i

 

Станом на 28.11.2012 заборгованість із заробітної плати працівникам освіти Чернігівської області становила 60,9 млн. грн. (28,3 млн. грн. за жовтень та 32,6 млн. грн. за І половину листопада). Під загрозою опинилась виплата заробітної плати за ІІ половину листопада та грудень.

 

Чернігівська обласна організація Профспілки, ЦК Профспілки, Федерація профспілок України, Федерація профспілкових організацій Чернігівської області, районні та міські профспілкові організації неодноразово направляли звернення до органів влади всіх рівнів.

 

Нарешті, розпорядженням Кабінету Міністрів України від 28.11.2012 № 973-р «Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених Міністерству фінансів і Міністерству регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства на 2012 рік» були збільшені видатки споживання за програмою «Додаткові дотації з державного бюджету місцевим бюджетам» на 1630 млн. грн. Із цієї суми для Чернігівської області передбачено 93,4 млн. грн. (5,7 % від усією суми). Розпорядженням голови Чернігівської облдержадміністрації від 06.12.2012 № 454 «Про розподіл дотації» ці кошти розподілені між місцевими бюджетами області. Зазначені кошти дозволили погасити заборгованість із заробітної плати працівникам освіти області за жовтень та частину листопада.

 

Крім того, 4 грудня Верховною Радою України прийнято Закон «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік», яким видатки Міністерства фінансів збільшені на 1370 млн. грн. за програмою «Додаткові дотації з державного бюджету місцевим бюджетам» та доручено Кабінету Міністрів здійснити їх розподіл.

 

У зв’язку з однією з найбільших сум заборгованості у бюджетній сфері серед інших областей держави 19 грудня голова облдержадміністрації В.М. Хоменко був запрошений на засідання Кабінету Міністрів, де переконував членів Уряду в об’єктивних причинах виникнення заборгованості, зважаючи на специфіку області, та у неможливості виплатити борги власними силами.

 

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 19.12.2012 № 1048-р «Про розподіл у 2012 році нерозподіленого обсягу додаткової дотації на вирівнювання фінансової забезпеченості місцевих бюджетів» розподілена дотація у сумі 659,5 млн. грн., з якої Чернігівська область отримала 40,0 млн. (6,1% від усієї суми). Розпорядженням голови Чернігівської облдержадміністрації від 21.12.2012 № 484 «Про розподіл дотації» ці кошти розподілені між місцевими бюджетами області.

 

Проте, зазначені кошти дозволили лише дещо скоротити заборгованість із заробітної плати працівникам освіти області за листопад.

 

20 грудня під час колегії управління освіти і науки облдержадміністрації начальники відділів і управлінь освіти підтримали профспілку у зверненні до вищестоящих владних структур.

 

Врешті решт, розпорядженням Кабінету Міністрів України від 24.12.2012 № 1061-р «Про розподіл у 2012 році нерозподіленого обсягу додаткової дотації на вирівнювання фінансової забезпеченості місцевих бюджетів» розподілена інша частина передбачених Законом «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» від 04.12.2012 коштів у сумі 710,5 млн. грн., з якої Чернігівська область отримала 195,0 млн. (27,4 % від усієї суми). Розпорядженням голови Чернігівської облдержадміністрації ці кошти розподілені між місцевими бюджетами області. Зазначені кошти дозволили виплатити заробітну плату майже всім працівникам освіти області за 2012 рік, включаючи ІІ половину грудня.

 

Згідно з Угодою між управлінням освіти і науки облдержадміністрації та обласною організацією Профспілки працівників освіти і науки України на 2012-2015 роки та згідно з більшістю угод районного та міського рівня заробітна плата за другу половину грудня має виплачуватись не пізніше 31 грудня. Відповідно до ч. 2 ст. 115 КЗпП України, ч. 2 ст. 24 Закону України «Про оплату праці» у разі, коли день виплати заробітної плати збігається з вихідним, святковим або неробочим днем, заробітна плата виплачується напередодні. Зазначені норми дозволили виплатити майже кожному освітянину області грудневу заробітну плату ще до новорічних свят.

 

Віталій Копиш

Чернігівська обласна організація Профспілки працівників освіти і науки України