790899 1068x601 

 

"Нам потрібен масовий рух на захист права на страйк", заявив у інтерв'ю газеті "Триб'юн" Мік Лінч - генеральний секретар Національної профспілки залізничників, морських і транспортних робітників (RMT) (Велика Британія).

 

У 2022 році у Британії відбулася найбільша кількість днів страйків з початку 1980-х років. Ця хвиля опору надихнула мільйони - але вона також призвела до жорсткої реакції з боку уряду. На додаток до чергового раунду жорсткої економії, їхня відповідь тепер включає новий раунд антипрофспілкових законів, покликаних перешкодити зростаючому руху і не допустити, щоб робітники розглядали страйк як вирішення кризи вартості життя.

Запропоновані закони є драконівськими. Відповідно до законодавства, профспілки повинні будуть забезпечувати збереження заздалегідь визначеного "мінімуму послуг" під час будь-якого страйку, що серйозно обмежує вплив страйку. Крім того, пропонується, що названі працівники будуть зобов'язані працювати на підприємствах незалежно від того, хотіли вони страйкувати чи ні. І, якщо профспілки не заохочуватимуть цих працівників перетинати власні пікети під час страйків, профспілки можуть виявитися відповідальними за всі збитки, понесені компаніями в ході цих дій.

У відповідь на цю історичну загрозу для профспілкового руху "Досить!" розпочав кампанію "Захистимо право на страйк". Її мета проста: створити якомога ширшу коаліцію проти цього законодавства та не допустити його впровадження урядом торі. Це буде відбуватися у формі протестів, мітингів, обіцянок для громадськості, політиків та бізнесу, а також масового страйкового руху солідарності, який гарантуватиме, що працівники не будуть ізольовані у боротьбі за свої права.

Ронан Бертеншоу - редактор газети "Триб'юн" зустрівся з генеральним секретарем RMT Міком Лінчем, щоб обговорити законодавство та його потенційно жахливі наслідки не лише для профспілок, але й для демократії в цілому.

mick lynch rail strike 1536x864

________________________________________

РБ

Нове антипрофспілкове законодавство уряду, схоже, покликане унеможливити проведення пікетів, оскільки передбачає, що робітників можуть називати і примушувати виходити на роботу, незалежно від того, хочуть вони страйкувати чи ні, а також значні штрафи для профспілок, якщо вони не підкоряться. Як ви оцінюєте, наскільки великою є загроза для організованої праці в цій країні?

МЛ

Це схоже на призов до армії. Тобто, ви можете провести голосування, ви можете залучити своїх членів, а потім уряд і компанії можуть порушити це, наказавши підтримувати певний рівень послуг. Вони залишають за собою право називати осіб, які повинні виходити на роботу, незалежно від їхніх поглядів на страйк.

Це абсолютно репресивний набір законів. Це означає, що страйк, ймовірно, стане неефективним у багатьох випадках, і що працівник як фізична особа не має права на страйк. Якщо він не вийде на пікет, його можуть звільнити. І це буде законне звільнення автоматично. Будь-яка незгода з цим може призвести до того, що профспілка буде оштрафована на бозна-яку суму. Вони, напевно, будуть працювати над цим питанням. Це величезний виклик для ефективного профспілкового руху і придушення наших прав людини.

РБ

Залишаючись на мить з фінансової точки зору, здається, що це один із способів, яким це законодавство може розірвати профспілковий рух на шматки. Схоже, що уряд має намір покласти на профспілки відповідальність за всі збитки, понесені під час страйків, якщо вони відмовляться захищати своїх членів, які перетинають лінії пікетів. Це фактично означає: якщо ви хочете вести ефективну профспілкову діяльність, ми вас збанкрутуємо.

МЛ

У Великій Британії ви не маєте права на страйк. Ви маєте право бути звільненими від судових розглядів за збитки, завдані підприємствам або приватним особам, якщо ви проводите страйк. Без цього компанії могли б сказати: "Наші працівники не вийшли на роботу цього тижня, ми подаємо до суду на профспілку". Або фізична особа могла сказати: "Я подаю на вас до суду, я пропустив цю зустріч, у мене є ці збитки". Ми звільнені від цього з 1913 року, але права на страйк як такого немає. Це форма компенсації. Зараз вони це забирають, і це дійсно історично. Але вони також забирають це право у кожного окремого працівника, тому що законне голосування дає вам право розірвати трудовий договір відповідно до умов страйку. Це величезний наступ на наші права на робочому місці.

У майбутньому ви не зможете взяти участь у законному голосуванні, якщо у вас немає угоди про мінімальний рівень обслуговування з роботодавцем. Це зробить перемогу на виборах надзвичайно складною. Профспілки в кращому випадку можуть перетворитися на лобістську групу, яка скаже: "Ось документ, який ми склали про низьку заробітну плату", або щось подібне. Ми завжди могли підкріпити наші пропозиції здатністю до страйку. Навіть якщо ви не вдаєтеся до нього, можливості його проведення часто достатньо для того, щоб мати певну владу за столом переговорів. Це буде прибрано. Роботодавці будуть сміятися з нас.

Але це тільки початок. Можете бути впевнені, що вони приймуть ще більше законів. Вони хочуть почати з транспортників, зокрема, з RMT, щоб послати сигнал і покарати нас. Але як тільки вони з цим розберуться і покажуть, що можуть це зробити, вони відкриють це для всіх інших.

РБ

Малоймовірно, що вони скажуть: "Транспортники не можуть страйкувати, тому що людям потрібно добиратися до шкіл і лікарень, але медсестрам і вчителям страйкувати можна".

МЛ

Безумовно. Я думаю, що це навмисно. Вони думали про прийняття цілої низки законів, які, можливо, було б важче ухвалити і які б вплинули на ширший сектор економіки. Тепер вони вважають, що можна зробити RMT ворогом, провести це законодавство, довести, що воно працює, використовувати його на транспорті, а потім перейти до охорони здоров'я, розподілу енергії, логістики, інших стратегічно важливих секторів. Ви можете собі уявити, що це була б надто гарна можливість для торі та капіталістів, щоб чинити опір. РМТ - безпосередня ціль, але ми також є випробувальним майданчиком.

Але у них є деякі проблеми із законодавством. Якщо ви хочете відкрити залізничну систему, наприклад, вам доведеться відкрити її повністю, навіть якщо ви хочете запустити обмежений сервіс. Таким чином, такі люди, як сигналісти і ті, хто працює з електропостачанням, повинні будуть працювати весь час. Вони взагалі не матимуть права на страйк. Ми можемо оскаржити це в суді, як це пропонує профспілка. Але в кінцевому підсумку цьому доведеться чинити опір на вулицях, за допомогою таких кампаній, як ця, і, можливо, за допомогою страйків. РМТ не може зробити це самостійно. Нам потрібні всі інші з нами.

РБ

Яка кампанія нам знадобиться, щоб насправді перемогти? Ще одна весела ліва справа, яка об'єднає нашу власну базу, але не зрушить з місця робітничий клас, не підійде, чи не так?

М.Л.

Ви маєте рацію, потрібен весь робітничий клас, і він має бути широким. Потрібно залучити основну частину Лейбористської партії на борт. Вони повинні сказати: "Я ототожнюю себе з цим". Вони повинні закликати до того, щоб законодавство було зупинено або, якщо потрібно, скасовано. І вони повинні підтримувати нас на пікетах, чого вони не робили.

Будь-яка кампанія, яка має на меті це зробити, повинна залучати широкий спектр груп. Потрібні церкви, мечеті, гурдвари, потрібні всі релігійні групи. Їй потрібне громадянське суспільство та всі інші групи, що проводять кампанії, від екологів до правозахисних організацій. Потрібно, щоб це стало питанням не лише для відданих профспілкових діячів. Ми повинні сказати: "Йдеться про наші права". Йдеться про наші права на роботі, наші права в суспільстві та право на протест. Право відмовитися від своєї праці є фундаментальною громадянською свободою. Воно є таким же фундаментальним, як право на вільне вираження поглядів або право на протест.

Якщо ми не зможемо протистояти цьому, я боюся за наші права в усіх цих сферах. Я боюся за наше майбутнє як робітничого класу, а також як громадян суспільства. Ми будемо жити в суспільстві, де свободи і права сильно обмежені.

РБ

Це трохи схоже на те, що робітничий рух повертається до свого коріння з чартистами і боротьбою за демократію. В останні десятиліття здавалося, що праві мали монополію на такі поняття, як свобода і свобода. Чи не настав час профспілкам взяти до рук ту зброю, яку ми дозволили іржавіти протягом багатьох років?

МЛ

Так. Демократія в цій країні занепала. Ми залишили її професійному класу, і це пішло нам на шкоду. Робітничий рух вийшов з кампаній за демократію. Його піонери вірили в загальне виборче право раніше за всіх, до того, як ним оволодів середній клас. Народна Хартія виступала за відкликання парламенту, таємне голосування, розширення виборчого права і все таке інше. Можливо, ці речі вже застаріли, але принцип полягає в тому, що трудящі люди є захисниками демократичних прав і завжди ними були. Звичайні люди повинні мати право приймати значущі рішення на своєму робочому місці, у своїх громадах, у суспільстві. Цього нам не дали.

Це також означає, що треба оживити ради, регіональні уряди, місцеві інституції, які втратили свою владу. Тому що вони не мають права стягувати податки належним чином, вони не мають права розподіляти багатство належним чином, тому що це все обмежено центральним урядом. Тому нам потрібна справжня демократична децентралізація в Англії, Уельсі та Шотландії, як і скрізь. Йдеться не лише про оплату та умови праці: йдеться про ваше право як громадянина реалізовувати свій демократичний голос не лише раз на кілька років біля виборчої скриньки, а й іншими способами. Саме в цьому полягає суть профспілок - у поширенні демократії на робочі місця та в громадах. Ось чому ми є загрозою.

РБ

Профспілки зараз знаходяться на фронті хвилі опору. Найбільша кількість голосів за страйк з 1980-х років, величезна криза вартості життя з дворічною рецесією, що наближається, вкрай непопулярний уряд, який запроваджує жорстку економію та широкомасштабні нападки на демократію. З одного боку, позитивним є те, що профспілки перебувають на передньому краї боротьби, і це було метою кампанії "Досить!". Але люди також очікують від профспілок лідерства. Чи готові вони до цього?

МЛ

Я думаю, що профспілковий рух готовий до цього. Він, безумовно, активізувався. З'явилося нове керівництво на всіх рівнях, а не тільки генеральні секретарі. З'явилася нова енергія на рівні робочих місць, на місцевому та регіональному рівнях. Це позитив, і ми бачимо це в результатах голосування. Але це лише одна частина набагато більшої битви.

Профспілки активізуються, але зараз нам потрібно, щоб політична сторона, культурна сторона і все інше наслідували їхній приклад. Ці політики, яких ми обираємо, не можуть бути просто спостерігачами, які кажуть: "Це цікаве явище". Вони повинні бути частиною хвилі, вони повинні бути частиною відновлення. Це не означає, що ми всі повинні погоджуватися один з одним. Лейбористська партія повинна розібратися зі своїм власним порядком денним. Але Кейр Стармер і керівництво повинні показати, що вони ідентифікують себе з цим зростаючим рухом за зміни і що вони розуміють наші вимоги з таких питань, як підвищення заробітної плати, продовольча бідність, житло і оподаткування верхівки суспільства.

Профспілки повинні змусити політиків йти нам назустріч і говорити те, у що ми віримо. Це означає вигравати кампанії, подібні до тієї, яку ми обговорюємо. Це означає перемогу в питаннях оплати та умов праці. Але це також означає перемогу в суперечці про демократію та майбутнє нашого суспільства.

Автор: Ронан Бертеншоу - редактор газети "Триб'юн" та національний координатор кампанії "Досить!".

 

Джерело: https://tribunemag.co.uk/2023/01/mick-lynch-anti-union-laws-enough-is-enough

До теми:

Британська профспілка RMT заявила у понеділок про плани подальших страйків у період Різдва в рамках давньої суперечки щодо заробітної плати, інформує УНН з посиланням на ВВС.

Профспілка заявила, що планує оголосити страйк 24-27 грудня після того, як переговори з операторами поїздів та Network Rail, яка володіє та обслуговує залізничну інфраструктуру, закінчилися безрезультатно.

"Я впевнений, що мандрівники будуть дуже розчаровані, роздратовані і розсерджені", - заявив на пресконференції генеральний секретар RMT Мік Лінч.

Страйки вже були оголошені на 13-14 та 16-17 грудня, оскільки генеральний секретар RMT засудив погану пропозицію оплати від Network Rail.

З 18 грудня по 2 січня RMT підтвердило, що буде також запроваджено заборону на понаднормову роботу, внаслідок чого профспілка проводитиме страйки протягом чотирьох тижнів.

Додамо: серія страйків на залізничному транспорті у Великій Британії за останні місяці була результатом суперечок із приводу заробітної плати, перспектив примусового звільнення та умов праці.

У страйках беруть участь співробітники Network Rail, яка охоплює Англію, Шотландію та Уельс.

Переклад -

Департамент міжнародних звязків ФПУ

 

.