20160607 104655

 

 

 

 

 

 

Шановний пане Голово!

 

Шановні пані та панове!

 

     

 

Ми поділяємо положення доповіді МОП про те, що «світ праці є ключем до вирішення багатьох проблем, з якими стикається людство».

 

І підтримуємо заклик Генерального директора про необхідність широкої дискусії про довгострокові перспективи сфери праці і пошуку нових моделей розвитку.

 

Країни-члени МОП повинні взяти на себе відповідальність, щоб досягти позитивних змін.

 

Саме в цьому контексті українські профспілки аналізують недавно оприлюднений план пріоритетних кроків Уряду України на поточний рік і, перш за все, щодо подолання кризи в соціально-економічній сфері.

 

Невелике зростання економіки України, що наразі намітилось, після затяжного дворічного падіння породило надію, що з приходом нового Уряду стан справ стабілізується, виросте зайнятість.

 

Перші кроки нової влади дають підстави вважати, що думка профспілок почута. В План пріоритетних дій Уряду включено 15 пропозицій профспілок. Це далеко не все, що ми пропонували. Ми за те, щоб соціальний діалог був ефективним, а колективні переговори – результативними.

 

Сьогодні людей вкрай турбує майбутнє підвищення майже в 2 рази цін на газ і комунальні послуги.

 

І хоча Уряд задіяв деякі заходи соціального захисту (підвищення соціальних стандартів збільшення обсягу житлових субсидій населенню), але цього явно недостатньо, щоб компенсувати громадянам підвищення плати за комунальні послуги з 1 липня. У зв’язку з цим Федерація профспілок України внесла Уряду альтернативний законопроект.

 

Профспілки заявили про свою консолідовану позицію, що мірилом соціальної захищеності для працівників має бути не надання державою соціальної допомоги, а дохід від праці, достатній для забезпечення конституційного права на гідне життя. Для цього вкрай важливо жорстко виконувати закони «Про прожитковий мінімум» і «Про заробітну плату».

 

Прем’єр-міністр пообіцяв, що процес втілення урядового плану дій буде контролюватися, перший звіт про виконану роботи воно представить у липні. Це вселяє надію, що профспілкам все ж вдасться переконати Уряд і роботодавців підвищити заробітні плати, щоб стимулювати економічне зростання і скоротити нерівність.

 

Федерація профспілок України також публічно зажадала, не відкладаючи, провести парламентські слухання з метою обговорення обґрунтованості різкого підвищення цін на газ для населення, а також достатності запропонованих Урядом заходів соціального захисту, щоб не допустити зниження життєвого рівня людей.

 

Ми вважаємо, що сьогодні заходи соціального захисту необхідно розглядати в новому контексті з урахуванням недавньої ратифікації Україною флагманських конвенції МОП 102 про мінімальні норми соціального забезпечення та 117 про основні цілі та норми соціальної політики, а також мандату, передбаченого Рекомендацією 202 про мінімальні рівні соціального захисту.

 

Хочу особливо підкреслити, що профспілки підтримали проведення на національному рівні в 2016 році «Діалогів про майбутнє сфери праці» за відповідними тематиками, а також заходів щодо зустрічі століття МОП. Конкретні пропозиції в зв’язку з цим були передані Міністерству соціальної політики.

 

Ми вдячні МОП за розробку за її безпосередньої участі Програми гідної праці для України на 2016-2019 роки. Зараз за участю соціальних партнерів готується дорожня карта її реалізації.

 

Профспілки запропонували щорічно на тристоронньому саміті розглядати ситуацію на ринку праці для оперативного внесення необхідних коректив. Адже в країні з 26 мільйонів людей працездатного віку постійно зайняті лише 8 мільйонів. Це величезна проблема для країни з більш ніж 42-мільйонним населенням і сотнями тисяч переміщених осіб із зони бойових дій на сході країни.

 

Заходи Уряду щодо легалізації зайнятості, незважаючи на преференції, надані бізнесу зі значного зниження внеску на соціальне страхування працівників, поки не принесли очікуваних результатів. Як і раніше без оформлення трудових відносин працює практично кожен четвертий.

 

Вважаємо, що прийняття нового Трудового кодексу має посилити правовий захист працівників.

 

На завершення вважаю, що дискусія на Конференції повинна не лише сприяти підвищенню уваги до потреб трудящих в усьому світі, але і привести до реальних кроків з боку держав-членів МОП щодо посилення їх соціальної захищеності.

 

Дякую за увагу.

 

 

20160607 100421 001