З нагоди 75-річчя від дня народження Василя Стуса в Музеї книги і друкарства України, який розташувався в приміщенні колишньої друкарні Свято-Успенської Києво-Печерській Лаври (вул. Лаврська, 9, корп.9) відкрилась виставка творів поета.

На виставці експонуються матеріали з колекції Музею книги і друкарства України, відділу рукописних фондів та текстології, а також бібліотеки Інституту літератури ім. Т.Шевченка НАН України, Національного музею українського народно-декоративного мистецтва, архівів Дмитра Стуса і Василя Овсієнка.

Життя у творчості утвердило поетичне кредо Василя Стуса – «… і в смерті повернуся до життя…».

За словами Дмитра Стуса, які він виголосив на відкритті виставки, - в Україні за роки незалежності твори батька видано накладом понад мільйон примірників, однак через незадоволений читацький попит їх постійно бракує. Наразі готується до перевидання повне зібрання творів митця та книга Дмитра Стуса «Життя як творчість», у якій оповідається про життєвий і творчий шлях посмертно пошанованого лауреата Національної премії імені Тараса Шевченка (1993 р.), Героя України (2005 р.) Василя Стуса.

Перша проба пера Василя Стуса побачила світ 1959 р. в письменницькій «Літературній газеті» з передумовою до його віршів Андрія Малишка.

1964 року В.Стус передав до видавництва «Молодь» свою першу поетичну збірку «Круговерть», але за звинуваченням в ідеологічній незрілості рукопис був відхилений.

1968 року В.Стус пробує опублікувати другу поетичну збірку «Зимові дерева», на котру була написана позитивна рецензія І.Драча і Є.Адельгейма. І знову видавництво відмовило з ідеологічних причин. Рукопис потрапив за кордон. 1970 року він виходить друком в Брюсселі. 1971 р. В.Стус завершив третю збірку поезій «Веселий цвинтар» і поширив її у нелегальному самвидаві.

13.01.1972 р. Василя Стуса заарештовує КДБ за звинуваченням в антирадянській пропаганді. Судовий вирок – 5 років таборів суворого режиму і 3 роки заслання. За час слідства В.Стус написав нову збірку поезій «Час творчості.» За роки ув’язнення в таборах Мордовії поет підготував поетичну збірку «Палімсести».

14.05.1980 р. В.Стус вдруге заарештований до 10 років ув’язнення і 5 років заслання. Ув’язнення перебував на Уралі у таборі с.Кучино Пермської обл.. У цьому таборі він написав 250 поезій і стільки ж перекладів, а також публіцистичну працю «З таборова зошита». Загалом за 13 років ув’язнення Василь Стус написав більшість своїх творів і вивчив три іноземних мови. Відтак обмеження волі не обмежило зв'язок творця з Творцем у власній творчості.

Вочевидь долучитись до джерел творчості Василя Стуса через знайомство з унікальною експозицією творів митця мають право не лише столичні шанувальники, але й чисельні її поціновувачі в Україні та поза її межами.

 

Олег Шаромигов,

спеціально для газети «Профспілкові вісті»,

фото автора.

 ghghgh 120

 

Дмитро Стус під час церемонії відкриття виставки

 

ghghgh 1205

 

Інтерв'ю дає побратим Василя Стуса Василь Овсієнко

 

ghghgh 3345

 

Визнання творчості Василя Стуса українською Державою

  ghghgh 4

 

Фрагмент виставкової експозиції.