likarnyani2

 

Протягом жовтня – грудня 2012 року до Федерація профспілок України надходили численні звернення від членських організацій, різних підприємств та застрахованих осіб щодо несвоєчасної виплати матеріального забезпечення застрахованим особам Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності. Дійсно такі факти мали місце внаслідок штучної затримки Державною казначейською службою України перерахунків страхових коштів на фінансування соціальних виплат застрахованим особам.

Для виправлення зазначеної ситуації Виконавча дирекція Фонду оперативно в межах своєї компетенції вжила всіх можливих заходів, а саме ще в жовтні 2012 року звернулась до Віце-прем’єр-Міністра – Міністра соціальної політики України Тігіпка С.Л., який дав доручення Мінфіну та Казначейству від 16.10.2012р. № 42086/1/1-12 про безперебійне фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг для застрахованих осіб. Проте, доручення не виконувалось майже до нового року і заборгованість продовжувала зростати.

Зі свого боку, Федерація профспілок України звернулась до Прем’єр-міністра України Азарова М.Я. з відповідним звернення (лист від 27.11.2012р. за № 04/01-15/2122). Але замість того, щоб виправити зазначену ситуацію та забезпечити належне фінансування страхувальників для виплати ними матеріального забезпечення застрахованим особам, Державна казначейська служба надала відповідь ФПУ (лист від 10.12.2012 № 14-03/1428/18462), що вона має право залучати на поворотній основі кошти єдиного казначейського рахунка для покриття тимчасових касових розривів місцевих бюджетів, Пенсійного фонду та для надання середньострокових позик місцевим бюджетом, відверто нехтуючи при цьому нормами чинного законодавства щодо цільового, позабюджетного статусу коштів соціального страхування.

Таким чином, станом на 25 грудня 2012 року страхувальники та застраховані особи не отримали 650 млн. гривень, незважаючи на наявність страхових коштів на казначейських рахунках Фонду та вчасного надання ним платіжних доручень до Казначейства, що значно загострило соціальну напругу в суспільстві, оскільки застраховані особи в деяких областях країни не отримують допомогу по тимчасовій непрацездатності з жовтня місяця.

Під загрозою припинення надання соціальних гарантій опинилися більш ніж 12 млн. працюючих, а це не тільки отримання допомоги з тимчасової непрацездатності, вагітності та пологах, на поховання, а також фінансування надання санаторно-курортних послуг, часткового фінансування санаторіїв-профілакторіїв підприємств, установ, організацій (в т.ч. студентських), дитячо-юнацьких спортивних шкіл, дитячого оздоровлення та позашкільного обслуговування.

Правління Фонду за ініціативи профспілкової сторони також розглянуло зазначене питання на засіданні правління 20 листопада 2012 року, наголосивши, що крім цього чинника затримки, існують ще нарікання з місць на обмеження, встановлені робочими органами відділень Фонду в прийнятті заявок-розрахунків від страхувальників. Головою правління було надано відповідне протокольне доручення для виправлення зазначених перекосів на місцях, що і було виконано Виконавчою дирекцією Фонду.

19 грудня 2012 року Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності звернувся із цією проблемою до Прем’єр-міністра України Азарова М.Я.

Внаслідок наполегливих дій Федерації профспілок України вдалось домогтись виправлення зазначеної ситуації. На сьогодні накопичена заборгованість Казначейства перед Фондом практично повністю погашена, а оперативна заборгованість в 2-3 окремих областях коливається в межах 30-60 млн.грн. в залежності від обсягів заявок страхувальників.

Федерація профспілок України, Голова правління Фонду-перший заступник Голови ФПУ Горбатов В.М. та Виконавча дирекція Фонду тримають це питання на постійному контролі. Також планується внести питання своєчасного забезпечення застрахованих осіб страховими виплатами на чергове засідання правління Фонду.

Одночасно, маємо звернути увагу голів комісій соціального страхування на підприємствах, що своєчасність отримання виплат застрахованими особами також залежить і від злагодженої взаємодії комісій із соціального страхування та бухгалтерій підприємств стосовно своєчасного оформлення заявок-розрахунків та подання до робочих органів Фонду.

 

Департамент соціального діалогу та

соціального страхування апарату ФПУ