tallerfisica-600x350

 

4 червня в Кабінеті Міністрів відбулася робоча зустріч голови Атомпрофспілки Валерія Матова з віце-прем’єр-міністром України Юрієм Бойко. Вона стала продовженням обговорення (ініційованого Атомпрофспілкою 4 березня поточного року) шляхів вирішення кризової ситуації, що склалася в атомній енергетиці та промисловості України.

Як повідомив Валерій Матов, віце-прем’єр «володіє інформацією, бачить проблеми в атомній галузі й необхідність їх вирішення, не бачить – можливостей». Як відомо, унаслідок заниженого тарифу на електроенергію, що продукує НАЕК «Енергоатом», атомна енергетика практично в Україні не розвивається. У тарифі не передбачено коштів на продовження роботи енергоблоків, а вони один за одним випрацьовують свій ресурс. Свою виробничу діяльність НАЕК фактично здійснює за рахунок кредитів.

Юрій Бойко погодився з невідповідністю тарифної політики, однак, на його думку, ситуація не може змінитися, в усякому разі до осені. Віце-прем’єр зазначив: «Уряд поки що усталену схему ламати не буде. Забагато проблем, особливо у вугільній галузі, де колективи без роботи тижнями». Основною причиною є незатребуваність електроенергії у повному її обсязі, оскільки промисловість ледь жевріє. З тієї ж причини й в атомній енергетиці сумарно щомісяця два енергоблоки перебувають у простої – у змушеному ремонті. Натомість, вважає Юрій Бойко, «є більш провальні галузі, і їх треба у першу чергу підтримувати».

Необхідні для НАЕК кошти і надалі залучатимуться за рахунок кредитів, сказав віце-прем’єр.

Щодо соціальних питань, Юрій Бойко повідомив, що ці профспілкові вимоги буде у повній мірі задоволено. Урядом дане доручення відшукати кошти на виконання соціальних програм, у першу чергу оздоровлення працівників, адже триває оздоровчий сезон.

Особливо складно з виконанням соціальних програм на Східному гірничо-збагачувальному комбінаті. Зокрема через те, що торік НАЕК заборгувала «СхідГЗК» 81 млн. грн. за довгостроковим контрактом на закупівлю уранового концентрат у ДП «СхідГЗК» (на сьогодні борг становить близько 60 млн. грн.). Це, у свою чергу, спричинює борги за профспілковими відрахуваннями, оздоровчими путівками тощо.

Питання виробничих взаємостосунків між компанією й комбінатом – укладення щорічних контрактів на придбання НАЕК уранової продукції СхідГЗК – також стали темою обговорення з віце-прем’єр-міністром. Перед комбінатом поставлене завдання нарощування обсягів продукції, й воно виконується. Однак, існує проблема з оплатою цих обсягів продукції. Юрій Бойко пообіцяв, що весь урановий концентрат за цьогорічним контрактом у СхідГЗК буде викуплено. «Буде відшукано резерви. За якою схемою, чи напряму НАЕК «Енергоатом» – СхідГЗК, чи буде у цьому брати участь Росія, це вже наше питання, і ми будемо його відпрацьовувати», – зазначив віце-прем’єр .

Третій блок питань, що обговорювалися на зустрічі, стосувався урядової позиції щодо призначення керівника НАЕК «Енергоатом». Як відомо, Віссаріон Кім вже тривалий час перебуває у статусі виконуючого обов’язки. Це також позначається на загальному кліматі у колективах й стабільності роботи галузі. Цього місяця завершується і контракт, укладений з генеральним директором СхідГЗК Олександром Сорокіним. Віце-прем’єр повідомив, що буде враховано позицію Атомпрофспілки й трудових колективів, які підтримують згадані кандидатури. Однак, за умови усіх розрахунків й виконання ними зобов’язань, у тому числі за згаданими урядовими дорученнями.

Обговорювалася ситуація на дніпродзержинському майданчику, де тривалий час не відбувається жодного позитивного зрушення, накопичуються борги й напруження у колективах. Зокрема щодо ДНВП «Цирконій», повідомив Бойко, Уряд доцільності у розвитку цього підприємства не бачить.

Цікавився віце-прем’єр взаємостосунками профспілок з профільним міністерством. На жаль, Міністерство енергетики та вугільної промисловості, як вже не раз зазначалося, формальний соціальний партнер Атомпрофспілки, а не реальний. Хоча домовленості соціальної співпраці існують, у тому числі колегіальні (голова Атомпрофспілки Валерій Матов входить до складу Колегії Міністерства від Громадської ради). Зустріч очільника Атомпрофспілки з віце-прем’єром надихнула міністра на проведення довгоочікуваного обговорення з представниками Атомпрофспілки проблем атомно-енергетичного комплексу.

Міністерство вийшло з ініціативою проведення робочої зустрічі у період з 10 по 17 червня. Поки що визначається її формат. Передбачається, що головуватиме на ній міністр, участь братимуть директори підприємств галузі. Валерій Матов повідомив, що з боку профспілок, будуть профспілкові представники НАЕК «Енергоатом», СхідГЗК, дніпродзержинського майданчика, і, звичайно, Атомпрофспілки.

 

Прес-центр Атомпрофспілки