4a.f428877d6a22e66ad28b948049f9c586

 

Проект Закону України про внесення змін до Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» (щодо посилення правового та соціально-економічного захисту осіб, які навчаються) 20 лютого ц.р. був розглянутий Комітетом Верховної Ради України з питань соціальної політики та праці вдруге. Попереднім складом парламентського Комітету цей документ був ухвалений, але після зміни складу Комітету виникла потреба повторного розгляду.

Суть законопроекту полягає у тому, щоб шляхом внесення змін до законодавства читко закріпити права та повноваження профспілкових організацій, що утворюються у навчальних закладах та вищій школі.

Слід зазначити, що відповідно до Конституції України та Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» особам, які навчаються, гарантоване право на участь у професійних спілках. Але, на сьогодні законодавством допоки чітко не визначені права та повноваження професійних спілок студентів. Тому запропоновані законопроектом зміни, мають сприяти вдосконаленню системи захисту інтересів осіб, які навчаються, що має підвищити рівень соціальної захищеності студентів у цілому.

Прокоментував підсумки обговорення перший заступник керівника СПО об’єднань профспілок, заступник Голови ФПУ Г.В.Осовий:

- Повноваження студентських рад як органів самоврядування - чітко прописані у статутах вишів, законодавстві та ін., а профспілки нібито є менш значимими об’єднаннями, що мабуть не є правильним з точки зору можливостей профспілок, як об’єднань, та реалізації права молодих громадян на об’єднання у профспілки та участь у їх роботі. Тому законопроектом пропонується внести зміни до Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» щодо врегулювання діяльності профспілкових організацій осіб, які навчаються.

Зокрема, передбачається, що такі організації беруть участь:

-         у формуванні державної політики щодо розвитку освіти в Україні, у формуванні обсягів державного замовлення на підготовку фахівців, мережі студентських гуртожитків;

-         в управлінні начальним закладом через участь у робочих та дорадчих органах;

-         у розробці навчальних планів, розкладів занять, правил внутрішнього розпорядку, правил проживання в гуртожитках;

-         у визначенні навчальним закладом умов договору про навчання та встановленні розміру плати за проживання в гуртожитках та інші важливі питання для студентства.

Потрібно, щоб профспілка стала повноцінним суб’єктом самоуправління у вузах, - сказав Г.В.Осовий.

На засіданні Комітету відбулося ґрунтовне обговорення цього законопроекту, новий склад Комітету підтримав його ухвалення. За пропозицією представника профспілок, було вирішено рекомендувати цей документ на розгляд Верховної Ради та прийняття у першому читанні, а під час підготовки до другого читання внести усі пропозиції, що були висловлені, та надійдуть додатково.

 

 

ІАЦ