Дякуючи нашим Збройним силам та захисникам України, з’явилася можливість повертатися в раніше тимчасово окуповані території нашої країни. В тому числі і Чорнобильську зону.
Нагадаємо, що в перший день повномасштабного вторгнення росії значна частина зони відчуження була окупована, по декількох напрямах велися дуже активні та масштабні бойові дії. Через Чорнобиль пройшло багато сотень одиниць рашистської техніки. У перший та другий тиждень після 24.02.2022 не тільки зона, але і навколишні населені пункти були окуповані та відрізані від зв’язку, допомоги, електроенергії та продуктів. Постійні обстріли, руйнування, тиск на населення та вбивства. Багато співробітників підприємств Чорнобильської зони після термінової евакуації з підприємств опинилися у своїх домівках в окупації.
Зараз, не дивлячись на складні та важливі обмеження комендантської години у Київській області, відсутність звичайних сполучень, мостів, доріг — ми вирушили до зони відчуження, в першу чергу, до тих небагатьох співробітників, які вимушено залишилися тут, та для огляду стану підприємств Чорнобильської зони. Першими з Києва до Чорнобиля вирушили голова ДАЗВ Євген Крамаренко, заступник голови ДАЗВ Максим Шевчук, директор ДСП Екоцентр Сергій Кірєєв та радник голови ДАЗВ Володимир Халай.
Ми вже бачимо, як встановлюються переправи, прибирається сміття та метал зі шляхів, проводиться знешкодження мін, яких досить рясно залишили рашисти. Небезпека переміщень ще дуже висока, і найближчий тиждень вона такою буде залишатися. Але життя повертається!
Дістатися за зруйнований міст над рікою Уж, між КПП Дитятки та Чорнобилем, звичайно, було складно. Але ми дісталися, зустріли воїнів Збройних Сил України та Національної гвардії, співробітників підприємств, представників Національної поліції, рятувальників ДСНС, самоселів, які понад 30 днів були в окупації в Чорнобильській зоні. Ми відвідали офіси та виробничі майданчики державних підприємств, а саме Державне спеціалізоване підприємство «Чорнобильська АЕС», Державне підприємство «Центральне підприємство з поводження з РАВ", ДСП «Екоцентр», ДСП «Північна Пуща», Центр організаційно-технічного і інформаційного забезпечення УЗВ, Чорнобильський Радіаційно-екологічний Біосферний Заповідник, Державний науковий центр захисту культурної спадщини від техногенних катастроф. Зокрема, також були на КВ «Вектор», «Буряківці» та на стратегічному об'єкті НАЕК «Енергоатом» — ЦСВЯП.
КОРОТКІ ВИСНОВКИ:
1. Люди всі живі, і це найголовніше.
2. Практично кожне офісне приміщення у будівлях підприємств — із суттєвими пошкодженнями, розбиті та повністю розкрадені. Окупанти крали як робоче майно, так і особисті речі працівників на їх робочих місцях. Звертаємо увагу, що пошук і розкрадання цінностей державних підприємств вівся систематично та щоденно.
3. Багато викрадених основних засобів, в першу чергу, автопарки спеціалізованої техніки ДСП «ЦППРВ» та ДСП «Північна Пуща», викрадене паливо, що ставить під загрозу забезпечення пожежної та радіаційної безпеки у зоні відчуження.
4. Унікальної лабораторії ДСП «Екоцентр» не існує як єдиного та функціонального комплексу.
5. Система фізичного захисту КВ «Вектор» зазнала пошкоджень, повністю розбиті офісні та побутові приміщення.
6. Рудий ліс. Фактично на одній із частин Рудого лісу були розриті масштабні укріплення для тривалого перебування тут. Навкруги укріплень багато згорілої трави та кущів. Окупанти сповна надихалися радіоактивними частинками.
7. Фон. Поки загальні висновки робити рано, маємо запустити систему АСКРО (якщо це буде можливо, об’їзд датчиків поки не робився), щоб спиратися на факти, але ж точкові виміри показали суттєві рівні для місцевості, у якій їх проводили.
І знову про наших людей! Їм було дуже важко щодня стикатися з дикими рашистами. Та той рівень взаємодопомоги і взаємопідтримки, який був протягом окупації, згуртованість довели, що чорнобильців не зламати і перемога точно буде занами!
Не забули люди також і про тварин, підгодовуючи їх, та ділячись з ними тим бідним раціоном, який був доступний.
ВАЖЛИВО. На поточний момент відвідування та перебування у Чорнобильській зоні залишається вкрай небезпечним у зв’язку із наслідками перебування російських збройних формувань. Є великі радіаційні ризики, вибухові загрози та логістичні перешкоди.
Все буде Україна!