Позицію профспілок в Уряді представляв заступник Голови ФПУ Сергій Кондрюк. По завершенні роботи він прокоментував її результати.
Цього разу Прем’єр-міністр України звернув увагу на проблему подорожчання лікарських засобів і зазначив, що помітне зростання курсу американського долару до вітчизняної валюти призвело до подорожчання ліків, зокрема, імпортних. Через що виникло питання: яким чином людям з низькими доходами і надалі підтримувати своє здоров’я?
Було запропоновано два напрямки сприяння у вирішенні цієї проблеми: для малозабезпечених категорій громадян затвердити програму надання пільг для придбання ліків, що передбачає державне фінансування. А також міністру економіки дано доручення провести переговори з найбільш потужними фармацевтичними компаніями і закликати їх мінімізувати нарахування на ліки, які продають їх компанії.
Є висока ступінь вірогідності, що вже на наступному засіданні Уряду ця програма консолідації дій з фармацевтичними компаніями набуде формального вигляду і почне найближчим часом працювати.
Главою Уряду було порушено питання про ситуацію в АПК.
Урядовці визначають цю галузь як одну з найважливіших для нашої країни, яка, не зважаючи на вкрай складну економічну і політичну ситуацію, демонструє серйозну динаміку зростання і на сьогодні є локомотивом відновлення української економіки. Прем’єр заявив, що він бере під особистий контроль заходи по забезпеченню посівної компанії в цьому році і висловив сподівання, що результати роботи АПК будуть ще більш позитивними.
Обговорено питання щодо вирішення проблем вимушених переселенців і Уряд готовий розглянути, а міністру соціальної політики дано відповідне доручення стосовно того, щоб тим особам, які вже скористалися правом на державну допомогу, однак не змогли повернутися до попереднього місця проживання через військові дії, надати право отримати повторно державну допомогу. Таке рішення Уряду потребує оперативності і може бути прийнято вже наступного тижня.
Багато уваги було приділено необхідності ухвалення додаткових рішень стосовно спрощення ведення бізнесу в Україні. Наразі у ВР знаходиться 5 законопроектів, що вже прийняті у першому читанні, і Прем’єр сподівається, що найближчим часом вони будуть проголосовані остаточно, що відкриє можливість отримання Україною 800 млн. доларів США, які мають бути спрямовані виключно на розвиток економіки і реалізацію інфраструктурних проектів. Це вкрай важливо і має запустити рух в економіці, а також стати каталізатором її зростання, - зауважив С.Кондрюк.
Він акцентував увагу на заяві міністра економіки, який оголосив про понад 100 ініціатив, що мають суттєво сприяти поліпшенню бізнесових міжнародних рейтингів України і, таким чином, мотивувати зовнішніх інвесторів з більшою впевненістю приходити зі своїми грошима до України.
Однак, профспілки вважають, що для представників найманої праці є дуже важливими інші рейтинги нашої країни, а саме: рейтинги ООН щодо індексу людського розвитку, показники рівня бідності населення, якості і добробуту життя українських громадян. Тому профспілки занепокоєні, чому так багато приділяється уваги суто бізнесовим індикаторам і рейтингам, в той же час ні слова не говориться про те, як змінюються і як будуть змінюватись соціально-трудові рейтинги нашої держави на міжнародному рівні.
Однак, міністр економіки проголосив єдине з його точки зору вкрай важливе для людей покращення, що відбулось останнім часом, - нарешті буде вирішено питання збереження номеру мобільного телефону при переході абонента з обслуговування від одного оператора до іншого. Це викликає запитання, а чи насправді міністр реально оцінює ситуацію стосовно рівня соціально-економічного добробуту громадян? Тоді як більшість людей втратили більшу половину свого реального доходу, кожного дня вони втрачають роботу, а доступ до життєво необхідних товарів і послуг обмежується, єдиним досягненням проголошується збереження номеру, що свідчить про нерозуміння з боку відомства того критичного економічного стану як працівників та к і в цілому населення України.
- Профспілки будуть й надалі продовжувати активно загострювати увагу урядовців на тому, що рівень зайнятості населення, боротьба із бідністю мають бути не менш важливими для Уряду, ніж бізнесові інтереси окремих компаній, що, на жаль, поки що домінує в політиці Уряду.
Корисною виявилась інформація Міністерства юстиції щодо кардинального спрощення і скорочення обсягу всіляких довідок і витягів з реєстрів, інших дозвільних документів, пов’язаних з реєстрацією майнових прав, або бізнесу. Значну частину інформації, яку раніше треба було отримувати через стояння у багаточасових чергах, відтепер можна буде отримати через Інтернет за досить незначну плату.
Ще одна дуже важлива тема – яка стосується діяльності ФПУ, – це затвердження програми реабілітації демобілізованих учасників АТО. Загальновідомо, що країни, військові яких брали участь у бойових операціях, дуже уважно ставляться до потреб колишніх учасників військових дій. Тому що люди, які постраждали внаслідок бойових дій, потребують як відновлення фізичного здоров’я, так і психологічної підтримки і реабілітації. Чим швидше держава зрозуміє потреби цих людей і допоможе їм, тим менше виникне соціальних проблем у суспільстві.
Слід зазначити, що ФПУ вже проводить активну роботу з надання медичної та іншої допомоги у профспілкових здравницях і санаторіях тим людям, які постраждали внаслідок перебування у зоні АТО. Ми багато разів виходили з ініціативами до Уряду, пропонуючи й надалі на базі вже існуючої мережі санаторно-курортних закладів профспілок і за участю висококваліфікованих фахівців, які багато років працюють в галузі, реалізовувати програми реабілітації демобілізованих військовослужбовців.
ІАЦ