14 липня 2022 року відбувся тренінг для молодіжних лідерів Атомпрофспілки у рамках навчального курсу «Молодь під час війни» освітнього проєкту «Колегіум Атомпрофспілки».
Зокрема він зазначив, що в останні десятиріччя міжнародна спільнота досягла чималих успіхів у реалізації принципу рівної оплати рівноцінної праці та досягнення прозоріших систем оплати праці. Рівна оплата за рівноцінну роботу є визнаним правом людини, чоловіків і жінок. Це право закріплено у Конвенції МОП № 100, ухваленій ще 1951 року. Але й через 70 років після її ухвалення ґендерна різниця в оплаті праці вперто зберігається як глобальна проблема і становить у світі в середньому 20 відсотків.
Володимир Ковальчук ознайомив з іншими міжнародними правовими актами у сфері протидії дискримінації. Щодо України, в нас уже 10 років діє базовий Закон України «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні», в якому визначено форми дискримінації і сфери застосування закону; Закон України «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок та чоловіків», який забороняє дискримінацію за ознакою статі; інші відповідні документи національного законодавства.
Тема дискримінації виявилася надзвичайно чутливою для учасників навчання, кожен намагався поділитися своєю власною історією. Шляхом активного обговорення з’ясовували, які рішення, дії керівників підприємств мають ознаки дискримінації, а які не є такими, не обмежують права інших людей.
Розглядалися також права працюючої людини, які можуть обмежуватися на період дії правового режиму воєнного стану, це передусім деякі конституційні права.
Під час воєнного стану не діють і деякі норми трудового законодавства, а решта — діють за іншими правилами. Це передбачено Законом №2136 «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану». Володимир Ковальчук ознайомив молодих профспілковців з останніми змінами, внесеними до цього закону.
З огляду на те, що профспілки покликані обстоювати справедливість в усіх сферах, що стосуються захисту працівника, учасники семінару дійшли згоди, що ліквідація дискримінації — це велике завдання для профспілок. Адже саме профспілки роблять значний внесок у скорочення нерівності на робочому місці, зокрема в оплаті праці між чоловіками та жінками.
Джерело: