У вересні 2017 року був прийнятий та набрав чинності новий Закон України «Про освіту», який, зокрема, вводить в правове поле концепцію «освіти впродовж життя». Це передбачає набуття особою знань, умінь та навичок не лише під час навчання в освітніх закладах (формальна освіта) або проходження освітніх програм, які не передбачають присудження визнаних державою документів (неформальна освіта), а й здобуття особою певних компетентностей, зокрема під час повсякденної активності, пов’язаної з професійною, громадською або іншою діяльністю (інформальна освіта).
З іншого боку, існує проблема невідповідності освітніх програм реальним потребам ринку праці, що призводить як до високого рівня безробіття серед молоді, так і до втрати конкурентоздатності національної економіки.
У зв’язку з цим виникає необхідність розвитку національної системи кваліфікацій, що дозволить впровадити ефективні освітні програми, які відповідатимуть потребам ринкових умов виробництва, дасть поштовх розвитку високотехнологічних галузей економіки та дозволить забезпечити сприятливі умови для зростання заробітних плат та покращення умов життя.
Розвиток такої системи передбачений у новому законі, зокрема шляхом створення у 2018 році Національного агентства кваліфікацій та розробки, за участі соціальних партнерів, законопроекту про національну систему кваліфікацій.
Департамент захисту соціально-економічних прав
апарату ФПУ