищення ролі та іміджу Федерації профспілок України на міжнародному та всеукраїнському рівні. На порядку денному – підписання Генеральної угоди, досягнення узгоджених позицій з урядовою стороною та роботодавцями. Продовжується конструктивний діалог ФПУ з Верховною Радою, Кабінетом Міністрів України, й зокрема, з новопризначеними міністрами, Радою Федерації роботодавців України. В цьому плані надзвичайно важливе значення матиме «Стратегія розвитку профспілкового руху», яка розробляється Федерацією профспілок України.

Як зазначив Юрій Кулик, профспілки повинні вести соціальний діалог на всіх рівнях, тому ФПУ надаватиме важливого значення підтримці діяльності координаційних рад профспілок в районах і містах у регіонах, які спільно з місцевими органами влади вирішуватимуть соціально – економічні питання. Профспілкові працівники повинні завжди спілкуватися з людьми, відстоювати їх права та інтереси, допомагати у розв’язанні назрілих проблем. В цьому плані заслуговує на увагу проведення Профспілкою працівників культури України у Закарпатті семінару – навчання, який передбачає ознайомлення з роботою сільських закладів культури, спілкування з їх працівниками та профспілковими активістами на місцях.

На відкритті семінару - навчання виступили також голова Закарпатської облпрофради Іван Король, голова обласної профспілкової організації працівників культури, член Ради ФПУ Наталія Товтин, начальник управління культури Закарпатської обласної державної адміністрації Юрій Глеба, начальник відділу культури Мукачівської РДА Марія Лешко.

Різдвяно – новорічними програмами вітали учасників семінару колядницька група викладачів музичних шкіл Мукачівського району (керівник Олена Никитюк) та русинський дитячий фольклорний ансамбль «Бабчина співанка» (керівник Ольга Прокоп). Звертаючись до сільських аматорів, Голова ФПУ Юрій Кулик відзначив, що аматорське мистецтво потребує підтримки держави і профспілок, оскільки йдеться про духовне збагачення нації. А Голова ЦК профспілки культури України Людмила Перелигіна вручила пам’ятний подарунок дитячому ансамблю з Мукачівського району.

Учасники семінару – навчання ознайомилися з роботою сільських закладів культури Мукачівського, Виноградівського, Ужгородського, Тячівського районів, фольклорними традиціями національних меншин Закарпаття – угорців, словаків, румунів.

Завершився семінар проведенням «круглого столу» «Соціально - правовий захист працівників культури на селі: реалії і перспективи». Тон гострій фаховій дискусії задала профспілковий лідер працівників культури України Людмила Перелигіна, яка підкреслила, що галузева профспілка на виконання Закону України «Про культуру» ініціювала розробку та прийняття відповідних проектів постанов Кабінету Міністрів України. Профспілка займає принципову позицію щодо вирішення питання про скорочення у 2013 році розриву між розміром тарифної ставки (посадового окладу) працівника І тарифного розряду Єдиної тарифної сітки та мінімальною заробітною платою з метою досягнення у 2014 році рівності цих показників.

Цікаві пропозиції в ході обговорення на засіданні «круглого столу» внесли голови обласних профспілкових організацій працівників культури: Рівненської – Петро Давидюк, Вінницької – Тетяна Побережна, Кіровоградської – Зоя Кадук, Черкаської – Василь Марштупа, Хмельницької – Тетяна Лукіна, Київської міської організації Лідія Колодко, член президії Закарпатської обласної організації Леонтій Ленарт, голова Ради директорів шкіл мистецтв Олександр Шаліт, заступник голови Закарпатської обласної ради профспілок Василь Захарець та інші. Йшлося, зокрема, про необхідність впорядкування бюджетного фінансування закладів культури на селі, включення питань надання пільг і гарантій працівникам до колективних договорів, залучення коштів меценатів для проведення культурно – масової роботи, проблеми шкіл мистецтв, аматорських колективів тощо. Дискусійними були й питання діяльності культурно – дозвіллєвих комплексів, централізації мережі клубних та бібліотечних закладів, їх подвійного підпорядкування, ініціювання змін до Бюджетного Кодексу та інші.

Позитивним прикладом вирішення питань соціально – правового захисту працівників культури є Колективна угода між управлінням культури Закарпатської облдержадміністрації та обласною профспілковою організацією працівників культури на 2011-2013 роки, про реалізацію якої розповіла голова Закарпатської обласної профспілкової організації Наталія Товтин.

Підсумовуючи взаємозацікавлену конструктивну розмову, голова ЦК профспілки працівників культури України Людмила Перелигіна запропонувала з урахуванням пропозицій областей провести в м. Києві «круглий стіл» та фахову дискусію з нагальних проблем культури і разом з Міністерством культури України запропонувати Кабінету Міністрів України можливі шляхи їх вирішення.

 

 

На фото:

- хліб - сіль вручає почесним гостям голова Мукачівського райкому профспілки працівників культури Лілія Немеш;

- відкриває семінар – навчання Людмила Перелигіна;

- розмову ведуть (зліва направо) Іван Король, Людмила Перелигіна, Юрій Кулик, Наталія Товтин, Юрій Глеба;

- виступає колядницька група викладачів музичних шкіл Мукачівського району;

- засідання «круглого столу»;

- учасники семінару – навчання.  

 

Фото автора

Сергій Баранчиков

Закарпаття

 

 

P1040055

 

P10400502

 

P1040044

 

P1040091

 

P1040032