baee398 finansova dopomoga ukraina 690x426
Який обсяг коштів західні країни надали Києву, хто з них не поспішає допомагати і скільки доведеться повертати?

Чи змогла б українська економіка самостійно вистояти під тиском ракетних обстрілів рашистів, які вже третій місяць монотонно знищують об'єкти критичної інфраструктури, заводи і навіть міста?

Однозначно на це питання ніхто не відповість, але можна упевнено говорити, що саме завдяки підтримці іноземних партнерів Україна швидко оговталася від перших ударів, відновила економічні зв'язки і дає гідну відсіч агресору.

Щось подібне в історії вже було. Як наприкінці 1940-х років до оточеного західного Берліна союзники доправляли літаками продукти, так зараз західні країни допомагають Україні, даючи мільярди доларів для підтримки бюджету.

Скільки Україна отримала фінансової підтримки від західних партнерів та яку допомогу доведеться повертати?

Яку допомогу отримує Україна

Від самого початку повномасштабного вторгнення Росії весь вільний світ підтримує український народ. Масштаби підтримки вражають, надихають і дають змогу успішно захищатися від агресора.

23 квітня країни ЄС та G7 оголосили про надання військової, гуманітарної та фінансової допомоги майже на 24 млрд євро. До цієї суми ще слід додати 40 млрд дол, надання яких 9 травня анонсували Сполучені Штати. Таким чином загальна сума допомоги становить майже 2 трлн грн (по офіційному курсу Національного банку).

В умовах війни, коли важливий кожен день опору, пріоритетною є швидкість отримання допомоги та її обсяг, достатній для покриття поточних витрат, поки економіка не пристосується до нової реальності.

За таких обставин донорські кошти стають "містком" між довоєнним часом та новою реальністю.

Міжнародну допомогу можна розділити на три умовні категорії: військову, гуманітарну та фінансову.

Військова – це пряме постачання зброї і техніки, завдяки яким Збройні Сили України ефективніше знищують окупантів.

Гуманітарна – це продукти харчування, медичні товари для підтримки населення та біженців.

Фінансова дозволяє покривати розрив між доходами та видатками бюджету й облаштувати надійний тил.

Потреби на 5 мільярдів доларів

Фінансова допомога – це кошти, що надходять на рахунки українського уряду. Така допомога найбільш гнучка, оскільки дозволяє країні самостійно визначати, на які потреби краще витратити отримані ресурси.

7fb84e3 top

За підрахунками уряду, аби покрити потреби у фінансуванні, щомісяця в Україну має надходити не менше 5 млрд дол.

Завдяки фінансовій підтримці від партнерів уряд має змогу виконувати соціальні зобов’язання перед військовими, лікарями, освітянами та пенсіонерами, а також здійснювати інші видатки.

Хоча видатки бюджету суттєво скорочено, через падіння економіки податками та митними платежами Україна спроможна забезпечити лише близько половини поточних потреб.

 

Джерело: https://www.epravda.com.ua/publications/2022/05/10/686844/