photo 2020 11 25 180221

Ситуація з масовим звільненням працівників в процесі адміністративно-територіальної реформи, що супроводжуються порушенням конституційних прав громадян на працю і соціальний захист, потребує невідкладного реагування з боку Уряду.

Про це зазначено у листі Голови ФПУ Григорія Осового до Прем’єр-міністра України  Дениса Шмигаля.

Профспілковий лідер поінформував главу Уряду про те, що 21 січня 2021 року Федерацією профспілок України проведено нараду з керівниками територіальних профоб’єднань та профспілок бюджетної сфери щодо критичної ситуації, що склалася із масовим вивільненням працівників органів місцевої влади, їх установ і комунальних закладів, обумовленим процесом адміністративно-територіальної реформи після прийняття Постанови Верховної Ради України від 17 липня 2020 року № 807-IX «Про утворення та ліквідацію районів».

За результатами наради від членських організацій ФПУ надходить інформація про численні порушення законодавства.

Листом від 29.12.2020 Прем’єра вже було повідомлено про випадки протиправної ліквідації комунальних закладів культури під час утворення і реорганізації районних державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування.

У процесі ліквідації (реорганізації) місцевих органів влади, що тягне за собою і масове вивільнення, порушуються трудові права державних службовців, посадових осіб та працівників органів виконавчої влади і місцевого самоврядування.

Критична ситуація склалася з установами соціального захисту та обслуговування населення. Масово порушуються трудові права в освітянській галузі.

Мають місце випадки звільнення працівників закладів освіти за пунктом 1 частини першої статті 40 КЗпП без виплати вихідної допомоги, компенсацій за невикористану щорічну відпустку тощо (однією з причин є невнесення установ, закладів освіти до казначейської мережі з початку 2021 року) та за відсутності відповідних рішень про ліквідацію/реорганізацію таких закладів (Закарпатська, Херсонська, Чернігівська обл.).

Профспілкові організації намагаються налагодити соціальний діалог із керівниками новостворених громад для розв’язання проблем у законний спосіб. Проте, на жаль, значна частина посадовців органів місцевого самоврядування не дотримуються принципів соціального діалогу при прийнятті зазначених рішень, порушуючи законодавство.

Зазначена ситуація загострює соціальну напругу і протестні настрої в регіонах і в суспільстві в цілому та потребує невідкладного реагування з боку Уряду, - наголошується у листі ФПУ.

З метою її вирішення профспілки звернулися з проханням невідкладно провести нараду з керівниками Мінрегіону, Мінекономіки, Мінкультури, Міносвіти, Мінсоцполітики та головами державних обласних адміністрацій за участі керівників всеукраїнських галузевих профспілок.

 

Лист додається

Прес-центр ФПУ