НМР 3

 

В червні цього року Ічнянський район вперше приймав у себе членів Навчально-методичної ради Федерації профспілкових організацій Чернігівської області, структури, яка вже багато років визначає пріоритети і напрямки розвитку системи профспілкової освіти. Вже декілька років червневі засідання Ради проводяться не в обласному центрі, а в одному з районів. Це дає можливість ознайомитись з роботою профспілкових організацій на місцевому рівні.

 Програма виїзного заходу була дуже насичена. На засіданні навчально-методичної ради профлідери обговорили підсумки навчання профспілкових кадрів і активу Федерації профспілкових організацій Чернігівської області в 2012/2013 навчальному році, розглянули досвід роботи Шкіл профспілкового активу в Коропському і Городнянському районах, а також визначилися з питанням участі Навчально-методичного центру у Всеукраїнському огляді-конкурсі навчальних закладів профспілок у 2012-2013 навчальному році.

 

Далі лідери обласних галузевих профспілок, на чолі з головою Федерації профорганізацій області Миколою Богданом, зустрілися з керівником Ічнянської районної державної адміністрації Сергієм Рубашкою та головою Ічнянської районної ради Євгеном Барановичем. На зустріч також були запрошені профспілкові активісти підприємств, установ, організацій району, які взяли участь в обговоренні. Перед присутніми виступила Ніна Яременко — голова координаційної ради по діяльності профспілкових організацій Ічнянського району, голова районної організації Профспілки працівників АПК. Профспілковий лідер району проінформувала гостей про склад та роботу координаційної ради профспілок, яка наразі об'єднує 8 районних галузевих організацій профспілок, 126 первинних організацій чисельністю близько 4 тисяч спілчан. Профспілкові організації району направляють свою роботу на сприяння розвитку соціального діалогу, спрямованого на поліпшення ситуації у зайнятості, укладання та реєстрації колективних договорів на підприємствах, установах та організаціях району та здійснюють активну роботу щодо збільшення чисельності працюючих, охоплених колективно-договірним регулюванням трудових відносин.

Під час укладання самих колективних договорів рекомендується включати до них зобов'язання щодо забезпечення гарантій зайнятості, прав на винагороду, одержання пільг, соціальне забезпечення, на відпустки, охорону здоров'я, належні та безпечні праці. Хоча відрахування по двом останнім статтям бажає бути кращими, або зовсім не проводяться.

Проводиться послідовна робота щодо вдосконалення форм і методів, організаційної роботи, посилення мотивації профспілкового членства. На жаль в більшості випадків результат від подібної роботи нівелюється, адже всі ті здобутки, які завойовані профспілками, розповсюджуються не тільки на спілчан, а на усіх працівників.

Значна увага приділяється інформаційному забезпеченню роботи профспілок. В цьому році в районній газеті «Трудова слава» започаткували рубрику «Профспілкові вісті», у якій розповідається про роботу первинних організацій надаються роз'яснення щодо найбільш актуальних питань трудового законодавства і т.д. Не залишається поза увагою профспілок району і питання зміцнення єдності членських організацій, навчання профактиву.

Профспілки також мають представництво майже в усіх робочих органах, що сформовані райдержадміністрацією для вирішення тих чи інших проблем. Як правило, профспілкові представники є активними в таких органах і їх робота приносить результат. Мабуть, недаремно голова районної організації Профспілки працівників освіти і науки України Віра Савченко визнана переможцем Всеукраїнського конкурсу на кращого профспілкового лідера-жінку за 2011-2012 роки у номінації «Краща жінка — лідер районної, міської організації профспілки».

Одним із пріоритетних напрямків діяльності профспілкових організацій району залишається турбота про оздоровлення дітей і підлітків. Завдяки організаційній і фінансовій підтримці профспілок у минулому році було оздоровлено 246 дітей.

Є досягнення і у спортивно-масовій роботі: цього року на обласній спартакіаді команда пенсійного фонду району посіла 2-і місця з футболу та тенісу, а освітяни на подібних змаганнях здобули срібло у футбольному турнірі.

Проте невирішених проблем залишається вдосталь. Потрібно покращити умови в переважній більшості будинків культури та бібліотек, об'єктів торгівлі й побуту, що розташовані у сільській місцевості. Болючим питанням є мізерний рівень оплати праці працівників держустанов. Відсутнє фінансування на проведення атестації робочих місць у бюджетній сфері.

В агропромисловому комплексі однією з найболючіших проблем є проблема сезонності роботи на сільгосппідприємствах. Як наслідок — сезонна зайнятість працівників у рослинництві та невідповідність їхньої зарплати вимогам чинного законодавства та нормам Галузевої угоди. Актуальним залишається питання договірного регулювання оплати праці, хоча останнім часом спостерігаються позитивні зрушення. За 2012 рік розмір заробітної плати в аграрному секторі зріс на 338 грн.

Справжньою бідою для профспілок є деякі інвестори, які не хочуть бачити у своїх господарствах організації працівників і роблять усе для їх знищення. Проте є низка керівників, які тісно співпрацюють з профспілками, не стоять осторонь соціальних проблем працюючих. Не дивлячись на всі проблеми, завдяки наполегливій роботі голови райкому за останні 1,5 роки районна організація Профспілки працівників АПК поповнилась десятком нових профспілкових організацій.

 

Після зустрічі в райдержадміністрації члени методради відвідали Приватне сільськогосподарське підприємство “Фортуна” — один з прикладів ефективного соціального партнерства. Біля офісу підприємства профспілкових лідерів “хлібом-сіллю” зустрічали Іван Пащенко — директор ПСП “Фортуна” та Ольга Шкуліпа — голова первинної профспілкової організації. Представники підприємства розповіли про основні досягнення в своїй роботі. Також для профспілковців була проведена екскурсія на молочний комплекс, який на сьогодні є одним з кращих в районі за рівнем технології та організації виробництва.

 

Керівник сільгосппідприємства Іван Пащенко проінформував, що наразі ПСП “Фортуна” обробляє біля 5000 га землі. Основними видами діяльності є вирощування зернових і технічних культур, а також м'ясо-молочний напрямок тваринництва. Протягом року в господарстві зайнято 300 осіб. Працівники доглядають за 2600 головами великої рогатої худоби, а також 700 свинями на відгодівлі. В господарстві діють два доїльні зали: на 500 та 350 голів.

 

Продовжуючи розповідь, Ольга Шкуліпа — голова первинної профспілкової організації розповіла про конкретні результати співпраці адміністрації та профспілки підприємства. За її словами, колективний договір укладається терміном на три роки. Оплата праці проводиться згідно галузевої угоди, за окремі види робіт застосовується система преміювання.

Належна увага на підприємстві приділяється охороні праці. За рахунок господарства проводяться щорічні медичні огляди, працівники всіх категорій повністю забезпечуються спецодягом. Постійно проводиться робота по вдосконаленню робочих місць, проведена атестація робочих місць.

Питання соціально-культурного розвитку працівників залишається одним з головних завдань профкому. За рахунок профспілкової організації фінансується 50% доплати на оздоровлення дорослих та 100% доплати батьків для відпочинку дітей в пришкільних таборах. Відповідно до колдоговору виплачується матеріальна допомога на лікування, а також до ювілеїв та круглих дат.

Разом з дирекцією проводяться свята в колективі: Новий Рік, 23 лютого, 8 Березня, День працівника сільського господарства з виділенням відповідних премії. За рахунок профкому на поховання близьких родичів працюючих виділяється 500 грн., а також частково покриваються витрати на поховання працівників і орендодавців за рахунок господарства.

На соціально-культурний розвиток своїх працівників підприємство спрямовує 0,3% від фонду оплати праці. Завдяки домовленості з профспілковою організацією за рахунок підприємства утримується художній керівник, фінансується художня самодіяльність, проведення концертів, спортивна робота. Для школи і дитячого садка надаються продукти за пільговими цінам.

Підтримуються на сільгосппідприємстві і молоді сім’ї. Таким працівникам виділяються безвідсоткові позики на придбання житла на 3-5 років.

Члени методради відвідали будинок для літніх людей на 25 осіб, куди приймаються мешканці сіл, де ПСП “Фортуна” орендує землю. Підприємство компенсує 50% витрат на утримання закладу за рахунок власного прибутку.

 

Перебуваючи в Ічнянському районі, дуже важко було оминути своєю увагою таку перлину садово-паркового мистецтва України, як Національний історико-культурний заповідник “Качанівка”. Завершивши усі офіційні заходи члени Навчально-методичної ради протягом декількох годин насолоджувалися чудовим архітектурним ансамблем та мальовничою природою “Качанівки”. На завершення поїздки профспілкові лідери ознайомилися з розвитком зеленого туризму в Ічнянському районі на прикладі садиби “Соколиний хутір”, яка є однією з кращих в області.

 

Віталій Копиш

заступник завідувача навчальним відділом

Підприємства “Навчально-методичний центр”

 

НМР 9

 

НМР 4

 

 

НМР 5

 

НМР 8

 

НМР 6

Федерації профспілкових організацій Чернігівської області