2

 

Під таким гаслом розпочала свою діяльність Всеукраїнська громадська організація Housing Ukraine, почесним президентом і співзасновником якої є голова правління Держмолодьжитла Сергій Комнатний.

 

У презентації-брифінгу новоствореної організації, який відбувся 4 липня в Українському домі, взяли участь представники влади та громадянського суспільства, міжнародних організацій.

Від ФПУ у заході взяла участь провідний інспектор департаменту профспілкового руху та зв’язків з громадськими організаціями апарату ФПУ Людмила Сало.

Федерація профспілок України продовжує співпрацювати з Державним фондом сприяння молодіжному житловому будівництву «Держмолодьжитло» відповідно до укладеного договору. ФПУ підтримує ініціативи Фонду, вносить узгоджені пропозиції, зокрема до Генеральної угоди, основних напрямів бюджетної політики, проекту держбюджету, також бере участь у його заходах. Держмолодьжитло – це державна інституція, що має свої регіональні структури по всій Україні і реалізує державні програми підтримки громадян щодо придбання житла.

Хоч наша країна почала здійснювати реформи, які дають сподівання на зростання економіки та покращення соціальних стандартів в майбутньому, низький рівень забезпеченості житлом українців – це те питання, яке вже тривалий час залишається невирішеним. Передусім це стосується молоді, учасників АТО, ООС, внутрішньо переміщених осіб.

 

2-2

 

На сьогодні в Україні діють і є затребуваними житлові програми: Державна програма забезпечення молоді житлом і Державна програма доступного житла. Ці програми могли б допомогти українцям, але вони  потерпають від недофінансування, а законодавство у сфері житла потребує вдосконалення.

Держмолодьжитло постійно працює над пошуком нових можливостей, щоб якомога більше українських родин отримали власні оселі. Важливим завданням у цьому напрямі є реформування державної житлової політики.

Нову житлову політику з урахуванням сучасного світового досвіду задля забезпечення населення України доступним та гідним житлом розроблятиме Housing Ukraine. Ця мета об’єднала лідерів будівельного ринку, авторитетних практиків у сфері житлової політики, громадських діячів, представників неурядових організацій.

Housing Ukraine створено аналогічно до європейської організації Housing Europe. Ця організація працює з 1988 року і налічує 45 національних та регіональних федерацій. Член правління Housing Europe Андрес Ядла, який був присутній на прес-брифінгу, висловив сподівання на майбутнє приєднання України до цієї житлової організації.

У своєму виступі почесний президент Сергій Комнатний окреслив напрямки діяльності Housing Ukraine. Перший з них – перегляд і модернізація законодавства, що регулює житлову політику в Україні. Він наголосив, що потребує прийняття новий житловий кодекс, адже цей фундаментальний документ законодавцями не ухвалено за роки незалежності. Також вдосконалення чекають правила обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, а також інші закони й підзаконні акти.

 

3

 

Почесний президент зазначив, що в умовах сучасної економіки, немає сенсу говорити про безоплатну роздачу житла. Є категорії громадян, які мають право на отримання від держави безкоштовного житла. Держава зобов’язана створити умови, за яких кожна економічно активна людина зможе самостійно, а також за державної підтримки вирішити своє житлове питання. Початком має бути приведення до нинішніх реалій Концепції державної житлової політики, затвердженої ще 1995 року.

Характеризуючи стан житлової сфери в Україні, Сергій Комнатний зазначив, що 54% громадян нашої країни мешкають у перенаселеному житлі. Тоді як у Великій Британії, Франції, Фінляндії, Німеччині рівень перенаселення складає 7%, у Бельгії – 2%. 39% сімей в Україні живуть в умовах, коли на кожного члена сім’ї припадає житлова площа, менша за санітарну норму (тобто менше 13,65 кв. м).

Житловий фонд в Україні на 70% складається з житла, побудованого за СРСР, у 60–80-ті роки. У відносно новому житлі, збудованому після 90-х років, проживає лише 11% населення. За офіційною інформацією, 7,5% житлового фонду (75 млн кв. м) зовсім непридатні для життя.

Інші проблеми – застарілі комунікації, актуальна загроза комунального колапсу, низька енергоефективність будівель. «Енергоефективність має бути закладена не тільки в нове будівництво, а й у реновацію старого житлового фонду, – наголосив Сергій Комнатний. – Саме старі будинки є джерелом найбільших енерговитрат».

Важливою складовою діяльності Housing Ukraine є сприяння доступності. Це доступність і якість житлово-комунальних послуг, доступність для громадян ринку житла у формі приватної власності, орендного житла, доступність заходів з підвищення енергоефективності й реновації старого житлового фонду.

Для досягнення мети окреслено завдання:

– розробка пропозицій щодо комплексного реформування системи нормативно-правових актів житлової політики з врахуванням норм Женевської Хартії ООН про стале житлове господарство та інших міжнародних договорів та інструментів;

– залучення інвестицій у житлові проекти;

– сприяння досягненню Україною виконання цілі 11 Цілей сталого розвитку ООН. А саме забезпечити загальний доступ до безпечного та недорогого житла й основних послуг, упорядкувати застарілий житловий фонд.

 

4

 

Довідково:


Держмолодьжитло:      https://www.molod-kredit.gov.ua/

https://www.facebook.com/derzhmolodzhytlo/?notif_id=1562570705125315&notif_t=page_post_liker_invite

Housing Ukraine:   https://www.facebook.com/HousingUkraine/

 

Департамент профспілкового руху

та зв’язків з громадськими організаціями