Unicef Children

 

         Наближається Міжнародний день захисту дітей - прекрасне свято радості та надії, свято наймолодших мешканців нашої планети, маленьких громадян України. Адже саме в дітях ми хочемо бачити здійснення своїх мрій і сподівань. Прагнемо, щоб вони росли здоровими та радісними, прославляли свої родини і рідний край. Саме вони , як ніхто інший, потребують захисту, уваги, турботи й тепла.

День захисту дітей – це не тільки веселе свято для самих дітей, це і нагадування суспільству про необхідність захищати права малечі, щоб усі діти росли щасливими, вчилися, займалися улюбленою справою і в майбутньому стали хорошими батьками і громадянами своєї країни.

День захисту дітей –одне з найстаріших міжнародних свят. За однією з версій, у 1925 році Генеральний консул Китаю в Сан-Франциско зібрав групу китайських дітей-сиріт і влаштував для них святкування Дуань-у Цзе (Фестивалю човнів-драконів), дата якого якраз припала на 1 червня. Завдяки щасливому випадку, день збігся і з часом проведення "дитячої" конференції в Женеві.

Рішення про відзначення Міжнародного дня захисту дітей 1 червня прийняла Міжнародна демократична федерація жінок у листопаді 1949 року. Перший Міжнародний день захисту дітей було відзначено ще в 1950 році. ООН підтримала ініціативу федерації та оголосила захист прав, здоров'я і життя дитини - одним із пріоритетів у своїй діяльності. У Міжнародного дня дітей є прапор. На зеленому тлі, який символізує зростання та гармонію, навколо знаку Землі, розміщені фігурки - червона, жовта, синя, біла і чорна. Ці людські фігурки символізують різноманітність і терпимість. Знак Землі, розміщений в центрі, - це символ нашого загального дому.

В Україні цей день відзначають із 1998 року. У 1991 році Україна приєдналася до Конвенції ООН про права дитини. З 27 вересня 1991 року для України набула чинності Конвенція Організації Об'єднаних Націй про права дитини, згідно з якою кожна держава зобов'язана поважати та заохочувати право дитини на всебічну участь у культурному і творчому житті, забезпечувати їй повноцінне дозвілля та відпочинок, сприяти наданню їй відповідних можливостей для цього. Цією конвенцією також чітко визначено, що дитина має право на захист від фізичного та психічного насильства.

Відповідно до вимог Конвенції ООН про права дитини забезпечення прав дітей потребує консолідації зусиль органів державної влади, місцевого самоврядування та громадськості.

Як законні представники трудящих профспілки не мають права стояти осторонь проблем, що існують у сфері захисту прав дітей, оскільки покликані захищати не тільки трудові, але й соціально-економічні права та інтереси своїх членів.

Використовуючи свої «інструменти», профспілки мають брати участь у підвищенні рівня освіченості дітей та дорослих про існуючі механізми і можливості захисту конституційних прав та свобод дитини; в реалізації загальнодержавних програм виховання підростаючого покоління; розробці та впровадженні системи організації дозвілля дітей, доступної для кожної дитини; в підтримці діяльності дитячих організацій; запровадженні дієвого механізму запобігання та боротьби з найгіршими формами використання дитячої праці; здійсненні громадського контролю у сфері додержання прав дітей.

Крім оздоровлення дітей, яке є багаторічною традицією профспілкових організацій, вкрай важливим є проведення на підприємствах, в установах, організаціях системної роботи з питань громадського контролю за додержанням трудових прав неповнолітніх: охороною праці, встановленням норм виробітку, оплати праці, робочого часу та часу відпочинку.

Разом з представниками молодіжних організацій, які діють на підприємстві, профспілкові комітети мають розглядати питання про заохочення неповнолітніх працівників, вирішення їх житлових питань, їх звільнення, використання коштів на розвиток культурно-масової і спортивної роботи на умовах, визначених колективним договором.

Головне завдання профспілок - захищати права трудящих. Однак доля маленьких українців, захист їхніх прав та людської гідності, забезпечення належного рівня їх виховання – це те, що завжди має бути в центрі уваги і об’єднувати не тільки всіх спілчан, але й все українське суспільство.

 На допомогу профспілковому активу надається перелік нормативно-правових актів з питань захисту прав дитини.

 

Департамент правового захисту

апарату ФПУ