20240118 130601 01

З набуттям чинності Законом України від 6 вересня 2022 року  № 2573-IX «Про систему громадського здоров’я» підхід до гарантування здоров’я населення змінився – від боротьби з хворобами акцент перенесено на формування здорового способу життя та профілактику захворювань. 

Найбільш ефективними методами профілактики хвороб  визнані  вакцинація  та виявлення захворювання на ранніх стадіях, коли лікувати його найпростіше.

Зауважимо, що коли йдеться про працівників громадської сфери, стан їхнього здоров’я, вакцинальний статус, колонізація або інфікування деякими збудниками критично важливі не лише для них самих, але й для людей, які з ними контактують. Тому правила проходження медичного огляду ними визначені окремим наказом МОЗ.

З 1 жовтня 2024 року набувають чинності оновлені вимоги до організації й проведення профілактичних медичних оглядів працівників деяких професій. Ознайомитися з наказом МОЗ і документами можна за посиланнями:

·       Наказ МОЗ від 08.11.2023 № N 1925 «Про внесення змін до наказу Міністерства охорони здоров’я України від 23 липня 2002 року № 280» (https://ips.ligazakon.net/document/re41068?an=55);

·       Перелік протипоказань для роботи за професіями, визначеними в Переліку виробництв, професій та організацій, до роботи в яких не можуть бути допущені особи, хворі на інфекційні хвороби, які є носіями збудників інфекційних хвороб, за умови, що такі особи становлять загрозу для здоров’я інших осіб (https://ips.ligazakon.net/document/re41069?an=4);

·       Перелік необхідних обстежень лікарів-спеціалістів, видів клінічних, лабораторних та інших досліджень, що необхідні для проведення обов’язкових медичних оглядів, та періодичність їхнього проведення (https://ips.ligazakon.net/document/view/re41071?an=4&ed=2023_11_08);

·       Перелік виробництв, професій, організацій, до роботи в яких не можуть бути допущені особи, яким не зроблено щеплення проти визначених інфекційних хвороб (https://ips.ligazakon.net/document/view/re41072?an=1&ed=2023_11_08).

Кого торкнуться зміни

Насамперед зміни торкнуться переліків виробництв, професій та організацій, до роботи в яких  не можуть бути допущені не вакциновані особи або особи, хворі на визначені інфекційні хвороби.

Змінено також перелік інфекційних хвороб, носійство або захворювання на які є підставою для недопуску до виконання професійних обов’язків. Так, перелік було розширено інфекційними хворобами, що можуть викликати надзвичайні ситуації в системі громадського здоров’я, а натомість виключені такі, що не передаються від людини до людини.

Найбільших змін зазнав перелік необхідних обстежень для проведення обов’язкових медичних оглядів. Перелік доповнено обов’язковими лабораторними (загальний аналіз крові і сечі, глюкоза крові), інструментальними (вимірювання артеріального тиску та ЕКГ) і фізикальними обстеженнями. Враховуючи, що деякі сфери діяльності працівників, які проходять медичний огляд, пов’язані з щоденним безпосереднім контактом з людьми, до необхідних лікарів-спеціалістів додано лікаря-психіатра.

Флюорографія або рентгенологічне обстеження органів грудної клітини проводитиметься виключно за наявності факторів ризику наявності у працівника туберкульозної інфекції – після проходження анкетування.

Бактеріологічні дослідження (так звані «кишкова група» і «мазок на стафілокок») стануть обов’язковими лише для працівників, які безпосередньо пов’язані з виготовленням та реалізацією продуктів харчування.

Вакцинація – найліпший засіб специфічної профілактики інфекційних хвороб. Вже з жовтня 2024 року, якщо працівник ризикує інфікуватися при виконанні професійних обов’язків та/або може інфікувати інших і проти зазначених інфекційних хвороб є специфічна профілактика, такий працівник не допускатиметься до роботи не маючи відповідного захисту.

Принагідно нагадуємо, що дбати про своє здоров’я необхідно не лише шляхом проходження медичного огляду. Дотримуйтеся правил здорового способу життя: правильно харчуйтеся, будьте фізично активними, стежте за режимом  сну, вакцинуйтеся та виконуйте правила загальної гігієни.

Джерело: Центр громадського здоров’я                             Міністерства охорони здоров’я України

Департамент охорони праці апарату ФПУ