IMG 20220712 102915

 

12 липня 2022 року у ФПУ відбувся Zoom-вебінар на тему: «Врегулювання трудових відносин під час воєнного стану: новації».

У вебінарі взяли участь керівники та представники членських організацій ФПУ, Голова ФПУ Григорій Осовий, заступник Голови ФПУ Олександр Шубін.

На початку роботи було наголошено, що введення в Україні воєнного стану зумовило виникнення та збільшення питань, пов’язаних з організацією  та урегулюванням трудових відносин у цих надзвичайних умовах.

IMG 20220712 102832

Прийняття Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» No2136-ІХ дозволило частково вирішити гострі питання щодо взаємодії роботодавця та працівників у період воєнного стану. Однак, законотворчі процеси супроводжувалися постійним внесенням змін у трудове законодавство, останніми з яких є ухвалення 1 липня ц.р. законопроєкту №7251 «Про внесення змін до деяких законів України щодо оптимізації трудових відносин».

Прийняття цього Закону покликано оптимізувати порядок взаємодії між працівником та роботодавцем в умовах воєнного стану, усунути потенційне виникнення трудових спорів у зв’язку з наявними законодавчими прогалинами у регулюванні трудових відносин.

Зі змінами, що вносить цей закон до трудового законодавства, учасників вебінару ознайомили фахівці Департаменту правового захисту апарату ФПУ. Було зазначено, що Законом передбачається внесення змін до Кодексу законів про працю України, законів України, «Про оплату праці», «Про відпустки», «Про запобігання корупції» та «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану».

IMG 20220712 110418

Було акцентовано, що під час попереднього розгляду цього законопроекту на засіданнях робочих груп при Комітеті ВРУ з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів, профспілки пропонували поправки, спрямовані на захист прав працівників. Значна кількість поправок від народних депутатів України (в т.ч. підготовлених і внесених за пропозиціями від профспілок) та підтриманих представникам об’єднаних профспілок, була врахована.

Зокрема, профспілки пропонували поправки, спрямовані на захист прав працівників, щодо:

´ Спрощення механізму обміну інформацією між роботодавцем  і працівником лише в умовах воєнного стану;

´ Обов’язку роботодавця інформувати працівників, які працюють за строковим трудовим договором про вакансії, що відповідають їх кваліфікації та передбачають можливість укладення безстрокового трудового договору, а також забезпечувати рівні можливості таких працівників для його укладення;

´ Права працівників, які в умовах воєнного стану залишили територію України, отримати відпустку без збереження заробітної плати до 90 днів;

 IMG 20220712 102806

´ Обов’язку роботодавця інформувати профспілку, а у випадку масового вивільнення, проводити з нею консультації щодо неможливості забезпечення працівника роботою, визначеною трудовим договором;

´ Обмеження можливості збільшення нормальної тривалості   робочого часу у період дії воєнного стану лише для працівників, які виконують трудові обов'язки на об'єктах критичної інфраструктури;

´ Оплати праці за відпрацьований час збільшеної,  у період  дії воєнного стану, нормальної тривалості робочого часу;

´ Необов’язковості обмеження тривалості щорічних відпусток у період дії воєнного стану;

´ Упорядкування призупинення трудових відносин у період дії воєнного стану та визначення механізму захисту трудових прав працівника (у тому числі профспілкою) від неправомірного його запровадження роботодавцем;

´ Опрацювання Кабінетом Міністрів України питання соціальної підтримки працівників, дію трудових договорів з якими призупинено і яким не виплачується заробітна плата або які не мають інших джерел доходів;

´ Поновлення державного контролю за незадекларованою працею.

 IMG 20220712 102726

Учасники провели жваву дискусію, обмінялись думками щодо теми, яка обговорювалась, отримали відповіді на запитання, які їх турбують.

Серед питань, обговорених на вебінарі: За що сьогодні можна звільнити працівника з роботи аби не порушити закон? Якими є сьогодні норми закону по відношенню до людей, які виїхали за кордон? Як довго людина може перебувати у відпустці за власний рахунок? Скільки годин на тиждень мають працювати люди і чи має додаткова праця оплачуватися? Скільки днів триватиме відпустка? Коли поновлюються позапланові заходи державного контролю за додержанням законодавства про працю? Чи зберігаються виплати і робоче місце мобілізованих? та ін..

 IMG 20220712 102407

IMG 20220712 102513

Пресцентр ФПУ