DSC01653

Друга звітно-виборна конференція Львівського об’єднання профспілок Львівщини, яке, за словами учасника конференції, голови ФПУ Юрія Кулика «серед семидесяти обласних об’єднань - одне з найбойовитіших, де говорять відверто і сміливо, хоч критика неприємна, але вона допомагає позбуватися негативу і йти вперед» була бурхливою. Першим і стержневим питанням був пересічний звіт голови ОПЛ Романа Дацька про роботу за 2008-2012-ий, однак передача на місцевому телеканалі ZIK «ПРАВОкація» за участі кількох профлідерів напередодні, внесла свої корективи у плановий захід. Адже йшлося про використання профспілкового майна, ситуацію зі звільненням працівників готельно-навчально комплексу «Гетьман», яка спонукала делегатів порушити дві стержневі теми: гласність у використанні і розпорядженні профспілковим майном та дотримання норм трудового права у самих профспілках.

На фоні, як сказав і сам голова ОПЛ Роман Дацько, втрати в області цілих трудових колективів, у тому числі такого містоутворюючого підприємства, як Дрогобицький нафтопереробний – 1100 працюючих, підприємств Львівприлад, «Діалік» та інших про ріст, мотивацію членства, результативність стратегії і тактики соціального захисту профспілок, що є для них головним, говорити нині вельми проблематично.

Голова обласної організації профспілки працівників держустанов Мирон Іванків причину такої ситуації діагностував так: ми перетворилися на оплакувальника бід своїх спілчан, констатуючи наслідки, не впливаємо на причини проблем. Одним з методів лікування назвав необхідність реформування структури організації, яка послуговується ще радянськими рудиментами, і механізмів її впливу, добитися відповідальності за невиконання різних рівнів Угод тими, хто їх підписує. А щоб профспілка стала рівним соціальним партнером роботодавцю і владі має підсилити свої фундаментальні позиції, як це є у світі, створенням страйкового фонду –не останнього важеля громадської організації для проведення дієвих акцій протесту в обороні прав людини праці, особливо в нашій країні і ситуації, коли люд бідніє, а олігархи, як додала голова профспілки фінбанківських установ Оксана Андрусів, входять в десятку найбагатших у світі. Профспілки мають стати дієвим засобом формування громадської думки, інакше цю нішу займуть інші.

За існуючого до профспілок довір’я, продовжив Мирон Іванків, знизу кошти сьогодні не надійдадуть, тільки з профспілкового майна і депозитів, які мають працювати на організацію, кожного її члена і тим теж можемо завоювати довір’я до організації.

Щодо профспілкового майна пропозиції у виступаючих були різні – від «продати його, щоб убезпечитися від рейдерських захоплень і покласти кошти на депозит, та займатися розвитком нової ідеології профспілкового руху, про що говорив п.Іванків та голова молодіжної Ради ОПЛ Андрій Олійник, до здатності і вміння його утримувати і мати користь для організації. Досвід такого гранда, як членська організація Об’єднання профспілок Львівщини, - обласна організація профспілки працівників освіти і науки – зберегла і утримує Будинок вчених, трускавецький пансіонат «Пролісок», залишився в галузі оздоровчий табір на Золочівщині. Про це сказала делегатам профлідер Марія Яцейко. Голова ФПУ наголосив: майно має працювати ефективно, без цього джерела доходів організації втілювати поважні проекти тільки на членські внески важко, а навіть неможливо. При тому висловися неоднозначно про мараторій, ним же виданий, на продаж та передачу в оренду профспілкового майна.

Проблема з майном Львівського Об’єднання профспілок, як випливає з виступів делегатів, полягає в послабленні громадського контролю за його розпорядженням – майже одноосібно.

«В громадській організації, переконаний ветеран профспілкового руху, заступник голови обласної організації профспілки працівників нафтогазової промисловості Костянтин Рязанцев, необхідна максимальнав прозорість його утримання, експлуатації, у тому числі й реалізації». «Це організація, де працюють людські гроші, тяжко зароблені і мені їх шкода» , - додав у розмові голова Перемишлянської районної організації працівників культури Зіновій Козак.

Голова профкому викладачів Львівської Політехніки Володимир Гайдук у виступі на конференції сказав: ми не можемо зробити вигляд, що у нас все гаразд, що не було розголосу в мас- медіа, тому пропоную створити тимчасову комісію, яка розбиратиметься з продажем профспілкового майна ОПЛ, рухом коштів і ситуацією в «Гетьмані». Конференція прийняла цю пропозицію одноголосно. В її склад увійшли Володимир Гайдук, головний бухгалтер ОПЛ Людмила Скрильова, голова профспілки фінбанківських установ Оксана Андрусів, голова обласної організації профспілки працівників житлово-комунального господарства Богдан Козло, завідувач соціально-економічного відділу обласної організації профспілки працівників освіти і науки Мар’ян Калин, головний редактор газети профспілок Львівщини Ігор Маршалок. До її складу увійшло 12осіб. Перше засідання її призначено в перших числах лютого.

Щодо утвердження трудового права в самих профспілках, продовжив Володимир Гайдук, то ми боремося в своїй первинній організації проти незаконного застосування строкових договорів, а тут така ж проблема в готельно-навчальному комплексі, де роботодавцем є сама профспілка. В обороні трудових прав цього колективу послідовно виступила їх галузева, яку очолює Богдан Козло.

Може здатися все це дивним, якщо не вважати, до честі окремих галузевих профлідерів, вони зуміли зайняти принципову позицію щодо виправлення ситуації в громадській організації, конкретика якої полягла в тому числі у виробленні нового Положення про Об’єднання профспілок Львівщини.

Примітними тут є такі принципово нові пункти, які вимагають від голови ОПЛ «не займати керівні посади в інших установах і організаціях» . Один з пунктів гласить, що виконком приймає рішення про використання коштів та розпорядження майном організації. Прийнято новий регламент проведення конференцій. Володимир Гайдук вніс пропозицію про обрання до складу виконкому - 50 на 50, крім голів галузевих профспілок, голів первинних організацій. Запропонував обмежити вік для керівників профспілкових обєднань до 65 років. Ця тема, доречі кажучи, не менш важлива – кадрова політика в профспілках, виховання молодих профлідерів, що теж висвітлила ця неординарна звітно-виборна конференція.

Голова профспілки працівників комунального господарства Богдан Козло наголосив на необхідності знаходити профлідером Обєднання час і можливості підтримати галузі у вирішенні їх проблем, проведенні акцій протесту, наданні виходу на керівних осіб різних рівнів, співпраця з трудовими колективами, перед лідерами яких, як підкреслив Богдан Йосипович «варто стати на коліна», перед трудовим колективом навчально-готельного комплексу «Гетьман» у тому числі. Прозвучала пропозиція призначати керівниками профспілкових підприємств фахівців на конкурсних засадах, на готельно-навчальний комплекс «Гетьман» теж. За словами Романа Дацька, буде таким чином призначено керівника профспілкових курсів.

В кулуарах делегати жваво обговорювали фактор доступності, щирості і простоти профлідера, готовності йти простій людині назустріч і допомогу. Думки про цю «профспілкову» рису в Романа Дацька розійшлися, були різними, навіть діаметрально протилежними.

В роботі звітно-виборної конференції взяли участь і виступили голова міста Львова Андрій Садовий. Він не поскупився на компліменти профспілкам, акцентувавши, що «зрозумів, що профспілки – велика сила, їх треба шанувати, поважати і рухатися вперед. А хто того не робить, закінчить трагічно…» напівжартома - напівсерйозно сказав урядовець.

Перший заступник голови Львівської облдержадміністрації Богдан Матолич сказав: за участі профспілок вдалося скоротити борги з зарплати. На 37 підприємствах – на 14 відсотків. Однак сьогодні він становить в області 58 млн. грн. Він запросив фахівців громадської організації вносити свої пропозиції до Програми промислового розвитку області, до підтримки і розвитку кооперативного руху, за який висловилися чимало селян Львівщини.

Голова Львівської обласного об’єднання організацій роботодавців Іван Ривак переконаний, що його громадську організацію єднає з профспілками актуальність боротьби за вітчизняного товаровиробника: «... вони мусять зрозуміти - не буде виробництва й чиновники ні до чого», результативне і доцільне протистояння фіскальним органам. Вже спільно вдалося вирішити важливу проблему зниження підприємствам податку на землю – 40 відсотків від прийнятої грошової оцінки, що порятувало багатьох з них і робочі місця мешканців регіону.

Висловили свої думки голова профкому ТЗОВ «Леоні» Володимир Шікітка, якого ОПЛ вборонило від свавілля роботодавця, голова первинки з нафтогазової промисловості Юлія Дмитруш, голови обласних галузевих Ігор Литвин. Він загострив увагу присутніх керівників ФПУ пп. Юрія Кулика і Євгена Драп’ятого на проблемах виробничих галузей. В тон йому голова профкому шахти «Межирічанська» Сергій Ткач поставив питання про доступність для шахтарів оздоровчих путівок, бо наразі «треба бути дуже здоровим, щоб її добитися».

Головний доповідач голова ОПЛ визначив традиційні пріоритети роботи організації. Цікавою була його пропозиція про створення консультпунктів профспілок в районах і містах області.

Привітав колег і передав найщиріші побажання успіхів у боротьбі за права людини праці голова Всепольського об’єднання профспілок Ян Гуз.

Відкритим голосуванням з п’яти запропонованих кандидатур: п.п. Дацько, Яцейко,Литвин, Яремчук, Тарнавський, - троє з них виступили і висловилися щодо важливих моментів профруху Львіщини, взявшии самовідвід . Голова профспілки працівників АПК Михайло Тарнавський через хворобу не був присутній у залі.

З 225 делегатів, зареєстрованих у залі, 167 висловилися у відкритому голосуванні за кандидатуру Романа Дацька, якого й було обрано повторно головою Об’єднання профспілок Львівщини.

 

 

Об’єднання профспілок Львівщини

 

DSC01654

 

DSC01652

 

.