На засіданнях українського Уряду 22 та 24 лютого ц.р. підтримано пропозиції профспілкової сторони щодо індексації пенсій. Це стосується як терміну виплат, так і змін у пенсійному законодавстві. Глава уряду Денис Шмигаль заявив, що підтримує пропозиції профспілок і запропонує внести зміни до відповідного Закону, замінивши термін «з 1 березня» на термін «у березні».
. «Вважаємо, що цим кроком ми зробили свій відповідний внесок у справу соціального захисту. - зазначив, коментуючи рішення Уряду, Голова СПО об’єднань профспілок, Голова ФПУ Григорій Осовий. - Згідно з Законом, така індексація проводиться щороку. Зазвичай вона здійснювалася з 1 березня. І відповідно Мінсоцполітики і Пенсійний фонд України готували свої пропозиції для розгляду на засіданні Уряду. Але проект постанови Уряду, що був надісланий на погодження СПО об’єднань профспілок, передбачав проведення індексації пенсій у 2021 році на коефіцієнт, який відповідає темпам зростання споживчих цін та середньої заробітної плати (доходу) в Україні у попередньому періоді (11,1%), поетапно: з 1березня і з 1 вересня».
Як наголосив Григорій Осовий, підхід профспілок є принциповим: внесена пропозиція щодо проведення індексації пенсій у два етапи є не тільки неправомірною, а й необґрунтованою. У минулому році відбулося значне зростання цін на товари першої необхідності та послуги, така ж тенденція зберігається і у поточному році. Ціни на житло, воду, електроенергію, газ та інші види палива, наприклад, у минулому році зросли на 13,6%, а у поточному - на 6,0%. Тому зволікання з підвищенням пенсій у повному обсязі погіршить вкрай складний матеріальний стан пенсіонерів, і ще більша їх кількість опиниться за межею бідності.
Враховуючи зазначене, СПО об’єднань профспілок наполягав на проведенні індексації пенсій у повному обсязі з 1 березня, як передбачено Порядком проведення індексації, затвердженим постановою Уряду.
Треба відзначити, що ця позиція профспілок була озвучена ще в грудні 2020 року при обговоренні бюджету Пенсійного фонду України на засіданні правління Фонду.
Григорій Осовий підкреслив, що ФПУ та СПО об’єднань профспілок наполягають на тому, щоб на законодавчому рівні було внесено визначення, що індексація проводиться щороку не з 1 березня, а у березні.
«Таким чином можна поставити крапку у дискусії, як трактувати цю норму – якщо з 1 березня, то дійсно можна розтягувати індексацію, - підкреслив профспілковий лідер. – А наша позиція базується не тільки на необхідності формально урегулювати це поняття у законі. Ми також виходимо з тактичних обставин. Так, поки що ціни і тарифи були пригальмовані в ручному режимі на період опалювального сезону. Але після цього періоду, як ми передбачаємо, будуть застосовуватися ринкові механізми формування ціни на газ, електроенергію. У таких випадках ми завжди вимагаємо проводити упереджувальні заходи соціального захисту, насамперед, пов’язані з зарплатами, пенсіями, іншими виплатами. Тому проведення індексації пенсій саме у березні на повну норму 11 відсотків ми в певній мірі розглядаємо теж як запобіжний захід для пенсіонерів у зв’язку з майбутнім підвищенням цін і тарифів».
Прес-центр ФПУ