P1040845

 

 

У Закарпатті Берегівський район – адміністративна одиниця компактного проживання угорськомовного населення, яке складає понад 70 відсотків усіх мешканців. Зрозуміло, що з урахуванням цієї специфіки потрібно забезпечувати духовні потреби населення, підтримувати і розвивати давні фольклорні традиції Берегівщини. Цю функцію успішно виконують працівники культури.

Завдяки щоденній роботі керівників районної та міської культури спільно з районною профспілковою організацією галузі за підтримки органів місцевої влади і самоврядування престижність і авторитет працівників культури зростає. Як свідчать реальні результати цієї роботи, вдалося зберегти існуючу мережу клубних та бібліотечних закладів, в міру фінансових можливостей постійно, зміцнюється їх матеріально - технічна база. В місті Берегові, селах Батєво, Вари, Косонь працюють 4 дитячі школи мистецтв, де загалом займається понад 1100 дітей. Радують творчими здобутками Берегівські народні угорський та український театри, зростає інтерес до відвідування районного музею Берегівщини. Тим самим створюються умови для розвитку професійного і аматорського музичного, хореографічного, театрального, образотворчого мистецтва, самодіяльної народної творчості, що безперечно, заслуговує на увагу.

Саме тому з ініціативи голови Закарпатської обласної профспілкової організації працівників культури Наталії Товтин в м. Берегово відбулося розширене засідання президії обкому профспілки, на якому його учасники мали змогу ознайомитися з практикою роботи відділу культури і туризму Берегівської райдержадміністрації (начальник Ласло Галас), управління культури Берегівської міської ради (в.о начальника Ольга Матей) та райкому галузевої профспілки (голова Єва Варга) щодо піднесення престижності роботи працівників культури та їх активній участі у проведенні масових заходів, в тому числі для національних меншин.

Як відомо, помітну роль в культурно – мистецькому житті Берегівщини відіграють, зокрема, різноманітні міжнародні, обласні, районні, сільські традиційні фестивалі і свята, що супроводжуються широкою культурно – фольклорною програмою за участі працівників культури району і міста. Вони збирають велику кількість не тільки місцевих жителів, але й гостей з області, багатьох регіонів України та з – за кордону. Варто згадати міжнародне свято різників (с. Геча), фестиваль рибалок та угорської юшки (с. Великі Береги), районні фестивалі: півня (с. Косонь), голубків (с. Четфалва), бубликів (с. Астей), варіння сливового повидла (с. Мала Бийгань), «Золотий гуляш» (с. Мужієво), рибний фестиваль (с. Берегуйфалу). А як не згадати міжнародний фестиваль «Дружба не знає кордонів» («Берег – Фест»), який проходить на центральному стадіоні в м. Берегові, а його історія має майже півстоліття?

Усі ці свята, активними організаторами і учасниками яких є працівники культури - члени галузевої профспілки, являють собою неповторні дійства, їх національний колорит назавжди запам’ятається сотням гостей звідусіль. Крім того,   аматорські танцювальні колективи «Людовіка», «Атас» з м. Берегово – неодноразові учасники свят і фестивалів в Угорщині.

Досвід цієї роботи на Берегівщині, безумовно, вартий уваги. Радує, що підтримують культуру, як галузь, її працівників органи влади, як зазначив присутній на виїзному засіданні президії обкому профспілки працівників культури перший заступник голови Берегівської райдержадміністрації Михайло Ляшко.

Однак, як з тривогою відмічали на засіданні президії начальник відділу культури і туризму Берегівської РДА Ласло Галас та голова Закарпатського обкому профспілки працівників культури Наталія Товтин, забезпечити нормальне функціонування клубів і бібліотек в сільській місцевості в подальшому   можна лише шляхом їх фінансування через централізовані бухгалтерії районних відділів культури, аби уникнути подвійного підпорядкування. Для цього потрібно внести зміни до 88-ї та 89-ї статей Бюджетного Кодексу України, на чому наполягають ЦК профспілки працівників культури України, її членські організації. Якщо своєчасно не зробити цього, не виключено, що з часом культуру як галузь буде втрачено…

З приводу цього президія Закарпатського обкому профспілки працівників культури прийняла звернення до Верховної Ради України, Кабінету Міністрів, Міністерства культури України та ЦК галузевої профспілки.

 

На фото:

 

- у президії засідання в м. Берегово;

- (зліва направо) проблеми культури обговорюють перший заступник голови Берегівської РДА Михайло Ляшко, голова обкому профспілки працівників культури Наталія Товтин, голова Берегівського райкому галузевої профспілки Єва Варга, начальник відділу культури і туризму Берегівської РДА Ласло Галас.

 

Фото автора

Сергій Баранчиков

завідувач відділу

організаційно – гуманітарної роботи

Закарпатської обласної ради профспілок

 

P1040855