94a295845a45dd597539a8fa3199c5ad

 

На засіданні Урядового комітету з питань економічної, фінансової та правової політики, розвитку паливно-енергетичного комплексу, інфраструктури, оборонної та правоохоронної діяльності розглянуто проект постанови КМУ «Про деякі питання споживання природного газу побутовими споживачами».

 

У роботі Комітету взяв участь голова СПО об’єднань профспілок, Голова ФПУ Григорій Осовий, який у своєму виступі привернув увагу урядовців до того, що зазначений проект безпосередньо стосується соціального захисту громадян, зокрема підвищення цін на природний газ для населення. Не зважаючи на це, його розробник – Міненерговугілля на погодження профспілкового СПО цей акт не надсилав, що, на думку профспілок, є порушенням законодавства про соціальний діалог. Тим більше, що проектом урядової постанови пропонується збільшення норм споживання природного газу для споживачів, які не мають газових лічильників, і запровадження диференціації таких норм у залежності від опалювального сезону.

Також планується зменшити соціальні нормативи споживання газу, в межах яких держава надає громадянам пільги або субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, що в умовах зростання цін і тарифів неодмінно призведе до погіршення соціального захисту найбільш вразливих верств населення.

Для інформації учасникам засідання було повідомлено, що Окружний адміністративний суд м. Києва скасував постанову КМУ № 203 «Про норми споживання природного газу для населення у разі відсутності газових лічильників», тому Уряду у встановлені строки необхідно або підтвердити об’єктивність вже встановлених норм споживання газу, або згідно з рішенням суду повернутися до норм, що діяли раніше.

Як вважають експерти, найкращим способом урегулювання зазначеної проблеми є встановлення в усіх господарствах лічильників газу (наразі 75% житлового фонду (квартир та житлових будинків) оснащено такими лічильниками, а решта - ні). Проте, для споживачів, які не мають газових лічильників, норма споживання газу має бути визначена об’єктивно з урахуванням обстеження об’ємів споживання газу компетентними установами, такими як «Проектний та науково-дослідний інститут по газопостачанню, теплопостачанню та комплексному благоустрою міст і селищ України» («Укрндіінжпроект»), або ін..

- Норми мають бути науково обґрунтовані і узгоджені з профспілками, - додав Г.Осовий. – Тому ми запропонували відхилити цю постанову та направити її на опрацювання соціальним партнерам.

Він нагадав, що у 2014 році відповідною постановою КМУ стосовно встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування вже були встановлені певні норми споживання газу і та постанова проходила узгодження з профспілками. Крім того, за висновками профспілкових фахівців, запропонований наразі проект суперечить дорученню Президента України щодо розширення програм надання населенню житлових субсидій після підвищення Кабінетом міністрів України з 1 листопада ц.р. на 23,5% ціни на природний газ для населення.

Прес-центр ФПУ