Конструктивний та всебічний діалог соціальних партнерів з питань працеохоронної діяльності відбувся 29 квітня ц.р. у ході наради, приуроченої до Всесвітнього Дня охорони праці.
Ініціатором та організатором заходу виступила Київська обласна рада профспілок.
Нарада проходила у столичному Будинку профспілок з використанням відео конференц-зв’язку. У студії були присутніми керівники обласних організацій профспілок Київської області, Голова Федерації профспілок України Григорій Осовий, очільники Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації Ігор Мещан, Головного управління Держпраці у Київській області Роман Семчук, Головного управління Пенсійного Фонду України в Київській області Василь Фатхутдінов, Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Київській області Георгій Галиць, а також представники організацій роботодавців, Національної служби посередництва і примирення, обласного центру зайнятості.
По відео зв’язку до них приєднались голови первинних профспілкових організацій галузевих профспілок та профспілковий актив.
Голова Київської обласної ради профспілок Лідія Харченко на початку роботи зазначила, що у 2021 році День охорони праці за рішенням Міжнародної організації праці має гасло: «Передбачати, готуватися та реагувати на кризи – інвестуймо зараз у стійкі системи БЗР» (безпеки та здоров’я на роботі).
Вона поінформувала, що стан виробничого травматизму та професійних захворювань на підприємствах Київської області за минулий рік, рік пандемії COVID-19, погіршився і кількість страхових випадків, пов’язаних з порушенням норм охорони праці зросла майже втричі. Тому питання безпеки на робочих місцях є дуже актуальним як для профспілок, так і їх соціальних партнерів – влади і роботодавців.
Враховуючи це, першим пунктом порядку денного було обговорено стан охорони праці на підприємствах, установах та організаціях Київщини та основні заходи щодо забезпечення належних і безпечних умов праці, а також особливості проведення цієї роботи в умовах карантину.
Г.Осовий у своєму виступі наголосив на тому, що формат сьогоднішньої зустрічі, в якій беруть участь профспілки і органи влади, які опікуються соціальною проблематикою та питаннями соціально-трудових відносин, засвідчує увагу та взаємопорозуміння між соціальними партнерами і Київською облрадою профспілок. Це дуже важливо і дає помітний результат.
На жаль, на сьогодні такого немає на національному рівні, де соціальний діалог і комунікації між його Сторонами не достатньо налагоджені, - сказав Голова ФПУ. Так і не відновлено роботу Національної тристоронньої соціально-економічної ради, що є прикрим фактором у сучасних умовах, тому що така площадка сприяла би порозумінню сторін соціального діалогу та виробленню спільних пропозицій по реформуванню трудової і економічної сфер в Україні, а також знизила би рівень соціальної напруги, який ми маємо, - зазначив він. А також наголосив, що 28 квітня – Всесвітній день охорони праці - профспілки завжди відзначають у формі різноманітних заходів, публічних акцій та шануючи тих, хто постраждав, або загинув на виробництві.
Ковід додав динаміки зростанню виробничих травм та захворюваності на робочих місцях за деякими даними у 1,5 рази. Найбільше страждають медики, освітяни, працівники соціальної сфери, бюджетники - всі ті, хто мають безпосередні повсякденні контакти з носіями вірусу.
Як поінформував Голова ФПУ, в Україні вже третій рік поспіль здійснюється проект, який має змінити систему моніторингу, нагляду і контролю за охороною праці у сегменті робочих місць. Цей проект націлений на те, щоб ми трансформували цю систему виключно з контрольних функцій на упереджувальну, на запобігання виникненню ризиків на виробництві. Адже, у нас з 9 млн 900 тис офіційно працюючих найманих працівників приблизно третина працюють у шкідливих і небезпечних умовах праці. Тобто вони мають великий ризик захворіти на робочому місці.
Також у нас є проблема стосовно реагування на ті небезпечні випадки, які трапляються на виробництві. Інколи навіть лунають пропозиції скасувати інспекцію праці, але це є неприпустимим навіть із законодавчої точки зору. Усі ці питання ми обговорюємо і з Урядом і на міжнародному рівні. Нам вдалося на законодавчому рівні їх врегулювати, відновити певні права інспекторів праці на здійснення перевірок, але невизначеність у правовому врегулюванні цих відносин ще існує.
У своєму виступі Голова ФПУ привернув увагу і до здійснення громадського контролю у сфері охорони праці.
Він зокрема наголосив на тому, що кількість інспекторів праці у нас дуже мала, хоча за останні два роки вдалося переконати деякі членські організації ФПУ стосовно необхідності інвестувати кошти у кадрове забезпечення інспекторів праці. Проте, ще не в усіх у штаті є такі фахівці. Однак, якщо на якомусь підприємстві трапляється аварія, або нещасний випадок, Держпраці звертається до профспілок з проханням відрядити представника профспілок у складі делегації туди, де це сталось. Тому для профспілок назріла потреба більш ефективно представляти та захищати права працівників у цьому напрямку.
Григорій Осовий також привернув увагу до необхідності захисту прав ветеранів і ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС. Профспілкам потрібно через систему колективних договорів захищати та підтримувати цю категорію громадян. Це є також важливим напрямком нашої роботи – наголосив Голова ФПУ і подякував КОРПС, яка від самого початку разом з іншими профспілковими організаціями була на передові ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
У зв’язку з 35-ми роковинами Чорнобильської катастрофи Подякою Голови Федерації профспілок України було відзначено профспілкових лідерів Київщини. Серед них – почесний голова Київської обласної ради профспілок, учасник ліквідації аварії на ЧАЕС Кононенко Валентин Федорович, який взяв участь у нараді.
Ще одним урочистим заходом стало підписання Угоди про співпрацю між Головним управлінням Держпраці у Київській області та Київською обласною радою профспілок. Свої підписи під документом поставили очільники організацій - голова КОРПС Лідія Харченко та начальник Головного управління Держпраці у Київській області Роман Семчук.
Предметом Угоди є співпраця Сторін у здійсненні державного нагляду та громадського контролю за дотриманням гарантованих Конституцією та іншими законами України трудових прав працівників з метою виявлення порушень законодавства про працю та охорону праці, вжиття заходів до поновлення порушених прав, проведення профілактичної роботи щодо їх попередження.
Федерація профспілок України,
Прес-центр