2013 035 032

 Під таким гаслом у рамках відзначення Дня соціальної справедливості за ініціативи ФПУ, Мінсоцполітики та Регіонального Представництва Фонду ім. Ф. Еберта в Україні та Білорусії 19 лютого у Будинку профспілок відбулась міжнародна конференція.

У заході взяли участь Голова ФПУ Юрій Кулик, лідери галузевих та регіональних профспілок України, Міністр соціальної політки України Наталія Королевська, народний депутат України, Голова комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та праці Петро Цибенко, Національний координатор МОП в Україні Василь Костриця, заступник Голови Федерації роботодавців України Олексій Мірошниченко, керівник Регіонального Представництва Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні та Білорусії Урсула Кох-Лаугвитц, в.о. Постійного Представника ПРООН в Україні Олена Панова та ін.

Серед головних питань, що розглянули учасники конференції були: «Як ви розумієте соціальну справедливість?», «Чи визнаєте ви важливість та першочерговість саме соціального розвитку держави та якими бачите першочергові орієнтири?», «Наскільки важливою є консолідація зусиль сторін соціального діалогу задля практичних досягнень на шляху подолання соціальної справедливості?»

«Цього року 20 лютого в Україні вдруге відзначається День соціальної справедливості, який був започаткований у нашій державі минулого року за ініціативою ФПУ та запроваджений Указом Президента України Віктора Федоровича Януковича, - сказав Голова ФПУ Юрій Кулик. – Наша країна – перша на пострадянському просторі, яка впровадила цей день на національному рівні. Як вважають профспілки, наше головне завдання – це соціально-економічний захист людини праці, запровадження громадського контролю за дотриманням трудового законодавства та соціальної справедливості. На жаль, сьогодні в Україні не забезпечений принцип соціальної справедливості ні в оплаті праці, ні в оподаткуванні, ні в соціальному захисті. Профспілками підготовлено Перелік проблемних питань, які містять ознаки соціальної несправедливості і потребують врегулювання. Серед них, перш за все, ситуація з оплатою праці. Вона не може задовольнити профспілки. Серед причин, що продукують низький рівень заробітної плати найманих працівників і перебувають у зоні впливу та відповідальності держави, основною є занижені державні стандарти оплати праці, зокрема низький рівень мінімальної заробітної плати, який на 1 січня 2013 р. складає 1147 грн. А для того, щоб людина сьогодні хоча б могла виживати, вона має бути на рівні 2000 грн. ».

Юрій Кулик поінформував, що Федерація профспілок України, СПО об’єднань профспілок надіслали на адресу Президента України та Прем’єр-міністра України пакет пропозицій щодо реформування системи заробітної плати та системи пенсійного забезпечення, а також забезпечення рівних прав для досягнення соціальної справедливості.

Говорячи про важливу роль у вирішенні проблем соціальної справедливості соціального діалогу, Юрій Кулик підкреслив: «Соціальний діалог між Урядом, профспілками та роботодавцями піднявся на новий щабель. Про це свідчать наші постійні зустрічі та консультації. Відновилась робота Національної тристоронньої соціально-економічної ради. У нас склались такі ділові стосунки, які нас повністю влаштовують. Треба сказати відверто, не по всім позиціям ми домовляємось, зокрема, з окремих пунктів Генеральної угоди, але суто в організаційному плані це питання вже відпрацьоване».

«Одне з найважливіших питань сьогодні – це питання соціальної справедливості, - наголосила Міністр соціальної політики України Наталія Королевська. – Вважаю, що соціальна справедливість – це гідна праця, соціальний захист, впевненість у завтрашньому дні та гідна оплата праці. Саме оплата праці залишається в країні дуже болючою проблемою».

Наталія Королевська, подякувала Федерації профспілок України за плідну співпрацю, зокрема організацію цього заходу, повідомила, що Міністерство соціальної політики має намір зрівняти мінімальну заробітну плату і рівень прожиткового мінімуму до кінця 2014 року. У той же час вона відзначила, що зробити це буде складно, але певні кроки до цього Мінсоцполітики робить вже зараз і при цьому сподівається на допомогу і розуміння в цьому процесі Федерації роботодавців.

Міністр також повідомила, що вже підготовлено проект постанови про збереження прийнятної різниці між мінімальною зарплатою і першою тарифною ставкою. «Ми підготували проект постанови, щоб зберегти дельту між мінімальною заробітною платою і першим тарифним розрядом на рівні такому, який ми досягли на грудень 2012 року, - підкреслила вона. - Дуже сподіваюся, що 20 лютого у День соціальної справедливості він буде прийнятий на засіданні Кабінету Міністрів України». При цьому вона зауважила, що незважаючи на всі зусилля Мінсоцполітики Міністерство фінансів цілком може заперечувати через брак коштів.

Про необхідність об’єднувати зусилля влади, профспілок та бізнесу для вирішення питань забезпечення соціальної справедливості у всіх сферах соціально-економічного розвитку країни говорили у своїх виступах заступник Голови Федерації роботодавців України Олексій Мірошниченко, Голова комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та праці Петро Цибенко, Національний координатор МОП в Україні Василь Костриця, заступники Голови ФПУ Григорій Осовий, Сергій Кондрюк.

Під час дискусій учасники конференції дійшли висновку, що в Україні ще дуже багато несправедливості, яка гальмує розвиток держави, породжує невдоволення громадян та численні конфлікти. Серед головних секторів соціальних несправедливостей учасниками конференції виділено: штучно занижений рівень державних соціальних стандартів та гарантій – прожиткового мінімуму, мінімальної зарплати, пенсій, державних соціальних допомог, невиконання вимог Закону України «Про прожитковий мінімум», низький рівень оплати праці, ручне управління соціальними виплатами, недосконалу податкову систему.

Вкрай низькою, зазначали учасники заходу, залишається зарплата близько 4 мільйонів працівників бюджетної сфери, оплата праці яких здійснюється на основі Єдиної тарифної сітки, чим нівелюється кваліфікована праця у бюджетній сфері. З метою забезпечення практичного запровадження в Україні засад сучасної соціальної держави органам державної влади, сторонам соціального діалогу необхідно безумовно дотримуватися принципу соціальної справедливості під час проведення масштабних соціально-економічних реформ, вирішення стратегічних завдань на шляху наближення України до найбільш розвинених демократичних країн світу.

З метою привернення уваги суспільства до тих проблем в соціально-економічній, трудовій сферах, без вирішення яких неможлива побудова в Україні суспільства соціальної справедливості, учасники конференції звернулись до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України та інших центральних органів виконавчої влади з конкретними пропозиціями щодо вирішення актуальних проблем, що турбують суспільство.

Голова ФПУ Юрій Кулик, Міністр соціальної політики України Наталія Королевська та заступник Голови Федерації роботодавців України Олексій Мірошниченко підписали Декларацію соціальної справедливості. Під час брифінгу проведеного у рамках міжнародної конференції вони відповіли на чисельні запитання представників ЗМІ.

 

Фоторепортаж

 

Інформаційно-аналітичний центр ФПУ

 

2013 035 009

 

2013 035 078

 

2013 035 108

 

2013 035 089

 

2013 035 092