29 вересня 2015
р., напередодні Всесвітнього дня дій за гідну працю, у Будинку спілок за ініціативою облпрофоб'єднання відбулася зустріч профспілкового активу області з народними депутатами України від Дніпропетровщини: заступником голови комітету ВР з питань бюджету В. Кривенком і членом Комітету ВР з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності Я.Безбахом. Обидва вони, люди що називається «від землі», працювали на виробництві (відповідно - на Південмаші і Нижньоднепровському трубопрокатному заводі), брали участь в громадському житті і тому не з чуток знають, чим живуть сьогодні трудящі, усі жителі регіону. У зустрічі також взяли участь представники Федерації організацій роботодавців Дніпропетровщини.
Обговорювалися ситуація в економіці і бюджетній сфері, соціально значущі законопроекти, які внесені у Верховну Раду за ініціативою Спільного представницького органу (СПО) профспілок..
Нинішня непроста соціально-економічна і політична ситуація в країні, - зазначив при відкритті зустрічі голова Обласного об'єднання профспілок В.Дубіль, - вимагає від профспілок усіх рівнів посилення діяльності по захисту інтересів трудящих в умовах різкого зростання вартості життя.
Особливо важлива роль відводиться взаємодії із законодавчою владою - парламентськими комітетами, депутатськими фракціями і групами - при підготовці і опрацюванні соціально значущих законопроектів з урахуванням пропозицій профспілок. При цьому наші головні завдання : збереження робочих місць і захист трудових колективів в процесі структурних перетворень; забезпечення продуктивної зайнятості, своєчасної і гідної оплати праці та її безпечних умов.
Сьогодні численні звернення до профорганів свідчать про те, що трудові колективи критично оцінюють урядову політику "шокової терапії", яка до того ж супроводжується постійними спробами законодавчого обмеження конституційних і трудових прав працівників.
На такі дії профспілки завжди реагують оперативно і принципово. Президія облпрофоб’єднання направляє Звернення на адресу вищих керівників країни, лідерів парламентських фракцій і депутатських груп, народних депутатів, обраних від Дніпропетровщини, - із закликом не допустити ухвалення «драконівських» законопроектів і розглянути до них наші зауваження і пропозиції .
Значна частина цих звернень стосується недопущення зростання цін і тарифів, захисту прав працівників бюджетної сфери, підтримки національного товаровиробника, вирішення проблемних питань галузей економіки і окремих підприємств (зокрема, будівництва, ГМК, машинобудування, енергетики, Космомашу, по яких нинішня криза ударила найболючіше).
І дуже важливо , що з низки питань профспілки області були почуті. Так, у відповідь на звернення про захист від недобросовісної конкуренції і про соціальні наслідки введення додаткового імпортного збору вони отримали вагому підтримку від ряду депутатських фракцій. Співавторами у підготовленому з цієї проблеми законопроекті № 2431 зараз є обласні організації - профспілки харчової промисловості АПК і галузевого об'єднання роботодавців .
На наполегливі звернення з проблеми завищеної вартості природного газу при використанні в побуті газових плит і водонагрівачів урядом було прийнято рішення про зниження удвічі норм споживання населенням природного газу для цих потреб.
Завдяки взаємодії профспілок з профільними комітетами Верховної Ради і галузевими органами управління, відзначив В. Дубіль, було заблоковано прийняття багатьох антисоціальних змін до чинних актів законодавства, що істотно погіршували трудові права працівників бюджетної сфери.
Особлива увага приділяється законотворчій роботі. Профспілками області проводиться експертно-аналітична оцінка соціально значущих законопроектів - про ціноутворення, про оплату праці, про зайнятість населення і соціальне страхування працівників на випадок безробіття, про нову модель вирішення колективних трудових суперечок, проектів Трудового, Податкового і Соціального кодексів, а також з питань охорони праці і житлово-комунального господарства.
Наполегливість профспілок при проведенні акцій і серія робочих зустрічей керівників ФПУ і СПО профспілок з головою Верховної Ради України В.Гройсманом і представниками парламентських фракцій дозволили добитися включення до порядку денного сесії ряду життєво важливих законопроектів про індексацію грошових доходів громадян, щодо зниження рівня оподаткування пенсій, зняття обмежень на виплату повної пенсії працюючим пенсіонерам, стосовно здешевлення ціни на природний газ для населення. Активна робота профспілок з депутатським корпусом проводилася з питання відновлення за рахунок коштів соцстраху часткового фінансування літнього оздоровлення дітей, діяльності санаторіїв-профілакторіїв і санаторно-курортного лікування працівників, передусім , зайнятих в шкідливих і важких умовах праці. Нині узагальнений законопроект № 2245 пройшов профільні комітети Верховної Ради і буде винесений на пленарне засідання нинішньої сесії.
Профспілки звернулися до народних депутатів з проханням не допустити розгляду в другому читанні законопроекту № 2983 «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», оскільки ним порушується встановлений Конституцією принцип верховенства права, у тому числі, що стосується діяльності профспілок.
Профспілки також сподіваються , що при розгляді проекту Державного бюджету на 2016 р. народні депутати підтримають пропозиції профспілок, спрямовані на підвищення життєвого рівня українців.
Свої конкретні пропозиції по вдосконаленню законодавства і прийняттю потрібних людям законів висловили на зустрічі представники галузевих профспілок.
Так, голова обкому профспілки металургів і гірників В. Шевченко, відзначивши важливість взаємодії з найвищим законодавчим органом в умовах наростання кризи в економіці і соціальній сфері, звернув увагу на необхідність невідкладного розгляду парламентом ряду законопроектів, і , зокрема, що стосуються підтримки вітчизняного виробника, обмеження вивезення з країни металобрухту (в той час, коли наші підприємства відчувають його дефіцит).
Голова обкому профспілки медиків Л.Валевська і голова Дніпродзержинського міськкому профспілки працівників освіти і науки І .Небосенко закликали народних обранців повернутися, нарешті, обличчям до потреб бюджетників, оплата праці яких сьогодні на декілька порядків нижче заробітків в промисловості, а також зажадали розглянути запропонований профспілками законопроект про відновлення фінансування за рахунок соцстраху санаторно-курортного лікування працівників і літнього відпочинку їхніх дітей.
Заступник голови профкому Південмашу І .Потапенко, розповівши про напружену ситуацію на заводі у зв'язку з відсутністю замовлень і значними боргами по зарплаті, звернувся до парламентарів з проханням сприяти ухваленню закону про підтримку цього підприємства і ракетно-космічної галузі в цілому .
Тривожні нотки прозвучали і у виступах голови обласної організації роботодавців агропромислового комплексу В. Карпенка і керівника обласної організації роботодавців харчової і переробної промисловості О.Коврова, які також говорили про те, що уряд повинен сприяти розвитку вітчизняного виробництва, в першу чергу, через виважені податкове законодавство і кредитно-фінансову політику, чого зараз, на жаль, не спостерігається, і , як один з негативів, харчовики зараз практично опинилися без оборотних коштів і вимушені скорочувати виробництво. Майже виключно сировинний характер носить і наш аграрний сектор.
За словами голови Федерації організацій роботодавців Дніпропетровщини В. Сергєєва, промисловість області демонструє зараз перші ознаки стабілізації (цьому, серед іншого сприяє, і розвиток в регіоні соціального діалогу), але для того, щоб цей процес став стійким - вкрай потрібна підтримка з боку Верховної Ради.
Проте , як йшлося у виступі народного депутата України Я.Безбаха, пробити в парламенті важливі для економіки і людей закони дуже непросто: «Зрозуміла стурбованість профспілки металургів дефіцитом на підприємствах лому, і ми донесли її до глави держави. Але зараз певними силами у ВР чиниться жорсткий спротив ухваленню розроблених нами законопроектів про обмеження його експорту. Спостерігається з боку деяких депутатів такий відверто лоббістський, недержавний підхід і з інших питань. Найбільше хвилює ситуація в одній з головних галузей економіки - гірничо-металургійній, зокрема, глибоке падіння – майже на 50%! - нашого трубного виробництва. Але достукатися до розуму колег дуже важко. Тому потрібно домагатися посилення контролю суспільства і виборців за діяльністю депутатів і за тим, як вони голосують за соціально значущі закони і чиї інтереси відстоюють в Раді».
Про жорстокий опір реформам у Верховній Раді і уряді говорив і народний депутат України В. Кривенко. Фактично вони і не починалися , а усе залишилося на рівні гасел , про що свідчить те, що за останній період країна за багатьма економічними і соціальними критеріями скотилася в глибоку прірву і - на тлі деіндустріалізації, що набирає темпи, втрати виробництва і сотень тисяч робочих місць, перевищення імпорту над експортом - остаточно загрожує перетворити Україну на сировинний придаток світового ринку і країну громадян - утриманців (вже сьогодні зарплата складає в структурі прибутків населення менше половини, решта – різні види держдопомоги ). Звідси і постійний бюджетний дефіцит.
На думку депутата, пріоритет сьогодні повинен належати розвитку передових технологій (робототехника, нано- і біотехнологія, фармацевтика), машинобудування (в т.ч. ракетно-космічного, суднобудування), поглибленій переробці (сільгосппродукція, ліс, сировинний експорт), імпортозаміщенню . В пріоритеті повинна бути і соціальна сфера. Наслідки подальшого зволікання в оновленні країни, за словами депутата, можуть бути дуже плачевними. Ось чому сьогодні для виходу з кризи і кроків вперед повинні об'єднатися всі здорові, прогресивні сили суспільства .
Народні депутати України висловили готовність до продовження співпраці з профспілками в прийнятті соціально значущих законів.
В.Коврига,
зав. прес-центром Дніпропетровського облпрофоб’єднання