А 

 

Засідання виконавчого комітету Об’єднання профспілок Харківської області відбулося 11 червня під головуванням голови ОПХО Сергія Тесленко.

Ще до початку засідання, члени виконкому жваво обговорювали порядок денний, в особливості його головне перше питанням: «Про проведення ОПХО та членськими організаціями правозахисної роботи щодо забезпечення трудових прав членів профспілок». Дійсно, захист соціально-економічних прав людини праці - є одним з найважливішим напрямом діяльності профспілок, до того ми сьогодні дуже чітко бачимо масштабний наступ на трудові права трудящих. Криза виробництва та різке скорочення зайнятості, зростання боргів по заробітній платі і цін на товари повсякденного споживання, величезний стрибок цін на послуги ЖКГ.

В такій ситуації трудящі вимагають від профспілок ефективного захисту їхніх прав на працю, на її гідну оплату та безпечні умови праці. Проте складність соціально-економічної ситуації в Україні вимагає оновлення форм і методів роботи, внесення коректив до стратегії і тактики боротьби за соціально-трудові права та інтереси спілчан.

Таке питання сьогодні висвітлювала правовий інспектор Об’єднання Аляб’єва Л.Ф. Вона відзначила, що правозахисна робота профспілок регламентується ст. 36 Конституції України, ст. 259 КЗпП України, ст. 21 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», Конвенціями міжнародної організації праці, які було ратифіковані Україною. Об’єднання профспілок Харківської області та його членські організації здійснюють правозахисну роботу відповідно до постанов Президії ФПУ від 24.04.2017 року № П-8-10 «Про посилення громадського контролю за додержанням законодавства про працю в сучасних умовах» та від 18.12.2018 року № П-17-2 «Про стан правозахисної роботи ФПУ, її членських організацій в сучасних умовах», а також постанови Ради ФПУ від 29.03.2018 року №8-4-4 «Про наступ на права профспілок, в тому числі майнові», якими визначено завдання щодо посилення правозахисного потенціалу профспілок на всіх рівнях.

 За період з січня 2019 проводилася робота із захисту прав і гарантій членів профспілок, було проведено близько відповідних 200 перевірок, якими виявлено 459 порушень трудового законодавства при звільненні працівників, змін істотних умов праці. Більшість порушень стосується оплати праці. Заборгованість по заробітній платі залишається найболючішою проблемою і зараз. За даними статистики станом на 01.05.2019 року борги по заробітній платі в області склали 289,9 млн. грн., тобто за період з 01.01.2019 року зросли на 18,5 млн. грн., або на 6,8%. На підприємствах, по яким розглядаються справи по банкрутству, борги по заробітній платі складають суму 222,8 млн. грн. Це – Харківське державне авіаційне виробниче підприємство, державне підприємство «Харківський завод шампанських вин», Харківський державний приладобудівний завод ім. Т.Г. Шевченка, ДП ХЕМЗ та інші. Членам профспілок, які працюють або звільнились з підприємств-боржників, було надано допомогу у складанні позовних заяв до судових органів про стягнення заборгованості по заробітній платі. Всього за цей період фахівцями ОПХО, членських організацій було складено близько ста позовних заяв про стягнення заборгованості по заробітній платі, середнього заробітку за час затримки остаточного розрахунку, поновлення на роботі, незаконного переводу на неповний робочий час.

Доповідь викликала зацікавленість присутніх. Голова ОПХО Сергій Тесленко підкреслив, що правовий захист трудових і соціально-економічних прав працюючих є одним із пріоритетних напрямів діяльності профспілок. І в сучасних умовах посиленого наступу бізнесу на трудові права громадян, підвищується роль профспілок у здійсненні громадського контролю за додержанням роботодавцями законодавства про працю.

- Крім того, для нас найголовніше, щоб наші члени профспілок отримували гідну заробітну плату та той соціальний пакет, який дозволив би їм та їхнім родинам жити, а не виживати. – наголосив лідер профспілок області. - А що ми сьогодні маємо? Як працювали заводи та підприємства один-два дні на тиждень, так і працюють, як отримували робітники мінімум так і отримують. Наше головне завдання – захист людей праці. Не слід це забувати. Захист скрізь та завжди. У стінах бюрократичних судів, на підприємствах і закладах, адміністраціях та інших державних установах тощо. Якщо ми припинимо це робити, відбудеться найстрашніше – люди перестануть нам довіряти. Тому тут величезний обсяг роботи на усіх рівнях, починаючи від первинки, закінчуючи Федерацією профспілок України, - наголосив Сергій Анатолійович.

Доповідач довела до присутніх, що в 2019 році до обласного комітету Профспілки працівників культури звернулись члени профспілки артистів філармонії, театру російської драми, театру ляльок, викладачі мистецьких шкіл з проханням надати правову допомогу щодо звернення до суду за захистом порушених прав та скасувань рішень Пенсійного Фонду щодо відмови у призначенні пенсії за вислугу років та виплату грошової допомоги. Їм було надано допомогу у складанні позовних заяв та досудовій підготовці. На рахунку обласної профспілкової організації - сім судових рішень про задоволення вимог спілчан, в тому числі і рішення Верховного суду України щодо призначення пенсії за вислугу років викладачу ДШМ №2. Проте, слід відмітити, що ці судові рішення не виконуються. Члени профспілки, маючи на руках рішення суду про стягнення на їх користь заборгованості з пенсійних виплат, не отримали присуджені їм кошти. Пенсійний Фонд України посилається на Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, який затверджено Постановою КМУ №649 від 22.08.2018 року в порушення ст. 124 Конституції України та ст. 6 Європейської Конвенції з Прав Людини.

         Фахівці ОПХО, членських організацій додають всіх зусиль щодо захисту трудових та соціально-економічних прав працюючих, спрямовують свої дії на попередження порушень трудового законодавства роботодавцями. З цією метою  проводиться системне навчання громадських інспекторів праці з числа профспілкових активістів. Відповідно до інформації членських організацій на цей час налічується понад 170 громадських інспекторів з відповідними повноваженнями, а більшість з них налічується на підприємствах та установах в таких членських організаціях як: обласна організація Профспілки працівників житлово-комунального господарства, місцевої промисловості, побутового обслуговування населення України; обласна організація Профспілки працівників охорони здоров’я, обласна організація Профспілки працівників енергетики та електротехнічної промисловості, обласна організація Профспілки працівників соціальної сфери. Активна робота громадських інспекторів праці сприяє попередженню порушень трудових прав працюючих.

За звітний період, метою усунення порушень трудових прав працівників за цей період на адресу роботодавців направлено 36 подань та 57 письмових повідомлень органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування.

Багато зусиль спрямовано також на попередження та недопущення порушень трудового законодавства шляхом надання консультацій та роз’яснень, складань методичних матеріалів.

         З початку 2019 року обласною організацією Профспілки працівників культури (голова Ігнатенко З.В.) проведено 9 семінарів, тренінгів, навчань профспілкового активу та керівних кадрів закладів культури. 23.05.2019 р. та 30.05.2019 р. в приміщенні Палацу Праці відбулися семінари-наради з головами первинних профспілкових організацій, скарбниками та головами ревізійних комісій, на яких були розглянуті актуальні питання з трудових правовідносин та охорони праці. Харківська обласна організація профспілки працівників енергетики та електротехнічної промисловості України (голова Кригін М.І.) проводить системне навчання громадських інспекторів праці згідно з планом роботи обкому профспілки. Обласна профспілка працівників і підприємців торгівлі, громадського харчування та послуг (голова Приседська А.А.) представлена в різних консультативних та дорадчих органах при державних та муніципальних органах влади, що дозволяє залучати кваліфікованих спеціалістів Держслужб до участі в проведенні семінарів, круглих столів з питань легалізації трудових відносин та заробітної плати в підприємствах галузі, правових підстав для проведення фактичних перевірок тощо. В Обласній організації профспілки працівників соціальної сфери (голова Пластун Л.В.) допоміжним матеріалом для забезпечення посиленням правової компетентності кожного профспілкового активіста продовжують залишатися методичні розробки з правових питань, які готуються із залученням науковців. З початку року розроблено 3 методичних матеріали, найбільшим попитом, з яких користується Порядок застосування класифікатора професій.

Системний характер носить також навчання з правових питань в членських організаціях охорони здоров’я (голова Благовещенська А.В.); житлово-комунального господарства, місцевої промисловості, побутового обслуговування населення (голова Успенська Л.Г.); металургійної і гірничодобувної промисловості (голова Подать Л.І.).

В обговоренні цього болючого питання активно взяли участь більшість присутніх.

Виконком Об’єднання профспілок Харківської області постановив вважати одним з головних завдань профспілкових організацій всіх рівнів правозахисну роботу щодо забезпечення трудових прав членів профспілок та продовжити виконувати намічений комплекс заходів в цьому напрямку, удосконалюючи форми і методи правового захисту трудових та соціально-економічних прав спілчан, залучаючи до цієї роботи громадських інспекторів праці, а також посилити громадський контроль за додержанням роботодавцями чинного законодавства про працю. Вести постійний моніторинг порушень роботодавцями трудового законодавства.

Також на засіданні виконкому розглядалися питання «Про план роботи ОПХО на ІІ-е півріччя 2019 р.», «Про підтвердження почесного звання «Народний аматорський колектив профспілок України»., та питання щодо клопотання про нагородження спілчан відзнаками ОПХО.

 

Олесь Леміщенко,

редактор

 

А1

 

А2

 

А3

 

А4