2013 046 019

 

Важливі питання забезпечення соціальної справедливості в соціальному страхуванні та пенсійному забезпеченні, підвищення ролі у цій сфері профспілок стали головними темами під час зустрічі з представниками регіональних ЗМІ заступника Голови Федерації профспілок України Григорія Осового та заступника керівника Департаменту соціального діалогу та соціального страхування – керівника Управління з питань соціального страхування та пенсійного забезпечення Віктора Іванкевича.

Як повідомив Григорій Осовий, в Україні створена та доволі успішно діє система загальнообов’язкового державного соціального страхування. Вона складається з п’яти основних елементів. Це фонди державного соціального страхування: на випадок безробіття; на випадок тимчасової втрати працездатності; від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання; пенсійне страхування та п’ятий елемент – загальнообов’язкове державне медичне соціальне страхування, яке досі в Україні ще не запроваджено.

Заступник Голови ФПУ наголосив на тому, що на виконання Цільової програми «Професійні спілки – за розвиток соціальної держави в Україні» членські організації, ФПУ та її представники в керівних органах фондів соціального страхування спрямовують свої зусилля на підвищення рівня матеріального забезпечення та соціальних послуг застрахованих осіб, а там, де законодавство дозволяє – членам сімей цих осіб. Це у свою чергу знайшло своє втілення в положення Генеральної угоди на 2010-2012 рр., зокрема, щодо заходів, спрямованих на збільшення чисельності працівників та членів їх сімей, які будуть оздоровлюватися в санаторно-курортних закладах за рахунок більш ефективного використання коштів соціального страхування.

Для профспілок такий підхід має принципове значення, підкреслив Григорій Осовий, оскільки усі соціальні послуги, у тому числі і санаторно-курортні, фінансуються за залишковим принципом, а тому зберегти їх в умовах триваючої фінансово-економічної кризи є однією із пріоритетних цілей. Великих зусиль також потребувало осучаснення щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві. Продовжуються консультації із соціальними партнерами щодо впровадження загальнообов’язкового державного соціального медичного страхування, запровадження якого планується у 2014 році, хоча законодавчу роботу в цьому напрямку розпочато вже близько п’ятнадцяти років тому.

Заступник Голови ФПУ розповів, що у 2013 році Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, планується продовжити збільшення фінансування оздоровчих заходів в цілому на 23,2%, у тому числі на санаторно-курортне лікування застрахованих осіб – на 22,4%, на оздоровлення дітей – на 57%. Однак проти цього різко виступає сторона роботодавців. Продовжуються постійні дебати щодо доцільності фінансування тих чи інших напрямів. Крім того, у зв’язку з не затвердженням правлінням регіональних програм з січня не проводиться фінансування ДЮСШ, санаторіїв-профілакторіїв, що викликало соціальну напругу на місцях. Головою ФПУ особисто вживаються заходи щодо невідкладного розв’язання цієї проблеми.

За таких обставин, зазначив Григорій Осовий, профспілкам та об’єднанням роботодавців необхідно консолідувати зусилля задля захисту демократичного механізму управління фондами загальнообов’язкового державного соціального страхування, жорсткіше обстоювати пропозицію щодо переходу до двостороннього управління – представниками профспілок та об’єднань організацій роботодавців і одночасного посилення системи державного нагляду.

Керівник Управління з питань соціального страхування та пенсійного забезпечення ФПУ Віктор Іванкевич зазначив, що консолідований бюджет фондів системи загальнообов’язкового державного соціального страхування складає близько 280 млрд. гривень. Ця система забезпечує соціальним захистом видами соціального страхування близько 13,7 млн. пенсіонерів та понад 14 млн. працівників та членів їх сімей на солідарній основі. Він також повідомив, що профспілки вимагають легалізації зайнятості та заробітних плат, виступають проти наміру перетворити систему єдиного соціального внеску у систему єдиного страхового податку, незабезпечення мінімальних гарантій по страховим виплатам, штучно заниженого розміру щомісячної допомоги потерпілим на виробництві.

Віктор Іванкевич підкреслив, що у 2012 році з ініціативи профспілок, яку підтримав Уряд, Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань розпочате осучаснення щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві. Перший етап зазначеного осучаснення проведено навесні 2012 р. по відношенню до щомісячних страхових виплат призначених потерпілим та їх сім’ям до 2006 р. на загальну суму 552 млн. гривень. Профіцит коштів Фонду (близько 1 млрд. грн.) дозволив правлінню Фонду на вимогу профспілок прийняти рішення про проведення ще одного етапу осучаснення щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві, а саме підвищення з 1 вересня 2012 р. щомісячних страхових виплат призначених потерпілим та їх сім’ям до 2007 р. в середньому на 200-220 грн. на загальну суму 710 млн. гривень. Ці підвищення стосувалися понад 240 тис. потерпілих та членів їх сімей.

Григорій Осовий та Віктор Іванкевич відповіли на запитання журналістів регіональних ЗМІ.

 

 

Інформаційно-аналітичний центр ФПУ

 

2013 046 007

 

2013 046 010

 

2013 046 009

 

2013 046 022

 

2013 046 014