Права людини праці мають бути ефективно захищені

Б

 

22 листопада 2018 року у приміщенні Будинку зв'язку відбувся І Пленум ЦК Профспілки працівників зв'язку України, в якому взяли участь: заступник голови Федерації профспілок України Євген Драп'ятий та представники підприємств, установ та організацій галузі: НКРЗІ, Держспецзв'язку, Українського державного центру радіочастот, Укртелекому, Концерну РРТ та ДП "Преса".

Засідання Пленуму розпочалося приємною подією - з урочистого нагородження відзнаками Федерації профспілок України, ЦК Профспілки працівників зв'язку України, Об'єднаної профспілкової організації ПАТ "Укртелеком", Об'єднаної профспілкової організації ПАТ "Укрпошта".

Так, за активне сприяння здійсненню профспілками функцій щодо захисту соціально-економічних, трудових прав та інтересів працівників, розвитку соціального діалогу, заступник голови ФПУ Євген Драп'ятий вручив почесний знак ФПУ "За розвиток соціального партнерства" Гульку Вадиму Васильовичу – виконавчому директору ДП "Український державний центр радіочастот".

Подякою Голови ФПУ за вагомий особистий внесок в організацію дитячої оздоровчої кампанії 2018 року нагороджена Красицька Надія Василівна – голова Донецької обласної організації профспілки працівників зв'язку дирекції ПАТ "Укрпошта".

Голова Профспілки Микола Стародуб нагородив Почесною грамотою ЦК Профспілки працівників зв'язку України за багаторічну сумлінну працю в галузі зв'язку, високий професіоналізм, значний особистий внесок у захист трудових, соціально-економічних прав та інтересів членів профспілки та з нагоди 50-річчя від дня утворення Профспілки працівників зв'язку України Зуєнко Ірину Володимирівну – голову Херсонської обласної організації профспілки працівників зв'язку дирекції ПАТ "Укрпошта"; Кирилич Ольгу Михайлівну – голову профспілкової організації Львівської філії ПАТ "Укртелеком"; Черних Оксану Нилівну – голову профспілкової організації Черкаської філії ПАТ "Укртелеком".

Почесною грамотою Об'єднаної профспілкової організації ПАТ "Укртелеком" нагороджено Куриляка Івана Івановича – голову профспілкової організації Чернівецької філії ПАТ "Укртелеком".

Почесною грамотою Об'єднаної профспілкової організації ПАТ "Укрпошта" нагороджено Блащицького Сергія Миколайовича – голову Одеської обласної організації профспілки працівників зв'язку дирекції ПАТ "Укрпошта".

Далі учасники Пленуму перейшли до розгляду питань порядку денного.

На порядок денний були внесені такі питання:

1. Про зміни у складі організаційних ланок Профспілки та Центрального комітету Профспілки працівників зв'язку України.

2. Про роль галузевих угод та колективних договорів у сучасних умовах здійснення захисту трудових, соціально-економічних прав та інтересів членів Профспілки працівників зв'язку України.

3. Про фінансове зміцнення ЦК Профспілки працівників зв'язку України.

4. Про підтвердження рішення Президії ЦК Профспілки працівників зв'язку України від 10.11.2017 щодо взяття на облік первинної профспілкової організації "Працівників Хіа Юкрейн".

5. Про підтвердження рішення Президії ЦК Профспілки працівників зв'язку України від 09.07.2018 щодо взяття на облік первинних профспілкових організацій: Державного інституту по проектуванню засобів та споруд зв'язку "Діпрозв'язок" та Державного підприємства по розповсюдженню періодичних видань "Преса".

6. Про підтвердження рішення Президії ЦК Профспілки працівників зв'язку України від 23.07.2018 щодо виключення зі складу організаційних ланок Професійної спілки працівників зв'язку України первинної профспілкової організації працівників ПрАТ "МТС Україна (Водафон)".

Голова Мандатної комісії Профспілки Валентина Кордяк доповіла про зміни, які відбулися у складі організаційних ланок Профспілки та Центрального комітету Профспілки працівників зв'язку України, що внаслідок зміни організаційної структури підприємств змінилася і структура Профспілки та склад її виборних органів, ліквідовані: Київська міська профспілка працівників зв'язку та Київська обласна організація профспілки працівників зв'язку УДППЗ "Укрпошта", а також виключено зі складу організаційних ланок Профспілки первинну профспілкову організацію працівників ПрАТ "МТС Україна (Водафон)". Разом з тим, протягом 2017-2018 років до складу організаційних ланок Профспілки увійшли первинні профспілкові організації: "Працівників Хіа Юкрейн", ПрАТ "Діпрозв'язок" та ДП "Преса". Трьох членів Молодіжної ради Профспілки включено до складу Центрального комітету Профспілки працівників зв'язку України.

З доповіддю "Про роль галузевих угод та колективних договорів у сучасних умовах здійснення захисту трудових, соціально-економічних прав та інтересів членів Профспілки працівників зв'язку України" виступив голова Профспілки Микола Стародуб.

Микола Стародуб акцентував увагу на тому, що Центральним комітетом постійно здійснюється моніторинг за виконанням нормативно-правових актів, Генеральної та Галузевих угод, колективних договорів на підприємствах, збереження соціальних пільг та гарантій працівників.

Завдячуючи партнерським відносинам з соціальними партнерами у 2017 році укладені 2 Галузеві угоди:

- між Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації і Профспілкою працівників зв'язку України на 2017-2019 роки;

- між Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України і Професійною спілкою працівників зв'язку України на 2017-2019 роки.

Разом з тим, вже третій рік поспіль тривають колективні переговори з Міністерством інфраструктури України щодо укладення Галузевої угоди у сфері поштового зв'язку на новий термін. На жаль, звернення Профспілки до Міністра інфраструктури України В.Омеляна щодо сприяння у прискоренні колективних переговорів та підписання Галузевої угоди на новий термін, не знайшли свого позитивного вирішення.

В нині діючих галузевих Угодах враховані основні положення Генеральної угоди про регулювання основних принципів і норм реалізації соціально-економічної політики і трудових відносин в Україні на 2016-2017 роки. Також вдалося досягти компромісного рішення у визначенні розміру тарифної ставки робітника І розряду - не менш, ніж 120 відсотків прожиткового мінімуму для працездатної особи, прийнявши її за основу для диференціювання оплати праці за професійно-кваліфікаційними групами працівників галузі.

Як зазначив голова Профспілки, цілеспрямована та активна робота виборних профспілкових органів дозволили охопити колективними договорами майже усі галузеві підприємства, де є профспілкові організації (організаційні ланки) Профспілки. В них більш конкретно визначаються зобов'язання роботодавців з оплати, охорони праці, збереження робочих місць, зайнятості, застосування неповного робочого часу, компенсаційних виплат та додаткових соціальних гарантій для працівників.

Завдяки базовим гарантіям в оплаті праці, закладених в галузевих угодах, рівень оплати праці на галузевих підприємствах значно покращився та спостерігається стійка тенденція зростання рівня середньої заробітної плати.

Середньомісячна заробітна плата одного штатного працівника на підприємствах галузі складає від 4832 грн. до 18161 грн.

Під особливим контролем знаходяться умови праці працівників. Для поліпшення умов праці працюючим, запобігання нещасним випадкам та профзахворюванням на підприємствах щороку розробляються Комплексні заходи з питань охорони праці. На виконання Галузевих угод щодо охорони праці, охорони здоров'я, забезпечення життєдіяльності працівників галузі зв'язку, ЦК Профспілки працівників зв'язку України спільно з керівництвом галузі, починаючи з 2007 року щорічно на галузевому рівні проводяться заходи з нагоди Дня охорони праці.

За результатами моніторингу у 2018 році, норми і положення Галузевих угод та колективних договорів в цілому виконуються.

Разом з тим, як зазначалося у доповіді профспілковий актив до сих пір не навчився протистояти наступу бізнесу на права працівників, не навчився відстоювати свою точку зору, як і в попередні часи звикли довіряти роботодавцю, як соціальному партнеру. І ця довіра інколи призводить до непоправних наслідків.

Це багато років спостерігається на прикладі одного з найкращих в минулому підприємств галузі і в країні, як в соціальному плані, в рівні оплати праці, так і в якості надання послуг – Укртелекомі. Змінивши форму власності, змінивши організаційну структуру, скоротивши чотири п'ятих чисельності працівників, сьогодні це підприємство ледве тримається на плаву. Точно за таким же сценарієм, за таким же планом, за участю тих же виконавців крокує сьогодні Укрпошта.

У квітні - травні 2018 року були видані накази відповідно до яких була змінена організаційна структура підприємства і його філій, змінені режими роботи об’єктів поштового зв’язку, змінені порядок організації роботи листонош на доставних дільницях та виплати пенсій і соціальних виплат, а з їх введенням почалася остаточна ліквідація Центрів поштового зв’язку, почалося скорочення начальників та заступників начальників центрів, ревізорського персоналу, втратили управління мережею, втратили контроль за якістю роботи, за схоронністю, як поштових відправлень так і за грошовими коштами, за своєчасними розрахунками з контрагентами. Знизилися обсяги послуг. Почалося закриття, без будь-яких обґрунтувань, відділень поштового зв'язку як у селах так і у містах, почалися необґрунтовані підвищення виробничих нормативів, особливо швидкості руху листонош, почалося скорочення виробничого персоналу.

Особливого розголосу набула реалізація проекту "Сільське відділення" у Чернігівській області і вимоги Генерального директора Укрпошти переглянути в сторону збільшення тарифів на доставку пенсій та соціальних виплат населенню.

Профспілкою на стадії реалізації проекту "Сільське відділення" було запропоновано соціальному партнеру провести його у вигляді експерименту на одному – двох районах області і по результатах прийняти вже економічно обґрунтоване, з урахуванням якості обслуговування сільського населення, рішення. До Профспілки надійшла відповідь, що вже закуплено 130 автомобілів тому не доцільно проводити експерименти. Ці рішення адміністрації підприємства є продовженням ціленаправленого його знищення.

І Прем'єр-міністр і Президент України на екранах телебачення, у засобах масової інформації говорять, що не допустять закриття відділень поштового зв'язку, не допустять знущання над пенсіонерами, а відділення як закривалися так і закриваються, працівники як скорочувалися так і скорочуються в порушення Галузевої угоди, та  колективного договору. В трудових колективах панічний настрій, молодь звільняється, плинність кадрів росте, у приміщеннях холодно, виробничий травматизм росте і підприємство продовжує  нарощувати збитковість. Нанесена непоправна шкода іміджу підприємства. Споживачі втрачають довіру до пошти, періодичні видання втрачають своїх читачів, а пошта втрачає доходи.

В таких умовах роль профспілки по захисту трудових і соціально-економічних прав та інтересів членів профспілки – є безцінною. Тому й питання про підвищення ролі Профспілки працівників зв'язку України та її організаційних ланок у питаннях захисту трудових прав та соціально-економічних інтересів членів профспілки на сучасному етапі через укладання та виконання галузевих угод і колективних договорів винесене на порядок денний Пленуму.

Життя сьогодні вимагає від менеджерів всіх рівнів шукати шляхи більш інтенсивної праці, збільшення обсягів виробництва і при цьому зменшення витрат на його організацію.

На виклики життя адміністрація буде займатися реформуванням наших підприємств, впровадженням нової техніки і технології, оптимізацією мережі і структури збільшенням спектру послуг, будуть впроваджуватися нові форми і методи управління на всіх ділянках виробництва і при таких умовах ми повинні підняти рівень навчання профспілкового активу з тим, щоб бути готовими професійно сприймати нововведення, щоб конструктивно, умотивовано захищати своїх спілчан при впровадженні будь-яких непопулярних заходів.

Велика роль в цьому буде відведена молоді. З їх допомогою буде налагоджена більш дієва комунікація між виборними органами Профспілки, а також між спілчанами. До кінця року запрацює сайт Профспілки і за його допомогою покращиться інформованість та спілкування всередині нашої Профспілки.

В обговоренні цього питання взяли участь: Топехіна Людмила Арсенівна – голова Об'єднаної профспілкової організації ПАТ "Укртелеком", Пінчук Любов Павлівна – голова Об’єднаної первинної профспілкової організації ДП "Український державний центр радіочастот", Щеголь Анатолій Якович – голова Об'єднаної профспілкової організації Концерну РРТ, Романюк Олена Федорівна – голова профспілкової організації Волинської філії ПАТ "Укртелеком", Михновський Ярослав Павлович – голова первинної профспілкової організації ПрАТ "Діпрозв'язок", Драп'ятий Євген Михайлович – заступник голови Федерації профспілок України.

У своєму виступі заступник голови ФПУ Євген Драп'ятий акцентував увагу на тому, що окрім профспілок, в Україні не залишилося організацій, які б займалися захистом прав працівників. І саме колективний договір на підприємстві є тим інструментом, який захищає мінімальні стандарти з питань праці. З метою підвищення добробуту людей, прискорення економічного розвитку країни, Федерацією профспілок України підписано Меморандум про співробітництво з Федерацією роботодавців України.

Євген Драп'ятий поінформував учасників засідання про перебіг подій навколо профспілкового майна та подальші кроки після проведення Всеукраїнської акції протесту профспілок 17 жовтня п.р. Цією акцією профспілки продемонстрували спроможність об'єднатися для захисту прав спілчан. За результатами зустрічі з членами Уряду відразу після акції 17 жовтня, було надано 34 доручення міністерствам та центральним органам виконавчої влади щодо необхідності проведення зустрічей з профспілками.

Заступник голови ФПУ наголосив, що потрібно шукати нових соціальних партнерів, щоб разом відстоювати інтереси працівників.  

Євген Драп'ятий анонсував про проведення у грудні п.р. зустрічі Прем'єр-міністра України з головами первинних профспілкових організацій з розгляду питання виконання вимог профспілок та підписання нової Генеральної угоди.

З інформацією щодо фінансового стану Профспілки та несплату у повному обсязі членських внесків до ФПУ виступила головний бухгалтер Профспілки Ольга Малютенко.

Відповідно до постанови Ради ФПУ від 29.03.2018 № Р-4-3 "Про затвердження звіту про виконання бюджету ФПУ за 2017 рік та бюджету ФПУ на 2018 рік" встановлено розмір внеску до ФПУ для всеукраїнських профспілок – 1 %, розрахованого з розміру мінімальної заробітної плати (3723 грн.), чисельності працюючих членів профспілки станом на 01.01.2018 року, коригуючого коефіцієнта побудови і розподілу членських внесків у профспілці та рівня зайнятості в ній.

Для Профспілки працівників зв'язку України розмір членського внеску на статутну діяльність ФПУ в 2018 році встановлено у розмірі 243,8 тис. грн.

Профспілка працівників зв'язку України, яка налічує 83159 працюючих членів профспілки, з яких 61303 особи – це працівники пошти, середня зарплата яких за минулий рік склала лише 3054 грн. (при мінімальній зарплаті у 2017 році – 3200 грн.) не в змозі перераховувати затверджений розмір внесків.

В умовах обмежених фінансових можливостей Профспілка працівників зв'язку України зверталася до ФПУ з проханням переглянути розмір відрахувань на 2018 рік, але розмір внеску так і не був скоригований, внаслідок чого збільшується заборгованість Профспілки зі сплати членських внесків до ФПУ.

Виходячи з фактичних надходжень членських профспілкових внесків, для уникнення в подальшому санкцій з боку Федерації профспілок України 27 вересня 2018 року Президією прийнято рішення щодо збільшення відрахувань профспілкових внесків до Профспілки працівників зв'язку України на 0,5 % від Об'єднаних профспілкових організацій (організаційних ланок) Профспілки працівників зв'язку України та Одеського обкому профспілки працівників зв'язку.

Члени Центрального комітету Профспілки підтвердили рішення Президії ЦК Профспілки від 27 вересня 2018 року.

Обговоривши усі питання порядку денного, учасники Пленуму прийняли відповідні постанови.

 

 

Тетяна Бувайлик,

 

Заст. зав. відділу організаційно -
правової роботи
 Профспілки працівників зв'язку України

 

Б1

 

Б2

 

Б3

 

Архiв
<< < Травень 2019 > >>
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Не
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31