ДЕТИ 

Федерація профспілок України 28 жовтня ц.р взяла участь у Всеукраїнській online нараді з підбиття підсумків організації оздоровлення та відпочинку дітей у 2021 році.

 Нарада була ініційована Національною соціальною сервісною службою України, яка нині є центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері оздоровлення та відпочинку дітей. До участі у нараді були запрошені народний депутат України Тетяна Скрипка, представники зацікавлених міністерств та відомств, обласних, Київської міської державних адміністрацій, громадських організацій, у т.ч. Благодійної організації «Лелека», а також заступник Голови Федерації профспілок України Євген Драп’ятий.

У своєму виступі Євген Михайлович зазначив, що профспілкові організації влітку ц.р. змогли оздоровити  103 тисячі дітей працівників підприємств, установ, організацій України.

Це на 71 тис. більше минулорічного «ковідного» показника, але майже вдвічі менше у порівнянні із допандемічним  періодом 2019 року.

Представлені профспілковими організаціями дані свідчать про наростання тенденції щодо переважання відпочинку дітей над їх оздоровленням. Повноцінно протягом 21 дня оздоровлено лише кожну п’яту дитину (22 тис. дітей), а 42% дітей відпочили протягом 14 чи 18 днів, ще 13% дітей – лише 7 днів.

Із загальної суми у 654 мільйонів гривень коштів, витрачених на дитяче оздоровлення майже третину становлять витрати профспілкових організацій, які формуються переважно за рахунок членських внесків спілчан.

Зазначив, що у цьому році підготовка дитячих оздоровниць до відкриття оздоровчого сезону проходила вкрай складно як через запізнє рішення Міністерства охорони здоров’я про затвердження санітарних вимог для безпечного перебування дітей, так і потребу поновлення роботи дитячих оздоровчих закладів, більшість із яких у минулому році не змогли функціонувати повною мірою через карантинні обмеження, а частина із них – не змогла вижити. Так, у Волинській області із 3-х дитячих оздоровчих закладів освіти працювала лише 1, у Житомирській області із 12 профспілкових оздоровниць працювало лише 5. У Профспілці працівників державних установ України змогла функціонувати лише 1 оздоровниця у м. Скадовську.

Драп’ятий Є.М. закликав зацікавлені міністерства та обласні державні адміністрації спільно з профспілками розробити Державну програму оздоровлення та відпочинку дітей до 2025 року, яка мали би врегулювати проблемні питання, які заважають ефективній роботі з організації дитячого оздоровлення, на які неодноразово вказували профспілки.

Зокрема, запропонував обласним державним адміністраціям провести відповідну роботу із територіальними громадами  щодо їхнього сприяння оздоровленню дітей, виконуючи повноваження, надані їм Законом про місцеве самоврядування. Це і передбачення у відповідних бюджетах достатніх коштів на дитяче оздоровлення, і  встановлення дитячим оздоровницям пільгових ставок податку на землю, нерухоме майно, та орендної плати за землю, а також пільгових тарифів на комунальні послуги.

Практика роботи засвідчує, що дитячі оздоровниці змушені витрачати значні кошти на ці платежі, що веде до зростання вартості дитячої путівки і яка стає фінансово недоступною для значної категорії батьків, а діти не можуть оздоровитися.

Міністерству охорони здоров’я України спільно з обласними державними адміністраціями слід урегулювати питання щодо направлення медичного персоналу для роботи влітку в дитячі оздоровниці та на виконання статті 7 Закону про оздоровлення дітей забезпечити безоплатнє проведення медичних оглядів працівників, залучених до роботи у дитячі оздоровчі заклади.

Залишається проблеми із підготовкою педагогічних працівників і вихователів для повноцінного перебування дітей в оздоровницях.

«Укрзалізницею» досі неврегульовано чимало питань щодо зменшення термінів та вартості бронювання квитків для груп дітей а також інші платні послуги.

За підсумками наради Федерація профспілок України надасть пропозиції своїх членських організацій щодо проблемних питань оздоровлення дітей до Міністерства соціальної політики України для їх врахування при прийнятті рішень органами державної і регіональної влади та при внесенні законодавчих змін.

Департамент профспілкового руху та зв’язків з громадськими організаціями Федерації профспілок України