Виконання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС вимагає добре скоординованих дій галузевих міністерств та відомств, українського парламенту, представників бізнес-об’єднань, усього українського суспільства. Про це 8 листопада у вступному слові під час відкриття дводенного 3-го засідання Платформи громадянського суспільства Україна – ЄС заявив Голова СПО об’єднань профспілок, Голова Федерації профспілок України Григорій Осовий, який є Співголовою Платформи.
Григорій Осовий зазначив, що сьогодні, коли пройшли 2 роки з часу укладання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, можна беззаперечно стверджувати, що вона стала рушійною силою всебічного і глибокого реформування економічного і соціального життя України, революційних змін політичних цінностей в нашій державі. Він нагадав, що у рамках Угоди про асоціацію Україна зобов’язалася адаптувати своє законодавство до більш ніж 350 законодавчих актів ЄС, 50% з яких потрібно опрацювати до наступного року, а також акцентував на необхідності посилення ролі громадськості у виконанні Угоди. Голова ФПУ підкреслив: саме Платформа громадянського суспільства Україна – ЄС має відігравати провідну роль в цьому процесі.
Голова ФПУ проаналізував те, що за цей час вдалося зробити спільно з колегами з Європейського Економічного і Соціального Комітету, зокрема щодо налагодження системної співпраці та виконання великого обсягу роботи з інституційної розбудови ПГС. Насамперед це стосується Української Сторони Платформи, до якої входять представники профспілок, громадських об’єднань і організацій роботодавців України. «Протягом 2016 року ми шукали форми діяльності, прийнятні для всього різноманіття громадянського суспільства України, яке працює в царині євроінтеграції, - сказав він. - Були і здобутки, і невдачі. Доопрацьовано та затверджено Регламент української сторони Платформи. Вперше були розроблені плани діяльності робочих груп, а також проект плану діяльності Української Сторони Платформи громадянського суспільства Україна – ЄС на 2016 рік. На жаль, їх не вдалося в повній мірі реалізувати. Залишились неструктурованими також робочі групи, з чітко вираженим колом членів, їх правами та обов’язками».
За цей час відбулося два засідання української сторони Платформи, у яких узяли участь представники Міністерства закордонних справ України, Парламентського комітету асоціації між Україною та ЄС, Урядового офісу з питань європейської інтеграції. Планування діяльності УС ПГС продовжилося на нещодавній сесії стратегічного планування, на якій були визначені стратегічні напрямки, подальші кроки, терміни реалізації та відповідальні особи. Відбулися дві зустрічі Української Сторони Платформи із заступниками міністрів з питань європейської інтеграції, досягнуто домовленості про щоквартальний характер цих зустрічей. У останній такій зустрічі брала участь Віце-прем'єр-міністр із питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванна Климпуш-Цинцадзе. Планується, що члени ПГС зустрінуться з нею і по завершенню цього заходу.
А на самому засіданні заплановано проаналізувати ефективність діяльності Платформи, оцінити прогрес виконання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, а також внесок у цей процес громадянського суспільства. «Результатом нашої дводенної роботи має стати спільна декларація, в який ми надамо незалежну оцінку та рекомендації Платформи громадянського суспільства щодо виконання Угоди про асоціацію, а також узгоджене бачення пріоритетів діяльності Платформи у 2017 році, основних кроків, спрямованих на досягнення результативності наших зусиль», - наголосив Григорій Осовий.
У перший день засідання ПГС Україна – ЄС виступили член ЄЕСК, генеральний директор Торгово – та ремісничої палати Шауляю Альфредас Йонушка, Посол ЄС в Україні Хюґ Мінґареллі, заступник міністра соціальної політики України з питань європейської інтеграції Сергій Устименко, перший заступник голови Української частини Парламентського комітету асоціації між Україною та ЄС Марія Іонова, директор Департаменту ЄС МЗС України Всеволод Ченцов, представник Офісу Віце-премєр-міністра із питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішіна, член Координаційної ради УС ПГС Зоряна Міщук, голова Профспілки працівників будівництва і промисловості будівельних матеріалів України В.М.Андреєв (обраний координатором Робочої групи 4 УС ПГС «Зайнятість, соціальна політика, рівні можливості та здоров'я») та інші.
Відбулись презентації та обговорення актуальних питань «Імплементація Угоди про асоціацію: прогрес реформ, головні виклики та внесок громадянського суспільства», «Регулювання ринків праці в Україні та ЄС: спільні риси та відмінності. Адаптація українського трудового законодавства до законодавства ЄС», «Антидискримінаційне законодавство: права вразливих груп в контексті виконання Угоди про Асоціацію» та інших.
Дискусія була жвавою, зацікавленою, іноді навіть гострою. Це не дивно – бо справа ця для українського громадянського суспільства нова. Треба ще засвоювати демократичні процедури європейського зразка, вчитися знаходити компроміси та порозуміння з принципових питань євроінтеграції.
Нагадаємо, що Представництво ПГС сформовано на нових засадах з делегуванням до складу платформи трьох представників від профспілок, трьох — від роботодавців, і трьох представників громадянського суспільства, які мають проводити моніторинг реалізації Угоди про Асоціацію між Україною та Європейським Союзом, надавати оцінку щодо стану виконання Угоди, а також власні бачення та пропозиції Раді Асоціації. Одне з пріоритетних завдань УС ПГС також у співпраці із паритетною стороною у країнах ЄС, яку представляє Європейський соціально-економічний комітет.
9 листопада засідання Платформи ГС Україна – ЄС продовжить роботу.
Прес-центр ФПУ