ДО СУСІДІВ ПО ХЛІБ-СІЛЬ

До сусідів по хліб-сіль 1

 

Традиції їздити до сусідньої Польщі на закупівлі вже багато років. Раніше наші співвітчизники мусили везти звідти крупу, сир і ковбасу, бо в українських магазинах були напівпорожні полиці. Тепер від достатку в супермаркетах мерехтить в очах. Так само, як і від цін. Ще 2–3 роки тому деякі аналогічні товари можна було придбати в Польщі у кілька разів дешевше. Люди купували там будівельні матеріали, побутову техніку, одяг, продукти. Це й не дивно, бо за кордоном можна було купити якісніший товар за нижчу ціну, ще й з високим рівнем сервісу та обслуговування.

Сьогодні, в зв’язку із значним ростом курсу валют, ціни на товари в Польщі в перерахунку на гривню вже не так тішать око. Проте покупки в Польщі залишаються актуальними навіть при сьогоднішньому співвідношенні польського злотого і гривні.

Справа в тому, що поки Україна не є членом ЄС, на неї поширюється дія системи Tax Free (Такс Фрі). Умовно кажучи, Польща повертає частину суми витрачених грошей. Згідно з чинним законодавством Європейського Союзу, якщо товари були куплені на території ЄС і вивезені за її межі, то покупець має право на повернення податку на додану вартість, якщо він оформив документи на повернення Такс Фрі при перетині кордону Польщі.

Для українців це дуже зручно, адже сума повернення коштів може скласти 7– 23% від загальної суми покупки і залежить від того, який саме товар куплено на території сусідньої держави. Найнижчий податок в Польщі на овочі, фрукти, м’ясо, рибу, молочну продукцію, хліб тощо. В основному це продукти харчування. Найвищий податок – на побутову техніку, товари для дому, будівельні матеріали, цифрову техніку та одяг. І все одно, стверджують експерти, покупка обійдеться дешевше, аніж в Україні.

 

ИНФОГРАФИКА

 

Купувати продукти в Польщі зручно та вигідно. По-перше, більшість великих популярних мереж супермаркетів тут зазвичай пропонують своїм клієнтам знижки на певні товари, акції та вигідні пропозиції, що дозволяє істотно зекономити. По- друге, польські товари відповідають високим стандартам ЄС, що, в свою чергу, гарантує відповідну якість придбаних продуктів. І нарешті, ціни в Польщі майже вдвічі нижчі, аніж в інших країнах ЄС.

Із 1 січня 2018 року в Україні діють нові митні правила, які дещо обмежують максимальну суму товару, який можна ввозити з Польщі в Україну без сплати мита. Однак, як свідчить практика, наших співгромадян це не зупиняє. До слова, їх витрати у польських магазинах за останні півроку зросли до рекордної суми – майже 2 млрд злотих. Якщо взяти до уваги середню вартість чеку серед представників країн-сусідів під час одного візиту до Польщі, то рекордну суму витрачають саме українці. Український споживач у середньому скуповується на 180 євро, на відміну від німців, які купують не більше, ніж на 105.

«Люди хочуть витрачати свої гроші з розумом, а порівнюючи ціни в Україні та у Польщі бачимо, що в наших сусідів ціни нижче, ніж у нас. Додайте сюди ще непогану якість цих продуктів», – стверджує експерт Олексій Дорошенко.

 

Олег Пендзин

 

ОЛЕГ ПЕНДЗИН, ВИКОНАВЧИЙ ДИРЕКТОР ЕКОНОМІЧНОГО ДИСКУСІЙНОГО КЛУБУ:

«Показником того, що в нас найвищі ціни по відношенню до зарплат, є те, що українська сім’я зараз витрачає на харчування 57% місячного доходу, білоруська – 38%, а середньоєвропейська – лише 14–18%. Відомо, що країни з аграрними і сировинними економіками, до яких належить і Україна, багатими не бувають, тому що їхня продукція вирізняється низькою доданою вартістю. Без розвитку високих технологій говорити про зростання заробітків до європейського рівня не доводиться».

 

Інф. Газета «Профспілкові вісті»

Архiв
<< < Вересень 2018 > >>
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Не
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 27 28 29 30