zakon2

 

Спільний представницький, орган об'єднань профспілок розглянув проект Закону України «Про внесення змін до Закону України «Пре загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (щодо стимулюванню роботи осіб із числа інвалідів)» та підтримав пропозиції, спрямовані на стимулювання зайнятості інвалідів і посилення соціального захисту працюючих інвалідів. Про це повідомив під час розгляду законопроекту на засіданні Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та праці 20 лютого ц.р. перший заступник керівника СПО об’єднань профспілок, заступник Голови ФПУ Г.В.Осовий.

Автори змін до законодавства пропонують призначати пенсію особам, що мають другу групу інвалідності, у розмірі пенсії за віком. Нагадаємо, що сьогодні інваліди її не отримують тому, що згідно із законодавством, право на оформлення пенсії мають лише не працюючи інваліди.

Оскільки документ спрямований на те, щоб надати більше стимулів роботодавцям для працевлаштування осіб з інвалідністю, - профспілки його підтримали, - сказав Г.В.Осовий, - ми вважаємо таку пропозицію цілком зрозумілою тому, що розмір пенсії на сьогоднішній день не є такими, що може цілком задовольнити людину, тим більше інваліда, який через стан свого здоров’я постійно вимушений нести додаткові матеріальні витрати. З іншого боку, цей закон може сприяти вирішенню важливої соціальної проблеми щодо працевлаштування.

При доопрацюванні законопроекту до розгляду його у другому читанні профспілки запропонували норму щодо перерахунку пенсії у зв'язку із зміною прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, поширити на всіх пенсіонерів, незалежно від одержуваної їми пенсії та факту роботи.

 

Ще один пенсійний законопроект розглядався на засіданні Комітету - проект Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про освіту» (щодо збільшення розміру пенсійного забезпечення педагогічних працівників та встановлення додаткових державних гарантій педагогічним та науково-педагогічним працівникам)».

Автори пропонують для цієї категорії громадян при виході на пенсію встановити її розмір на рівні 80% від розміру зарплати педагогічного працівника, яку він отримував.

Механізм полягає у тому, що та пенсія, яка нараховується та виплачується за рахунок коштів Пенсійного фонду – це буде одна складова, а якщо згаданої суми не вистачає до 80% від втраченого заробітку, то різниця має оплачуватись за рахунок коштів Державного бюджету.

- Ідея має раціональне зерно, – прокоментував підсумки обговорення перший заступник керівника СПО об’єднань профспілок, заступник Голови ФПУ Г.В.Осовий, - Профспілка працівників освіти і науки України також її підтримала, але СПО профспілок дійшов висновку, що при віришенні цього питання потрібен більш ширший підхід, щоб згадана норма могла би бути пристосованою до інших працівників бюджетної сфери.

Другою вадою було названа відсутність у нашій державі механізму виплати пенсій з двох джерел. Також немає відповідних розрахунків щодо додаткових навантажень на Держбюджет. Утім, за оцінкою Мінфіну, на таку доплату з місцевих та Державного бюджету потрібно додатково не менше 8, 5 млрд.грн. на рік, а якщо до освітян приєднаються інші категорії працівників бюджетної сфери, сума збільшиться у рази. Тому СПО профспілок вніс наступні пропозиції: при підготовці до розгляду зазначеного законопроекту до другого читання необхідно визначити:

- вік, при досягненні якого призначатиметься пенсія за віком;

- тривалість страхового та спеціального стажу для чоловіків і жінок, необхідного для призначення пенсії;

- посади (види діяльності), зайнятість на яких зараховуватимуться до спеціального стажу;

- періоди роботи, за які визначатиметься заробіток, та види оплати праці, що враховуватимуться до заробітку при призначенні пенсії, порядок визначення величини заробітку для обчислення розміру пенсії;

- граничний розмір пенсії;

- порядок виплати пенсії, в т.ч. у період продовження роботи на посадах, які дають право на таку пенсію;

- порядок підвищення та перерахунку пенсій у зв'язку із ростом індексу споживчих цін, зростанням середньої заробітної плати в країні, підвищенням заробітної плати у зазначеної категорії працівників тощо;

- порядок обчислення пенсії при переході з одного виду пенсії на інший.

Також у законі необхідно визначити умови призначення, розміри та порядок обчислення пенсій по інвалідності та у разі втрати годувальника.

 

ІАЦ