23023263 519016901790037 338746351 o

 

В Україні, як і в усьому світі, незадекларована праця гостро засуджується, оскільки є однією зі складових тіньової економіки. В нашій країні її найпоширенішими формами є:

  • неформальна зайнятість у формальному секторі (наймана праця без оформлення трудових відносин на підприємствах, діяльність яких оформлена згідно з вимогами законодавства);
  • зайнятість у неформальному секторі (економічна діяльність незареєстрованих підприємств, осіб без реєстрації/повідомлення відповідним органам);
  • приховування фактично відпрацьованого робочого часу та виплата заробітної плати «в конверті»;
  • підміна фактичних трудових договорів цивільними та господарськими, а також штучне використання дистанційних та аутсорсінгових механізмів для приховування найманої праці;
  • не оформлена належним чином вторинна зайнятість осіб, які мають оформлені трудові відносини за основним місцем роботи.

Сьогодні Україна, яка свідомо зробила свій європейський вибір, оголосила «війну» цьому ганебному явищу. Важливим кроком Уряду України у цьому напрямі стало прийняття 26 квітня 2017 року постанови № 295 «Деякі питання реалізації статті 259 Кодексу законів про працю України та статті 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», якою були затверджені Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю та Порядок здійснення державного нагляду за додержанням законодавства про працю.

Виявляти факти незадекларованої праці, а саме несвоєчасної та не у поновному обсязі оплати праці, недодержання мінімальних гарантій в оплаті праці, не оформлення трудових відносин, на сьогодні можуть не тільки інспектори праці Держпраці, але й інспектори праці виконавчих органів міських рад міст обласного значення та сільських, селищних, міських рад об’єднаних територіальних громад.

Такі порушення виявлятимуться інспекторами праці під час інспекційних відвідувань та невиїзних інспектувань. Окрім Держстату, ДФС, Пенсійного фонду України та їх територіальних органів, про подібні порушення прав працівників - членів профспілки, виявлені в ході здійснення громадського контролю за додержанням законодавства про працю, інспекторів праці мають повідомляти також і профспілкові органи.

Враховуючи масштаби негативних наслідків незадекларованої праці в Україні, реальну загрозу для прав громадян та безпеки країни, до процесу виявлення таких фактів на практиці залучатимуться й правоохоронні органи.

Так, за інформацією Держпраці України на початку жовтня поточного року, фахівці управлінь Держпраці та Служби безпеки України в Чернігівській області провели спільну перевірку підприємства будівельної галузі щодо порушення законодавства про працю та незаконного використання праці найманих працівників без належного оформлення трудових відносин.

Державні інспектори праці встановили, що тринадцять працівників упродовж тривалого часу (з грудня 2015 року до січня 2016 року і з серпня 2016 року до лютого 2017 року) працювали на об’єктах підприємства без офіційного оформлення трудових відносин. Не було внесено записи до трудових книжок цих осіб і не велися табелі обліку робочого часу, що суперечить законодавству України. Відповідно, суб’єкт господарювання не повідомив Державну фіскальну службу про прийняття їх на роботу.

На підприємство було накладено штрафні санкції, передбачені частиною 2 статті 265 Кодексу законів про працю України, у розмірі 30 мінімальних заробітних плат (96 тис. гривень) щодо кожного неоформленого працівника.

Поданий суб’єктом господарювання позов до суду щодо оскарження постанови Управління Держпраці у Чернігівській області про накладення фінансових санкцій Чернігівський окружний адміністративний суд залишив без задоволення. Тому за допущені порушення суб’єкт господарювання має сплатити 1 млн. 248 тис гривень.

Фахівці Управління Держпраці спільно зі спеціалістами Державної фіскальної служби Сумщини провели інспекційне відвідування одного з підприємців області, який виробляє хліб та хлібобулочні вироби, щодо дотримання ним вимог трудового законодавства, а саме належного оформлення трудових відносин з найманими працівниками.

Було виявлено, що суб’єкт господарювання порушив вимоги частини 1, 3 статті 24 Кодексу законів про працю України відносно окремих найманих працівників: допустив їх до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Крім того було установлено, що продукція виготовлялася працівниками, стан здоров’я яких не контролюється роботодавцем: не фіксується проходження медичних оглядів, що є особливо важливим при роботі з продовольчими товарами.

Також було виявлено, що одна із неоформлених працівників не має українського громадянства. Тож роботодавець порушив законодавство й в частині працевлаштування іноземних громадян. Щодо даного факту матеріали контрольного заходу передано до органів Державної міграційної служби України для подальшого прийняття відповідного рішення.

За результатами інспекційного відвідування фізичній особі-підприємцю Управлінням Держпраці у Сумській області винесено штраф у 384 000 грн.

Варто зазначити, що у всьому світі в процесі боротьби з незадекларованою працею інспекції праці стикаються з багатьма проблемами і труднощами. Як роботодавці, так і працівники часто відмовляються від співпраці, останні через страх втратити роботу або через вигоду отримання заробітної плати «у конверті», з якої не потрібно сплачувати податки. Деякі працівники обирають незадекларований підхід, коли отримують допомогу по безробіттю, чи можуть працювати вдома або незалежно. З іншого боку, роботодавці прагнуть скоротити експлуатаційні витрати та уникнути обмежень, що накладає трудове законодавство на їхню управлінську гнучкість. Цей опір і постійна мутація шахрайських практик зобов’язують інспекції праці постійно удосконалюватись, співпрацювати з різними суб’єктами, у тому числі з соціальними партнерами.

В Україні, як показує практика, досить важко, наприклад, виявити незадекларованих працівників не тільки у неформальному секторі, але й на підприємствах, які працюють офіційно. Так, у 2015 році Держпраці було виявлено лише 664 таких працівників, у 2016 році – 923.

Разом з тим, українськими інспекторами праці вже напрацьовано певний досвід із виявлення фактів підміни трудових договорів цивільно-правовими. У 2015 р. у результаті перевірок було зафіксовано 3000 таких випадків, у 2016 – 975.

Світова практика свідчить, що незадекларована праця є однією з форм соціального демпінгу, який створює недобросовісну конкуренцію між суб’єктами господарювання через низьку заробітну плату та невиплату допомоги із соціального забезпечення, призводить до порушення прав працівників, до приниження їхньої гідності. У зв’язку з цим МОП так само, як і ЄС, постійно наголошує на необхідності заохочувати перехід від незадекларованої праці до належним чином оформлених трудових відносин, як необхідної умови для забезпечення гідної праці.

З цією метою в Україні в 2016 році започатковано проект МОП «Зміцнення адміністрації праці з метою покращення умов праці і подолання не задекларованої праці».

Про результати пілотної кампанії з виявлення незадекларованої праці, яка є складовою зазначеного проекту, можна дізнатися на сайті Держпраці за посиланням  http://dsp.gov.ua/podolannia-nelehalnoi-zainiatosti/

До реалізації інформаційної складової цієї кампанії з самого її початку активно долучилися окремі членські організації ФПУ: ними здійснюється постійне інформування громадян про позицію профспілок щодо незадекларованої праці, про негативні її наслідки для країни та людини праці, про форми роботи профспілкових організацій з виявлення та протидії таким фактам.

Зокрема, 24 та 26 жовтня 2017 року таке інформування відбулося під час навчання профспілкового активу Профспілки працівників державних установ України з Донецької, Житомирської, Київської, Луганської, Черкаської та Чернігівської областей. З відповідною інформацією перед учасниками семінару виступила заступник керівника департаменту правового захисту – заступник головного правового інспектора праці апарату ФПУ Сидоряк І.Г. Серед профспілкових активістів було поширено спеціальний інформаційний буклет на зазначену тематику, підготовлений в рамках проекту МОП.

 

Департамент правового захисту ФПУ

 

 o