30123793-v2 xlarge

 

Днями закінчила свою роботу в Лондоні 18-те засідання Генеральної ради Міжнародної конфедерації профспілок (МКП). З моменту створення в 2006 році МКП представляє більшу частину національних профцентрів світу. МКП домагається формування постійних профспілкових органів (мінімум - з консультативними функціями) при будь-яких значущих міжнародних форумах.

 

Крім участі в глобальному управлінні, членство в МКП - це можливість, зокрема для ФПУ, брати участь у постійному багатосторонньому обміні досвідом із зарубіжними профспілками. У Конфедерацію входить 331 національний профцентр, що представляє 207 млн робітників у 163 країнах світу.

Під час Генради Голова ФПУ Григорій Осовий мав низку зустрічей як з керівництвом МКП, так і з лідерами національних профспілкових центрів. Він поінформував зарубіжних колег про масовану атаку на права профспілок в Україні, а також заручився їх підтримкою.

У засіданні Генеральної ради МКП узяли участь титулярні члени Генеральної ради МКП, аудитори і представники регіональних організацій МКП, глобальних федерацій профспілок і Профспілкового консультативного комітету при ОЕСР, Генеральний директор Міжнародної організації праці Гай Райдер.

Учасники Генеральної ради конструктивно обговорили проекти документів наступного Конгресу та хід підготовки до нього. У центрі обговорення були програмна заява «Посилення впливу трудящих. Змінити правила», переглянутий документ про майбутнє сфери праці та зміни до Статуту МКП.

У програмному документі говориться, що згідно глобальному опитуванню МКП, 85% людей хочуть переписати правила світової економіки. 93% хочуть, щоб їхні уряди припинили корпоративне свавілля і забезпечили верховенство закону. 95% хочуть, щоб їхні уряди були більше прихильні до створення робочих місць і концепції гідної праці. 82% хочуть, щоб їхні уряди зайняли чітку позицію щодо дискримінації жінок. 84% говорять, що мінімальної зарплати в їх країнах не вистачає на життя.

Сучасний дисбаланс сил між трудящими і роботодавцями створив провальну економічну модель, в якій концентрація багатства призвела до небаченої ще в історії нерівності людей. Усього один відсоток населення землі контролює все багатство світу. 80 відсотків усього прибутку в світі прибираються до рук 10-ма відсотками офіційно зареєстрованих на біржі компаній; лише 60 відсотків працівників мають офіційні трудові договори, і зайнятість для більшості з них не є гарантованою. Сорок відсотків працівників позбавлені мінімальної зарплати і соціального захисту, намагаються у тіньовій економіці. І той факт, що більше 45 мільйонів людей знаходяться в умовах сучасного рабства, ще більше підкреслює ганебну експлуатацію у світі, захопленому жадібними корпораціями.

Історично високі рівні нерівності і масове безробіття є результатом економічної теорії «просочування благ згори униз» і, останнім часом, «жорсткої економії». Світові торговельні та інвестиційні правила прописані на користь фінансового капіталу розвинених економік. Глобальні ланцюжки поставок слугують каналом для перекачування багатств до жменьки глобальних корпорацій за рахунок працівників цих ланцюжків. Усе це рикошетом ударяє по демократії, корумпованою багатством, зосередженим у руках еліт. Там, де працівники не отримують дивідендів, обіцяних політиками, спостерігається підйом популістських партій правого спрямування.

Обіцянки покінчити з бідністю, забезпечити рівність жінок, гідну працю, широку соціальну та економічну справедливість, які обіцяють Цілі сталого розвитку ООН, не можуть бути реалізовані, якщо не буде покінчено з жадібністю корпорацій і не вдасться перемогти у боротьбі за демократичні права і свободи.

Усі дії профспілок мають спиратися на чотири фундаментальних «опори»:

• Мир, демократію і права

• Боротьбу з жадібністю корпорацій

• Глобальні зрушення - концепцію Справедливих переходів

• Рівність

Учасники засідання Генради підкреслювали, що, незважаючи на стрімкі зміни в XXI столітті економічних та політичних умов, прагнення жити в суспільстві, де шанують демократичні цінності, солідарність і рівність, як і раніше сильні. Профспілкові лідери ще раз занурилися в історію, щоб переосмислити досвід робочого і лівого руху і виробити алгоритм дій для профспілок на сучасному етапі.

Підкреслювалося, що повернення до коріння, особливо важливо на тлі посилення тоталітаризму, жадібності глобальних корпорацій, які піддають нападкам профспілкові права. Виступаючі окреслили головні проблеми, з якими стикаються трудящі на різних континентах, зокрема в Європі, Латинській Америці.

МКП розглянуло питання щодо ситуації з правами профспілок у Казахстані, де у МКП є дві членські організації. Федерація профспілок Республіки Казахстан (ФРНК), яка була прийнята до МКП у 2015 році. Це найбільший так званий реформований профспілковий центр у країні, який відіграє провідну роль у процесах національного соціального діалогу. Конфедерація незалежних профспілок Казахстану ((КНПРК) вступила до МКП у 2016 році. Хоча вона має набагато менш членів, але також була визнана соціальним партнером. У січні 2017 року діяльність офіційно зареєстрованої Конфедерації незалежних профспілок була припинена за рішеннями Міністерства юстиції Казахстану і суду. Крім того, з прийняттям поправок до закону «Про профспілки» в країні було поставлено хрест на можливості створення знизу незалежних профспілок. Профспілкові об'єднання, які не пройдуть перереєстрацію та увійдуть в республіканські галузеві профспілки, підлягають ліквідації.

Міжнародна конфедерація профспілок дала оцінку казахстанським законодавчим ініціативам, заявивши, що Закон про не відповідає закладеним у Конвенції МОП №87 принципам свободи об'єднань і направила текст закону та свої зауваження до Комітету експертів МОП, у яких визнала окремі положення закону порушенням Конвенції 87.

У 2017 році в Казахстані побувала місія МКП, члени якої зустрілися з представниками різних органів влади і довели до їх відома своє занепокоєння кричущим порушенням прав профспілок у Казахстані.

МКП закликала уряд Казахстану негайно виконати рекомендації МОП, зокрема, скасувати поправки до Закону про профспілки, які розглядаються МОП як порушення Конвенції 87, та відмовитися від криміналізації статей стосовно акцій протесту, тощо.

Учасники Генеральної ради привітали звільнення 21 травня цього року через ув'язнення колишнього президента Корейської конфедерації профспілок (KCTU) Хан Сан Гюна. Він пробув в ув'язненні два роки п'ять місяців і дванадцять днів за організацію масової акції протесту проти корупції в уряді екс-президента Пак Кин Хе. Колишня генеральний секретар KCTU Лі Юн Джу досі залишається у в'язниці.

«У нас довга історія спільної боротьби, - заявила Генеральний секретар МКП Шаран Барроу. - Ми будемо продовжувати боротьбу до тих пір, поки сестра Лі і всі інші профспілкові активісти не опиняться на волі, а антипрофспілковий уряд Пак Кин Хе не піде у відставку».

Учасники зібрання висловити солідарність з колишнім президентом Бразилії Лулою да Сілвою, який відбуває покарання. Підкреслювалося, що атака на Лулу - це атака на всіх робітників, які борються за свої права, атака на демократію і на конституцію Бразилії. Члени Генради зажадали негайно звільнити Лулу і дозволити йому брати участь у майбутніх президентських виборах.

Генеральна рада розглянула деякі поправки до Статуту МКП, зокрема, запропоновані зміни до положень щодо виборів Генерального секретаря МКП для інтеграції процедури, застосованої на Конгресі в Берліні, в Статут і регламент, згідно з якою виборчі права делегацій рівні оплаченому членству, заявленому в МКП.

Проведення засідання в Лондоні співпало з відзначенням 150-річчя Британського конгресу тред-юніонів. Тому напередодні засідання МКП його учасники узяли участь в урочистих заходах з нагоди ювілею. Голова ФПУ Григорій Осовий привітав БКТ з ювілеєм, відзначивши його роль у сучасному міжнародному профспілковому русі та відстоюванні загальнолюдських цінностей, і побажав нових досягнень у перетворенні Великобританії у суспільство соціальної справедливості, а усім членам профспілок та їх сім’ям – процвітання та успішного майбутнього.

 З поздоровленнями БКТ виступили Генеральний директор МОП Гай Райдер, Генеральний секретар МКП Шаран Барроу, Генеральний секретар ЄКП Лука Вісентіні, керівники низки національних профцентрів.

 

Департамент міжнародних зв’язків апарату ФПУ