13-15 листопада в Академії праці, соціальних відносин і туризму Федерації профспілок України відбулась публічна дискусія на тему: «Збереження трудового потенціалу та роль профспілок в умовах адміністративно-територіальної реформи та війни».
Захід організувала і провела Федерація профспілок України у співпраці з міжнародними партнерами. У ньому взяли участь провідні науковці, експерти, представники влади, місцевого самоврядування, всеукраїнських профспілок і територіальних профоб'єднань, організацій роботодавців та інститутів громадянського суспільства.
З вітальними промовами до них звернулись: Григорій Осовий, Голова Федерації профспілок України, Вадим Івченко, член Комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки, Анатолій Кінах, Голова Об'єднання організацій роботодавців України, Микола Маломуж, генерал Армії, професор, громадський діяч, керівництво Національної служби посередництва і примирення, Асоціації органів місцевого самоврядування.
На початку роботи заступник Голови ФПУ Євген Драп’ятий, зокрема, зазначив: нам потрібно знати нагальні проблеми, які спроможні вирішувати у співпраці профспілки, роботодавці та органи місцевого самоврядування. Метою цього заходу є укладання Меморандумів про співпрацю з асоціаціями, які беруть участь у нашій роботі, а також розроблення методичних матеріалів стосовно нашого подальшої співпраці заради зростання добробуту людей.
Григорій Осовий у своєму виступі наголосив на тому, що тема, обрана для дискусії щодо збереження та розвитку трудового потенціалу України, є надзвичайно актуальною, особливо з урахуванням багаторічної озброєної агресії росії проти нашої держави.
- Трудовий ресурс дуже дороговартісний, тому його збереження важливе завдання для усіх суспільних сил, щоб ми мали перспективу подальшого розвитку країни, наголосив профспілковий лідер.
ФПУ постійно у своїх стратегічних та пріоритетних завданнях визначає збереження та розвиток трудового потенціалу країни як одну з важливих і складових своєї роботи. В цьому контексті важливою є законодавча робота та використання у нас практик, які вже опробуванні та успішно діють у ЄС. У полі зору профспілок сьогодні – спільна праця законотворців, представників влади та громадськості.
Ми маємо визначитись, яку роль у збереженні трудових ресурсів та повоєнній відбудові України мають виконувати профспілки. Насамперед, нам потрібно підтримувати діалог з місцевими органами виконавчої влади, в т.ч. опікуватись питаннями забезпечення соціально-економічного захисту працівників.
Під час першого дня було приділено увагу наступним темам: «Сучасний стан в Україні в умовах війни та проблеми глобальної безпеки», «Модернізація Української республіки у воєнний час і її перезаснування після війни» (спікер - Василь Куйбіда, народний депутат України V - VI скликань, доктор наук, професор, громадський діяч), «Реформи місцевого самоврядування та адміністративно-територіального устрою: очікувані зміни, актуальний стан та перспективи» (- доповідач Максим Шилкін, представник Міністерства розвитку громад та територій України), «Концепція розмежування та розподілу повноважень» (Юрій Ганущак, народний депутат Верховної Ради України VI скликання, експерт з питань територіальної реорганізації влади), «Системно - інституційний вимір використання людського капіталу в Україні" (Василь Костриця, заступник Голови Об'єднання Організацій Роботодавців України), «Роль профспілок у відбудові ринку праці України» (Олександр Шубін, заступник Голови ФПУ), "Структурні трансформації ринку праці в умовах війни" (Микола Судаков, кандидат соціологічних наук, доцент кафедри соціально- трудових відносин та соціальної роботи), тему «Профспілки та роботодавці: партнерство заради добробуту людей» презентував Євген Драп'ятий.
Також відбулись панельні дискусії з тематик: «Актуальний стан та проблеми розвитку місцевого самоврядування в умовах війни». Спікерами виступатимуть: Наталія Циганчук, кандидат юридичних наук, доцент цивільного, трудового та господарського права АПСВТ, Ярослав Рабошук, заступник Виконавчого директора - директор Аналітичного центру Асоціації міст України, Сергій Шаршов, експерт, Асоціації об'єднаних територіальних громад представник Всеукраїнської асоціації громад, Тарас Самбурський, радник Всеукраїнської асоціації органів місцевого самоврядування «Українська асоціація районних та обласних рад».
В панельній дискусії: «Політика згуртованості і соціальний діалог - запорука стійкості та економічного розвитку» спікерами стали: Світлана Запара, перший заступник Голови НСПП, доктор наук, професорка, тема її доповіді - «Соціальний діалог як умова вступу України до Європейського Союзу», Анатолій Ткачук, народний депутат України 1 скликання, директор з науки та розвитку ГО «Інституту громадянського суспільства», громадський діяч, експерт виступить на тему: «Політика згуртованості. Чому це важливо для громад та України?». У дискусії візьмуть участь представники та керівники всеукраїнських профспілок і територіальних профоб'єднань.
Дослідження: «Поновлення функціонування місцевого самоврядування на деокупованих територіях» презентували: Ярослав Журавель, доктор юридичних наук, доцент, декан юридичного факультету АПСВТ, Віктор Кравченко, професор кафедри конституційного, адміністративного та фінансового права АПСВТ та Євген Драп'ятий з темою: «Стан профспілкового руху. Повноваження профспілок та органів місцевого самоврядування у захисті прав та інтересів громадян».
Панельну дискусія «Практики діяльності профспілкових організацій в умовах адміністративно-територіальної реформи і війни. Роль і завдання територіальних профоб'єднань у зміцненні профспілкового руху» провели Любов Гарбаренко, заступник голови Профспілки працівників освіти і науки України, її доповідь має тему «Вплив адміністративно-територіальної реформи на зміни у структурній побудові Профспілки працівників освіти і науки України», Марія Рожко, заступник голови Федерації профспілок Рівненської області, тема - «Досвід співпраці Федерації профспілок Рівненської області з органами влади і місцевого самоврядування», а також Тетяна Матвеєва, голова Чернігівської обласної організації профспілки працівників освіти і науки з темою «Досвід організації роботи профспілкових організацій у територіальних громадах».
Після роботи представники профспілкових організацій взяли участь у обговоренні тем, обмінялись думками та висловили власне бачення щодо посилення профспілкового руху, впливу та дієвої участі профспілок у сучасних процесах реформування країни.
Пресцентр ФПУ,
Департамент профспілкового руху
та зв’язків з громадськими організаціями ФПУ
Академія:
https://www.socosvita.kiev.ua/