afl-cio

 

Департамент міжнародної роботи апарату ФПУ продовжує серію матеріалів, присвячених відрядженню Голови ФПУ Ю.М. Кулика на конвенцію АФТ-КПП (США). Сьогодні пропонуємо вашій увазі заяву цієї профспілкової організації щодо угоди про вільну торгівлю в рамках Транс-Тихоокеанського партнерства.

 

США та ще 11 країн Тихоокеанського регіону - Австралія, Бруней-Даруссалам, Канада, Чилі, Малайзія, Мексика, Нова Зеландія, Перу, Сінгапур, В'єтнам і Японія - ведуть переговори про угоду про вільну торгівлю в рамках Транс-Тихоокеанського партнерства (ТТП).

 

Цю торговельну угоду адміністрація Обами представляє як можливість реформи торгової політики США, що допоможе експортувати американські товари, а не займатися аутсорсингом робочих місць. Переговори ведуться в режимі максимальної секретності, але з тих невеликих даних, що знаходяться у відкритому доступі, не видно, щоб угода забезпечувала новий рівень добробуту для працюючих сімей.

 

АФТ-КПП поділилася з адміністрацією Президента Обами ідеями про те, як поліпшити позиції США в торгівлі так, щоб вони працювали на користь 99% населення, а не лише 1%. На жаль, це важка боротьба проти глобальних корпорацій та сучасної торговельної політики з її вимогами дерегулювання, приватизації, податкових пільг та інших фінансових переваг для великого бізнесу, що запроваджуються одночасно зі скороченням соціальних гарантій в ім'я «гнучкості ринку праці».

 

Яким буде вплив ТТП на права трудящих?

 

Ми ще не знаємо, чи дасть ТТП робочим Америки ту торгову угоду, що буде їм корисна, але те, що відомо про мету та перебіг переговорів, викликає велике занепокоєння. Наприклад, щодо трудових прав, у доступних документах йдеться: «…країни ТТП обговорюють елементи, які включають зобов'язання по захисту трудових прав і механізми для забезпечення співробітництва, координації та діалогу з трудових питань, що становлять взаємний інтерес», але там нема ані слова про основні трудові стандарти не в Міжнародної організації праці або навіть норми трудового права, що можуть застосовуватися примусово. Прогрес, що його було досягнуто за роки роботи, не можна втрачати. Ось чому АФТ-КПП буде боротися за положення про захист праці, які забезпечуватимуть робітників будь-якої країні партнерства можливістю користуватися основними правами та свободами, такими як свобода об'єднання та право на ведення колективних переговорів.

 

Поки ще не ясно, чи всі країни ТТП візьмуть на себе зобов'язання з дотримання обов'язкових стандартів праці. Але трудящі Америки не можуть піти назад: ми очікуємо, що трудові зобов'язання значно поліпшать угоди часів президента Буша.

 

 

Департамент міжнародної роботи апарату ФПУ