339295

До відома керівників членських організацій Федерації профспілок України!

Напередодні нового оздоровчого сезону до Федерації профспілок України надходять звернення від керівників профспілок щодо надання рекомендацій з питань підготовки й організації дитячого оздоровлення влітку 2020 року.

Інформуємо, що нині надати такі рекомендації неможливо через відсутність конкретних термінів щодо зняття обмежувальних заходів у зв’язку з поширенням коронавірусу COVID-19 та введенням карантину на території України.

Кабінет Міністрів України на своєму засіданні 22 квітня схвалив рішення про продовження дії карантину по 11 травня 2020 року (включно). Щодо зняття обмежень стосовно проведення масових заходів, у тому числі з дітьми, відновлення транспортного сполучення та діяльності інших сфер, пов’язаних з організацією оздоровлення, рішення не прийнято.

Федерація профспілок України зверталася до Міністерства соціальної політики України, яке є головним державним органом, що формує та реалізує державну політику у сфері дитячого оздоровлення, щодо рішень та рекомендацій з боку влади стосовно організації оздоровлення і відпочинку дітей улітку поточного року. На жаль, міністерство таких рекомендацій не може надати й очікує на відповідні рішення Уряду. За їхніми даними, нині припинено та не здійснюється оздоровлення дітей і у дитячих центрах «Артек» та «Молода гвардія», хоча держава передбачила на це відповідні кошти. Для них підготовлено постанову Кабінету Міністрів України, якою буде дозволено перерозподілити виділені ним державні кошти, в зв’язку з карантином, на забезпечення охорони цих закладів, оплату комунальних послуг та послуг з дезінфекції та дератизації приміщень, оплату праці тим, хто підтримує життєздатність дитячих центрів.

Разом з тим інформуємо, що відповідно до Закону України «Про державну підтримку та особливості функціонування дитячих центрів «Артек» та «Молода гвардія» оздоровлення дітей пільгових категорій у цих закладах здійснюється за кошти держави.

Щорічно Мінсоцполітики затверджуються плани-графіки розподілу путівок на оздоровлення дітей та тематики змін у дитячих центрах «Молода гвардія» та «Артек», в яких зазначаються строки проведення змін, їх тривалість, кількість путівок, тематика змін.

На думку фахівців, у зв’язку з поширенням коронавірусу COVID-19 та введенням карантинних заходів на території України прогнозується, що зазначені дитячі оздоровчі заклади можуть розпочати свою роботу не раніше червня – липня, якщо буде зупинено поширення захворюваності на коронавірус, і ситуація буде сприятливою.

Водночас інформуємо, що регіональними органами виконавчої влади і місцевого самоврядування затверджено програми оздоровлення дітей з відповідним їх фінансуванням у 2020 році.

У зв’язку з важким економічним і фінансовим становищем, що склалося на окремих підприємствах і в організаціях, пропонуємо врахувати, що члени профспілок можуть скористатися правом на оздоровлення пільгових категорій дітей за рахунок коштів місцевих бюджетів.

Згідно частини першої статті 1 Закону України «Про оздоровлення та відпочинок дітей» право на отримання пільгових путівок мають діти, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки, а саме:

– діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування;

– діти осіб, визнаних учасниками бойових дій відповідно до пунктів 19–21 частини першої статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;

– діти, один із батьків яких загинув (пропав безвісти) у районі проведення антитерористичних операцій, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, бойових дій чи збройних конфліктів або помер внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних у районі проведення антитерористичних операцій, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, бойових дій чи збройних конфліктів, а також внаслідок захворювання, одержаного у період участі в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях;

– діти, один із батьків яких загинув під час масових акцій громадянського протесту або помер внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час масових акцій громадянського протесту;

– діти, зареєстровані як внутрішньо переміщені особи;

– діти, які проживають у населених пунктах, розташованих на лінії зіткнення;

– рідні діти батьків-вихователів або прийомних батьків, які проживають в одному дитячому будинку сімейного типу або в одній прийомній сім’ї;

– діти, взяті на облік службами у справах дітей як такі, що перебувають у складних життєвих обставинах;

– діти з інвалідністю;

 – діти, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи;

– діти, які постраждали внаслідок стихійного лиха, техногенних аварій, катастроф;

– діти з багатодітних сімей;

– діти з малозабезпечених сімей;

 – діти, батьки яких загинули від нещасного випадку на виробництві або під час виконання службових обов’язків, у тому числі діти журналістів, які загнули під час виконання службових обов’язків;

– діти, одному з батьків яких встановлено інвалідність I або II групи;

– діти, які перебувають на диспансерному обліку;

 – талановиті та обдаровані діти переможці міжнародних, всеукраїнських, обласних, міських, районних олімпіад, конкурсів, фестивалів, змагань, спартакіад, відмінники навчання, лідери дитячих громадських організацій;

– діти – учасники дитячих творчих колективів та спортивних команд;

– діти працівників агропромислового комплексу та соціальної сфери села.

Слід зазначити, що у нинішній складній ситуації Федерація профспілок України продовжує взаємодіяти із центральними органами виконавчої влади, які опікуються дитячим оздоровленням, і про подальші їх рішення з даного питання буде інформувати всеукраїнські профспілки та територіальні профоб’єднання.

Департамент профспілкового руху та зв’язків з громадськими організаціями