2013 020 003

 

Актуальні питання удосконалення дотримання трудового законодавства України обговорили учасники заключного семінару, який відбувся 5 січня. Серед головних тем – Удосконалення колективних переговорів та дотримання трудового законодавства, а також вдосконалення інформаційної бази державної Інспекції праці.
Ці проекти здійснюються при підтримки урядів Канади та Норвегії, а також Міжнародного бюро праці. На відкритті семінару виступили Національний координатор МОП в Україні Василь Костриця і спеціаліст з питань адміністрації/інспекції праці Міжнародного бюро праці у Женеві Жоакін Пінтадо Нунеш.
Учасники семінару обговорили низку важливих питань, серед яких: «Інспекція праці та соціальні партнери: розбудова партнерства та спільної роботи над імплементацію концепції Гідної праці», «Побудова нового іміджу Інспекції праці: роль навчання для соціальних партнерів та інформаційної кампанії інспекції праці», «Гармонізація даних Інспекції праці: рух уперед через уніфіковані методології та індикатори», «Головні досягнення Проекту МОП «Удосконалення колективних переговорів та дотримання трудового законодавства України». З доповідями з цих питань виступили голова Державної інспекції України з питань праці Валерій Яцкін, національний координатор Проекту на 2011-2012 рр. Сергій Савчук, заступник голови Державної служби статистики України Наталія Власенко та інші.
А яка позиція у цьому питанні профспілок? Про це розповів заступник Голови Федерації профспілок України Сергій Українець, який брав участь у роботі семінару.
«Перш за все, хотів би подякувати Міжнародної організації праці за цей проект, велику допомогу у здійсненні заходів, що сприятимуть дотриманню трудового законодавства, - підкреслив він. – Нам дійсно треба акцентувати увагу на виявлення конкретних фактів порушень та забезпеченні трудових прав працівників. Ми вважаємо цю діяльність державною правоохоронною роботою. На жаль, останнім часом державні інспекції праці прирівнювали до регуляторних органів і ввели безпідставні обмеження на інспекційні функції. А потрібно було сприяти підвищенню ефективності роботи та її системності. Бо правоохоронна діяльність у сфері дотримання трудового законодавства, якщо ми намагаємось щось змінити у позитивному плані, має бути комплексною. Головна, кінцева мета такої роботи – значне зменшення правопорушень у сфері праці».
Говорячи про сам проект, заступник Голови ФПУ зазначив, що зараз вкрай необхідно було б мати об'єктивну картину, як виконуються приписи законів, і особливо – конвенцій МОП, бо Україна в останні три роки створила прецедент відкритого ігнорування конвенцій МОП та передбачених ними інструментів державного нагляду для захисту законних прав працівників.
Сергій Українець наголосив, що на майбутнє потрібно закласти елементи окремого спостереження за дотриманням норм МОП, щоб більш ефективно задіяти контрольні механізми цієї впливової міжнародної організації.
Говорячи про проблеми, які несе відхилення від зобов'язань в рамках МОП, він зазначив, що це: передусім обмеження доступу інспектора до робочого місця і до самого працівника, втрачається можливість проведення раптових перевірок, відводиться на третій – четвертий план - сам інспектор як центральна фігура, суб'єкт з самостійними посадовими повноваженнями.
Що ж потрібно зробити для удосконалення системної правоохоронної роботи по дотриманню трудового законодавства? Як зазначив Сергій Українець, для того, щоб працювати ефективно, необхідно державі, профспілкам і роботодавцям об'єктивно і однаково бачити важливі процеси, а саме забезпечення трудових прав, обсяги порушень та поновлення порушених прав, роботу превентивних механізмів, в тому числі колективних договорів, галузевих угод та Генеральної угоди. Ця робота має бути спільною та системною. Про це до речі говориться і у відповідній постанові Ради ФПУ про удосконалення забезпечення громадського контролю за дотриманням трудового законодавства, у тому числі й у сфері охорони праці.

 

Інформаційно-аналітичний центр ФПУ

 

2013 020 020

 

2013 020 005

 

2013 020 002