2013 007 006

 

Актуальні проблеми оплати праці, зокрема працівників установ, закладів та організацій бюджетної сфери, питання необхідності консолідованої позиції профспілок у цьому питанні було обговорено під час наради під головуванням Голови Федерації профспілок Юрія Кулика, яка відбулась 24 січня. У заході взяли участь заступники Голови ФПУ Григорій Осовий, Сергій Кондрюк, керівники ряду всеукраїнських профспілок бюджетної сфери.

Необхідність проведення цієї наради пов’язано з тою ситуацією, яка склалась після того, як на засіданні Кабінету Міністрів 23 січня не було прийнято постанову Кабміну «Про підвищення оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери». Заступник Голови ФПУ Григорій Осовий проінформував присутніх про хід роботи над проектом постанови та обговорення цього питання під час засідання Уряду.

Як ми вже повідомляли, попереднім проектом постанови передбачалось, що у 2013 році посадові оклади (тарифні ставки) розраховуються виходячи з розміру посадового окладу (тарифної ставки) працівника І тарифного розряду з 1 січня – 845 гривень». Хоча в номінальному розмірі ставка підвищувалась проти її рівня у грудні 2012 року, проте таке збільшення не було достатнім для виконання зобов’язань Уряду за Генеральною угодою щодо скорочення розриву між мінімальної ставкою (посадовим окладом) та мінімальною зарплатою. Фактично цей розрив збільшувався з 295 грн. у грудні 2012 до 302 грн. у січні 2013 року.

Враховуючи таку ситуацію, 15 січня 2013 року Прем’єр-міністру України Миколі Азарову було направлено спільне звернення Голови ФПУ Юрія Кулика та голів Всеукраїнських профспілок бюджетної сфери, в якому зазначено, що об’єктивно оцінюючи нинішню складну економічну ситуацію в Україні, профспілки переконані, що Державний бюджет 2013 року не повинен допустити погіршення рівня оплати праці у бюджетної сфері, де зайнято більш ніж 4 млн. працівників. Також звернуто увагу на невирішене питання щодо оплати праці працівників органів виконавчої влади (заробітна плата 74% спеціалістів місцевих органів виконавчої влади та місцевого самоврядування залишається в 2 рази нижчою, ніж у середньому по галузях економіки, у зв’язку з відтермінуванням введення в дію Закону України «Про державну службу», ухваленого в 2011 році).

Профспілки звернулися до Прем’єр-міністра України з проханням провести зустріч з представниками профспілок бюджетної сфери з метою вироблення спільної позиції стосовно виправлення існуючої ситуації, а також вжити заходів для формування проекту Державного бюджету України на 2014 рік з обов’язковим забезпеченням законодавчо встановлених державних соціальних стандартів, досягнення упродовж 2014 року відповідності величини посадового окладу працівника І тарифного розряду Єдиної тарифної сітки розміру мінімальної заробітної плати із застосуванням його за всіма тарифними розрядами ЄТС.

Крім того, Головою ФПУ Юрієм Куликом було проінформовано Міністра соціальної політики України Наталію Королевську про ситуацію з оплатою праці працівників бюджетної сфери та загрозу недотримання норм Генеральної угоди.

Представник профспілкової сторони, заступник Голови ФПУ Григорій Осовий звернув увагу на цю ситуацію учасників засідання Кабінету Міністрів України 16 січня та запропонував спільно розробити новий текст постанови Уряду. Після цього Прем’єр-міністр України Микола Азаров дав доручення Першому Віце-прем’єр-міністру України Сергію Арбузову, міністрам соціальної політики та фінансів спільно з профспілками допрацювати текст постанови.    

Водночас Спільний представницький орган об’єднань профспілок розглянув новий проект постанови Кабміну про підвищення оплати праці у бюджетній сфері та направив листа до Міністерства соціальної політики, у якому повідомив, що погоджує його за умови викладення пункту 3 даного проекту постанови у такої редакції: «3. Міністерству соціальної політики, Міністерству фінансів, Міністерству охорони здоров’я, Міністерству освіти і науки, молоді та спорту, Міністерству культури за участю професійних спілок бюджетної сфери щокварталу вносити пропозиції щодо підвищення заробітної плати у бюджетної сфері, у тому числі для державних службовців, зменшення грошового розриву між посадовим окладом (тарифною ставкою) працівника І тарифного розряду Єдиної тарифної сітки та мінімальною заробітною платою не менше як на 50 гривень у 2013 році та з повною його ліквідацією у 2014 році».

Як повідомив Григорій Осовий, під час обговорення вищезазначеної постанови міністр соціальної політики України Наталія Королевська проінформувала про позицію з цього питання профспілок. Але дуже актуальна для соціально-економічного захисту людини праці, актуальна для більш ніж 4 мільйонів працівників бюджетної сфери постанова Уряду, на жаль, так і не була прийнята.

Представник профспілкової сторони звернувся під час засідання Уряду до Прем’єр-міністра України Миколи Азарова з проханням взяти цю справу під свої особистий контроль. Микола Азаров доручив міністрам соціальної політики та фінансів продовжити опрацювання цього документу спільно з профспілками.

Голова ФПУ Юрій Кулик сказав під час наради, що найближчим часом у нього відбудеться зустріч з Прем’єр-міністром України Миколою Азаровим, на якій серед інших питань він планує обговорити й питання вирішення проблеми підвищення оплати праці у бюджетній сфері. Юрій Кулик наголосив, що необхідно   визначитись з консолідованою позицією профспілок з цього питання. У виступах представників галузевих профспілок прозвучали думки та конструктивні пропозиції щодо подальших дій на шляху вирішення цього складного питання. Адже мова, як зазначалось під час наради, йде не тільки про вирішення проблеми оплати праці у 2013 році, але й про закладання перспективного базису для повної ліквідації несправедливого грошового розриву між посадовим окладом (тарифною ставкою) працівника І розряду ЄТС та мінімальною заробітною платою.

На нараді було прийнято рішення обговорити ситуацію з профспілковим активом на місцях для визначення консолідованої позиції профспілок з цього питання та їх можливих подальших дій.

 

Інформаційно-аналітичний центр ФПУ

 

2013 007 011

 

2013 007 019

 

2013 007 012