ІВАНО-ФРАНКІВСЬК. Лупаймо цю скалу…

 

protest1

 

9 жовтня, Івано-Франківськ. З усіх бічних вулиць з високо піднятими плакатами-гаслами стікаються колони людей. Тисячі профспілчан, представників з усіх галузей народного господарства області зібралися на площі під стінами облдержадміністрації та обласної ради, щоб висловити своє обурення політикою Уряду, зухвалому ігноруванню законних прав та інтересів людей праці, підвищенням цін  на товари та послуги без належних на це доходів громадян.

 

Цьогоріч це вже друга акція протесту профспілчан Прикарпаття. Перша була навесні, 27 березня. Вимоги профспілчан економічні, соціальні. Сама акція протесту приурочена до Всесвітнього дня дій за гідну працю та Міжнародного дня боротьби з бідністю, які щороку відзначаються в жовтні: 7 та 17 числа.

Після виконаного гімну профспілок , модератор профспілчанської мирної протестної акції , перший заступник голови Ради профспілок області Володимир Уєвич, зазначив:

«Ми сьогодні тут, щоб висловити свій рішучий протест проти рішень влади, котрі щораз більше погіршують рівень життя громадян України. Заслугою цього уряду стало тотальне продукування бідності працюючого населення. Тим часом гряде нове підвищення цін…На догоду Міжнародному Валютному Фонду влада все більше втягає в кабалу країну і її громадян. Члени профспілок, представники трудових колективів не можуть миритися з таким станом речей».

Запрошений до слова Голова Ради профспілок  області Ігор Басюк, підкреслює, що саме антинародна політика Уряду змісила профспілчан в цей складний політичний час, в час перебування країни в стані війни з Росією вийти на протест, щоб відстоювати свої права та інтереси. Усі вимоги щодо підтримки вітчизняного товаровиробника, відновлення виробництва, створення нових високотехнологічних робочих місць , справедливого розподілу результатів праці, прозорого формування цін на енергоносії … ігноруються владою. Реформи проводяться не на користь людини праці; пропозиції профспілок як сторони соціального діалогу не підтримуються Урядом. Продовжується безпрецедентний тиск і на самі профспілки, шляхом позбавлення майнових прав, виселення з профспілкових приміщень, які десятиліттями належали профспілкам. Прикро, що для Уряду Гройсмана, як і його попередника, пріоритетними є вимоги Міжнародного Валютного Фонду, а думка тих, хто живе і працює в Україні, сплачує непомірні податки, утримує країну – не є авторитетною. Уже ніхто точно не може сказати, скільки наших співвітчизників виїхало за кордон в пошуках кращої долі чи на заробітки. Кваліфіковані спеціалісти і особливо молодь назавжди покидають рідну землю. Чи за таку незалежну і самостійну Україну боролися наші батьки і діди, чи за таку Україну гинуть, стають інвалідами сьогоднішні захисники України у війні із зовнішнім ворогом? Чи за таку Україну, де працюючи людина змушена випрошувати різних подачок та субсидій, щоб вижити. Тим часом олігархічні клани непомірно збагачуються на загальній біді.

Звертаємося до всіх свідомих громадян України підтримати справедливі вимоги профспілок та вийти на всеукраїнську акцію протесту 17 жовтня 2018 року, щоб заставити Уряд ти депутатів Верховної Ради працювати для блага України, на розбудову сильної і соціально справедливої, енергетично незалежної держави, яка зможе себе захистити від будь якого агресора – зовнішнього чи внутрішнього».

Після кожного виступу протестувальники вигукують різні гасла «Забезпечений вчитель –це якісна освіта, це конкурентна держава». Так вважають люди. Що ж маємо насправді?

Про це йдеться у виступі Андрія Дем’янчука, голови Івано-Франківської міської організації профспілки працівників освіти.

« Кожен з нас задається питанням: чому ми сьогодні тут, яка мета цієї акції протесту? В першу чергу – це систематичне недофінансування системи освіти. Це ігнорування справедливих вимог освітян, які залишаються найбіднішою верствою не лише в країнах Європи, але й так званого третього світу. І боляче це стверджувати. Ми говоримо про це з надією, що нас почують. Більшість заяв Уряду про підтримку освіти є голослівними, не підкріплені фінансовими ресурсами. На сьогоднішній день до кінця 2018 року в освітній сфері не вистачає тільки для Івано-Франківська 27 млн.грн., для області – 48 млн.грн. В проекті бюджету на 2019 рік на систему освіти міста вже недозаклали 59 млн.грн. А це проект…Що ж буде на виході реальному? Популізм Уряду перевищує всіляке терпіння…».

Серед заявлених вимог освітян – виконання обіцяного підвищення зарплат, фінансування освіти на рівні, не менше 7 % від ВВП, встановлення виплат освітянам, починаючи від 1 тарифного розряду на рівні мінімальної зарплати…. І загалом припинити політику економії на людині праці».

«Наш народ незламний. В єдності наша сила» - скандують за лідером освітян протестувальники». «Європейським цінам – європейські заробітні плати». Від імені виробничників виступає Надія Бурлака, голова обласної Ради профспілки працівників харчової та переробної промисловості.

«Ми працівники виробничої сфери повністю підтримуємо вимоги працівників бюджетних установ, свої зарплати люди мають отримувати в той день, коли їм це гарантує закон, а не тоді, коли прийде субвенція з державного бюджету. Не повинні використовуватися на це кошти місцевого бюджету, які мають спрямовуватися на будівництво доріг, шкіл, дитсадків, на розвиток громади.

В нашій країні слід давно змінити гасла політичні на гасла економічні, соціальні. Політики нас розділили і розсварили, переслідуючи свої вузькопартійні кланові інтереси. А за інтереси країни і її громадян, на чиїх плечах вони сидять, вони просто забули.

Більшість населення країни доведене до бідності і відчаю. Отримуючи мізерні зарплати, не можуть в повній мірі забезпечити себе і родини, ми дійшли до того, що випускаючи продукцію, не можемо купити її для власних родин. Ми вимагаємо справедливого формування доходів бюджету України. Основне навантаження має бути на кишені багатіїв, олігархів, які отримують надприбутки і щодень погрожують, що збільшать тарифи на наші і так жалюгідне існування. Ми вимагаємо в рази більшого рівні зарплати, як те гарантує українське законодавство і підписані владою міжнародні акти. Влада має виконувати взяті на себе зобов’язання.

У зв’язку з децентралізацією, створенням ОТГ, вимагаємо, щоб тендерні закупки продукції в нашому місті та області проводили серед тих підприємств, які працюють тут, а не щоб молоко в наші лікарні і дитсадки везли з Дніпра, чи звідкись ще.

Ми вимагаємо від Уряду і місцевого керівництва більше уваги до місцевих державних підприємств, які є в нас. Наприклад, лише на двох державних підприємствах, які входять в систему харчової промисловості , нашу галузеву профспілку, - комбінаті хлібопродуктів та на спиртоб’єднанні, щодо яких були неодноразові спроби повного знищення через мовчазну споглядальну позицію Міністерства аграрної політики маємо борги із зарплат понад 2 млн.грн.

У вкрай жахливому становищі сільські мешканці, особливо сільські жінки. Нема інфраструктури, нема робочих місць, села занепадають і вимирають. Вони не мають жодної підтримки від держави, ані підтримки в майбутньому».

«Будьмо солідарні в діях і помислах». Звучить це гасло і об’єднує серця та помисли присутніх.

«Владо, дбай про людей, не роби з нас жебраків». Голос модератора зібрання знову кличе всіх до єдності.

Щоб говорити про охорону здоров’я – до слова запрошується Марта Терешко, голова первинної профспілкової організації Богородчанської центральної районної лікарні.

«Сьогодні медичні працівники області разом з іншими галузевими профспілками стурбовані станом медичного забезпечення в країні та області. Кризові явища в економіці, інфляція, ріст цін і тарифів, вкрай недостатнє фінансування галузей охорони здоров’я негативно позначилися на суспільстві і самих працівниках медичної галузі. Суттєво погіршився їх соціально-економічний стан. Від квітня травня поточного року уже з’явилися проблеми з виплати зарплат. Станом на 1 жовтня в шести районах області протермінована зарплата.

І ми не бачимо на найвищому рівні заходів, які би відрегулювали цю ситуацію. Як і відновлення міжпосадових, міжкваліфікаційних співвідношень в оплаті праці різних категорій працюючих. Середня заробітна плата станом на серпень поточного року в сфері здоров’я по Україні складає біля 6 тис.грн., в області – 5 тис.грн. Широкомасштабне реформування галузі охорони здоров’я проводиться при відсутності професійного менеджменту, з ігноруванням думки громадськості.

Про вкрай негативні явища в системі профтехосвіти говорить голова первинної профспілкової організації Снятинського аграрного коледжу Сергій Винничук, відсутність перспектив для молоді голова первинної профспілкової організації Рогатинської гімназії Богдан Яневський.

Участь в акції протесту профспілчанської громади взяли також голова міста Івано-Франківська Руслан Марцінків та депутат обласної ради, голова постійної депутатської комісії з питань охорони здоров’я Манолій Піцуряк. Вони висловили повну підтримку вимогам профспілок, заявили про намагання на рівні влади вирішувати питання на користь громаді та країні.

 

Рада профспілок Івано-Франківської області

Архiв
<< < Червень 2019 > >>
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Не
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30