thumb-zoom-900x600-58f9

 

В рамках Всесвітнього дня охорони праці у членських організаціях Федерації профспілок Кіровоградської області відбулася низка заходів, спрямованих на створення організації безпечних та здорових умов праці на підприємствах, профілактику виробничого травматизму. Зокрема, у Фортечному та Подільському управліннях соцзахисту населення пройшли семінари за участю представника ФПО з питань охорони праці, юрисконсульта Марини Тур.   Цьогоріч День охорони праці проходив під девізом: «Захищене і здорове покоління». Такою ж була й тема семінарів. Вона обрана не випадково. І варто зазначити, що вона збігається із пріоритетами діяльності Федерації профспілок області.

 

Питання забезпечення реалізації прав і гарантій працюючих відповідно до законодавства про охорону праці реалізуються через територіальну угоду, обласні галузеві угоди і колективні договори. Ми домоглися включення до Регіональної угоди зобов’язань роботодавців щодо створення безпечних і здорових умов праці, забезпечення працівників санітарно-побутовими приміщеннями, засобами індивідуального захисту згідно з чинними нормативами, вжиття заходів щодо профілактики виробничого травматизму та профзахворювань, проведення навчання з працівниками з питань безпечної організації праці на кожному виробничому місці і постійного контролю виконання вимог Інструкцій з питань охорони праці.

 

Головне - фінансування охорони праці. Маємо можливість контролювати це зобов’язання, адже з 2012 року Президія ФПУ затвердила профспілкову звітність щодо укладення і виконання колективних договорів.

 

Лідерами з питань фінансування охорони праці традиційно залишаються підприємства сільгоспмашинобудування. Так, при законодавчій нормі витрат на охорону праці 0,5 відсотка до Фонду оплати праці в ПАТ «Ельворті» витрачено 8,4 відсотка, «Гідросила» - 3,1 відсотка, ТОВ «Профі Стан» 1,1 відсоток. Проте ще не всі роботодавці відповідально ставляться до виконання цієї норми закону, фактично не фінансуються на охорону праці бюджетні установи. І не випадково у цих галузях торік відбувся ріст виробничого травматизму.

 

Профспілкове об’єднання, членські організації приділяють велику увагу організації гідних і безпечних умов праці для молодих працівників. Зважаючи на те, що у складі ФПО - третина молоді, конкретні заходи в цьому напрямі передбачають для цієї категорії територіальна, обласні галузеві угоди і колдоговори.

 

Як правило кожен колдоговір має спеціальний розділ «Робота з молоддю». Саме в ньому - конкретні зобов’язання власника щодо створення умов праці молоді та підлітків, контроль за виконанням правил з охорони праці, режиму їхньої роботи.

 

Профспілки почали відновлювати наставництво, бо стало зрозуміло, що нічого кращого не придумано, як закріпити за молодим працівником, досвідченого, висококваліфікованого фахівця для освоєння професії.

 

Дуже важливим вважаємо організацію навчальних семінарів для молоді, особливо з питань охорони праці. Не секрет, що доволі часто молоді працівники приймають не досить обдумані рішення, пов’язані з ризиками, та не усвідомлюють, що їхня необачність на роботі може спричинити небезпеку не тільки для їхнього життя, але й здоров’я тих, хто їх оточує.

 

Не менш обов’язковим для себе вважаємо сприяти реалізації державної політики щодо формування здорового способу життя молоді, участь її у реалізації програми розвитку фізичної культури і спорту, у Всеукраїнському огляді роботи організацій профспілок і трудових колективів на кращу організацію літнього оздоровлення й відпочинку дітей.

 

Цим у профоб’єднанні активно переймається Молодіжна рада, головна мета якої полягає у здійсненні заходів щодо посилення соціально-економічного захисту молоді, в тому числі в питаннях охорони праці.

 

 

Оксана Терлецька,

 

Заступник голови Федерації

профспілок Кіровоградської області